Az olasz kormány központi kutatóintézete, az Enea megállapította, hogy a paradicsomból és bizonyos élesztőkből is előállíthatók olyan antioxidáns és gyulladásgátló molekulák, amelyek alkalmasak gyakori szembetegség kezelésére szolgáló gyógyszerek előállítására, többek között az időskori makuladegeneráció kezelésére is – olvashatjuk a freshplaza.com oldalon.

A paradicsomból előállíthatók olyan antioxidáns és gyulladásgátló molekulák, amelyek alkalmasak gyakori szembetegség kezelésére szolgáló gyógyszerek előállítására

A paradicsomból előállíthatók olyan antioxidáns és gyulladásgátló molekulák, amelyek alkalmasak gyakori szembetegség kezelésére szolgáló gyógyszerek előállítására – Fotó: Pixabay

Az időskori makuladegeneráció – amelyben az ötven év fölötti lakosság közel egyötöde szenved – a retina hátsó részén elhelyezkedő és a tárgyak pontos megkülönböztetését segítő „sárgafolt" (makula) működésének zavarát jelenti. A betegeknek fokozatosan elvesztik éleslátásukat és olvasóképességüket, miközben a perifériás látás a betegség végstádiumában is.

A kezelésre leginkább a sáfrány virágaiból kivonható krocin felel meg, a méregdrága sáfrányból azonban elfogadható áron nem lehet ilyen anyagot elegendő mennyiséget előállítani. Ezért van különös jelentősége az Enea felfedezésének, és a paradicsomból, illetve karatinoidokból és élesztőkből kivonható molekulák hasznosításának.

Szeretnéd bővíteni a tudásodat az előremutató mezőgazdasági technológiák tapasztalataival?

Ha igen, Neked szól a PREGA Konferencia és Kiállítás!

Találkozz személyesen azon szakemberekkel, akik a precíziós gazdálkodásban már több éves tapasztalatot szereztek!

Időpont: 2022. május 11-12.

Tudj meg többet az év agrárdigitalizációs eseményéről!

www.prega.hu

Sarah Frusciante, az Enea kutatója – aki három társával együtt az új kivonási eljárásra szabadalmi oltalmat kapott – a kutatások eddigi eredményeit a Plant Physiology folyóiratban tette közzé.