A kakukkfű
Az első szereplőnk a kakukkfű (thymus vulgaris) amiről már írtunk - bár még csak röviden - előző hasonló ártalom és fájdalomcsökkentő téli összeállításunkban. A kakukkfű az árvacsalánfélék családjába tartozik, és körülbelül 350 különféle faj összefoglaló neve. Ez egy rendkívül népszerű gyógynövény, melyet már az ókori egyiptomiak és a görögök is használtak Fűszerként különösen a franciák és bolgárok kedvelték, a különböző fajaiból nyert kakukkfűolajnak többféle felhasználása ismert. A növény ma is széles körben elterjedt, és számos gyógyhatást tulajdonítanak neki, köztük gombaölő és antiszeptikus hatásokat. A kakukkfűnek különösen jótékony hatása van a légúti megbetegedésekre, és gyakran használják megfázás, köhögés, bronchitisz és asztma kezelésére is.
A kakukkfűben található thymol nevű vegyület rendkívül hatékony a baktériumok és gombák ellen, és azt is feltételezik, hogy segíthet a krónikus gyulladások kezelésében.
A növény ásványi anyagai és vitaminjai, különösen a C-vitamin, segíthetnek az immunrendszer működésének javításában, míg a benne található flavonoidok és más fitonutriensek segíthetnek a szabadgyökök elleni küzdelemben.
Magyarországon főleg a mészkőhegységekben és a szárazabb, füves réteken érdemes keresni, de a kertekben termesztett kerti kakukkfű (Thymus vulgaris) is könnyen elvadulhat. Jellegzetes illatát követve a réteken, erdők szélén is előfordul és könnyen megtalálhatók.
Az első szereplőnk a kakukkfű (thymus vulgaris) amiről már írtunk - bár még csak röviden - előző hasonló ártalom és fájdalomcsökkentő téli összeállításunkban. Kép: Pexels
Hogyan fogyasszuk?
A kakukkfüvet lehet főzet formájában avagy teaként is fogyasztani, vagy különféle készítményekben, például kapszulákban vagy olaj formájában is használható.
Ugyanakkor mindig érdemes orvos vagy gyógynövény szakértő tanácsát kérni a kakukkfű használata előtt, mert bizonyos esetekben mellékhatásokkal járhat, és nem mindenki számára lehet megfelelő.
A kakukkfű teájához forrázzunk le két teáskanálnyi növényt 2-3 deciliter forró vízzel, fedjük le, hagyjuk állni tíz percig, majd szűrjük le és igyuk meg. A kakukkfű hatása kúraszerűen érvényesül, tehát nem várható el, hogy egy csésze teától megtáltosodjon az immunrendszerünk. A növényből készült illóolajat is használhatjuk kezelésként.
A kakukkfüvet lehet főzet formájában avagy teaként is fogyasztani, vagy különféle készítményekben, például kapszulákban vagy olaj formájában is használható. Kép: Pexels
Nevelése
Ha ültetni és nevelni is szeretnénk, a legjobban a tápdús, közömbös kémhatású talajkeverékekben fejlődik. Sziklakertekben, rézsűkön, kővályúkban, tipegők közt és kőfalakon is nevelhető. Napfényes, nedves, de jó vízvezető talajt kíván, és szerencsére eléggé télálló növény. Magvetéssel, félfás dugványozással és tőosztással egyaránt szaporítható. Magját tavasztól nyár közepéig lehet vetni pohárba vagy más, kisebb edénybe, 0,3–0,5 cm mélyre. Egy gramm magból 400–500, 5–8 centiméteres palánta nevelhető, ezek gyökereztetésére a május-júniusban szedett, 8–10 centiméteres, alsó részükön fásodó hajtások a legalkalmasabbak. A palántákat 20 centiméteres tőtávolságra célszerű ültetni.
Tőosztással a legjobban márciusban vagy szeptemberben szaporítható. A legjobb fűszert vagy gyógytea-alapanyagot (herbát) a virágzáskor szedett hajtásai adják. A felhasználásra elvágott hajtásait mindig a fás részek fölött metsszük le, itt vágás után újra kihajt, így egy évben többször is ad hasznosítható részt. A virágos-leveles hajtásokat szárítani kell, majd utána morzsolható és a szárrészektől megtisztítva aromaőrző csomagolásban tárolható is.
A fekete retek
A fekete retek (Raphanus sativus L. var. niger) a káposztafélék családjába tartozó növény, tulajdonképpen a retek egy változata. A népi gyógyászatban évszázadok óta ismert, és hívják kerti reteknek is. Ez az egyik legtáplálóbb zöldségfajta, amely tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal és rosttal. Magas A-, B-, C- és E-vitamin-tartalma mellett jelentős mennyiségben tartalmaz kalciumot, vasat, magnéziumot, foszfort, cinket, mangánt, ként, szelént és más nyomelemeket is. A fekete retek rendkívül hasznos az emésztés szempontjából is, mivel magas rosttartalma segíthet fenntartani a megfelelő bélműködést és csökkentheti a székrekedés kialakulásának esélyét. Ráadásul a fekete retek az egyik legjobb forrása a nitrátoknak, amelyek segíthetnek fenntartani a normál vérnyomást.
Ezen túlmenően a fekete reteknek jótékony hatása van a szívre és az érrendszerre is, mivel csökkenti a káros LDL koleszterinszintet, valamint javítja a vérkeringést. Emellett magas antioxidáns-tartalmának köszönhetően segíthet megelőzni a sejtek oxidatív károsodását, ami összefüggésben áll a számos betegség kialakulásával, például a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel, a rákkal és az öregedéssel.
Fontos, hogy a fekete retket mindig alaposan mossuk meg alaposan, mielőtt elfogyasztjuk!
A fekete retekben található raphanin nevű vegyület hormonszabályozó hatással bír, elsősorban a pajzsmirigy működésére van jótékony hatással, ezért a rendszeres fekete retekfogyasztás segíthet elkerülni a pajzsmirigybetegségeket.
A fekete retek egyike a legjobb házi gyógymódoknak a felső légúti fertőzések és betegségek kezelésére, mint például a köhögés, torokfájás, orrdugulás.
A fekete retek kivonata hatásos lehet a bronchitis, influenza, torokgyulladás, valamint a krónikus köhögés kezelésében is. Egyszerű és olcsó köhögéscsillapító és váladékcsökkszentő szer készíthető otthon is: vágjuk le a fekete retek tetejét, kaparjuk ki a belsejét és tegyünk bele 2-3 evőkanál mézet. Helyezzük vissza a tetejét, mint fedőt, és hagyjuk állni egy éjszakán át. A keletkezett levet töltsük át egy jól záródó üvegbe. Naponta többször is fogyaszthatjuk.
A fekete retek vagy más néven kerti retek az egyik legtáplálóbb zöldségfajta, amely tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal és rosttal. Kép: Wikimedia
A körömvirág
A körömvirág (calendula officinalis) az őszirózsafélék családjába tartozó nemzetség. Nevét onnan kapta, hogy magva a köröm hajlott ívéhez hasonlít. Botanikai neve a calendula arra utal, hogy több hónapon - canlendis - keresztül virágzik egyfolytában, virágzatának jellegzetes sárga színét a karotinoidok adják. A körömvirág egy újabb olyan gyógynövény, amelyet már az ókorban is használtak gyógyításra. A benne található hatóanyagok segítenek enyhíteni a gyulladást, csökkentik a duzzanatot, illetve antimikrobiális hatással is bírnak, így segíthetnek megelőzni a baktériumok szaporodását és a betegségek kialakulását.
A körömvirág tea készítése:
-
Forrázzunk le egy csésze forró vizet két teáskanálnyi szárított körömvirág szirmával.
-
Hagyjuk állni 10-15 percig, majd szűrjük le.
-
Igyuk meg melegen, amikor szükséges.
A körömvirág tea segíthet enyhíteni a gyomor- és bélrendszeri panaszokat, például a hasmenést, az általános gyulladásokat, a különféle bőrproblémákat, valamint a stresszt és a szorongást is. Külsőleg is használhatjuk, például körömvirágos krém formájában a bőrgyulladások, pattanások kezelésére.
Azt is érdemes tudni, hogy a körömvirágot nem javasolt terhes nőknek és szoptató anyáknak fogyasztani, mivel néhány embernél méhösszehúzó hatása lehet. Emellett óvatosan kell bánni a körömvirággal, ha bizonyos gyógyszereket szedünk, mert azok hatását csökkentheti.
Mindig kérjük ki kezelőorvosunk vagy gyógynövény szakértő véleményét, mielőtt gyógynövényeket használunk.
Régen virágait a rendkívül drága sáfrány hamisítására használták, de sem aromájában, sem színében nem tudta helyettesíteni azt. A kertbe ültetve elűzi a gyökérfonalférgeket, és távol tartja a levéltetveket is. Főzete csigaölő, fűszerként az ételeknek sárgás színt, enyhén csípős és kesernyés ízt ad, épp ezért évszázadokon át használták főzésre, a virága gyakori összetevője volt német leveseknek és raguknak. Az angol neve a "pot marigold", kifejezés is erre utal, a "pot" jelentése fazék, míg a "marigold" jelentése körömvirág és egyben egy női keresztnév is. Az aranysárga színű szirmokat vajak és sajtok színezésére is használták. Teljes virága vagy csak a szirmai, de akár a levele vagy a szára is felhasználható.
A körömvirág (Calendula officinalis) egy újabb olyan gyógynövény, amelyet már az ókorban is használtak gyógyításra. Kép: Pexels
A gyömbér
A gyömbér (Zingiber officinale) is szépen illeszkedik azoknak a gyógynövényeknek a sorába, melyeket már évszázadok óta használnak a keleti orvoslásban és az ételek ízesítésére. A gyömbér gyökerének hagyományosan gyógyhatást tulajdonítanak, az ezzel kapcsolatos tudományos bizonyítékokat az Európai Gyógyszer Ügynökség (angolul: European Medicines Agency, EMA) monográfiája is összefoglalta. A gyömbérben található hatóanyagok segítenek enyhíteni a gyulladást, csökkentik a fájdalmat, illetve étvágyjavító hatásuk is van. A gyömbér bizonyítottan csökkenti a hányingert és a koleszterinszintet, illetve antioxidáns tulajdonságokkal is bír, igaz, utóbbiakat még csak sejttenyészeteken sikerült bizonyítani. Segít kordában tartani a vércukorszintet, növeli az inzulin hatékonyságát, illetve hatékony szíverősítő.
A gyömbér tea készítése:
-
Forrázzunk le egy csésze forró vizet egy kisebb, reszelt gyömbérdarabkával.
-
Hagyjuk állni 10-15 percig, majd szűrjük le.
-
Igyuk meg melegen, amikor szükséges.
A gyömbér (Zingiber officinale) is szépen illeszkedik azoknak a gyógynövényeknek a sorába, melyeket már évszázadok óta használnak a keleti orvoslásban és az ételek ízesítésére. Kép: Pexels
A gyömbér hatékony gyógynövény lehet bakteriális vagy vírusos eredetű légúti megbetegedések kezelésére, mivel enyhíti a gyulladást és a fájdalmat, valamint segít megtisztítani a légutakat a felgyülemlett váladéktól.
Fontos megjegyezni, hogy a gyömbér csak tüneti kezelésként használható, azaz a betegség alapvető okát nem szünteti meg. Ha légúti megbetegedésünk súlyosabb, vagy ha a tünetek nem múlnak el, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz, hogy megállapítsák a pontos diagnózist és megfelelő kezelést írjanak elő. Emellett, mint minden gyógynövénynél, a gyömbér esetében is fontos figyelembe venni, hogy lehetnek mellékhatásai és ellenjavallatai.
(Forrás: egeszsegkalauz, hazipatika, házipatika, wikipedia)