Gratulálok, nyertetek egy rakodógépet! Számítottatok rá?

Természetesen nem gondoltuk, hogy nyerhetünk, mi már annak is örültünk, hogy a telephelyünkön feleslegessé vált 8-10 mezőgazdasági munkagépünknek nagyon rövid időn belül vevőt találtunk az Agroinform Piacterén. Szerettünk volna túladni néhány olyan gépünkön, amelyek a mi földterületeinken már nem a hatékonyságot segítik, viszont kisebb gazdálkodók számára még jól jöhet. A hirdetéseinknek köszönhetően kerültünk be a nyereményjátékba.

rakodógép

10 hektáros telephelyen fog szolgálatot teljesíteni a rakodógép – Fotó: Agroinform

Mit tud ez a gép, mire tudjátok használni?

Egy Everun EREL04 típusú gépről van szó, 400 kilogrammos emelési tömeggel. Maga a gép 900 kilót nyom, elektromos üzemű, egy feltöltéssel 4 órát tudunk vele dolgozni. A telephelyünk 10 hektáros, nagyon jól ki tudjuk használni például a vetőmag, talajfertőtlenítő vagy az üzemanyag szállítása során.

De van egy juhakol is, ahol 80 birkát tartunk. Eddig kézi erővel oldottuk meg a takarmányozást, most nagyon jól jön ez a kis gép, hiszen rendkívül fordulékony, hidrosztatikus összkerékhajtással rendelkezik, pont ideális számunkra. Örülünk annak is, hogy a telephely komfortosabbá tételét egy károsanyagkibocsátás-mentes géppel tudtuk megtenni.

rakodógép

Planírozásra is alkalmas a rakodógép – Fotó: Deilinger Dávid

Mekkora területen gazdálkodik a Búzakalász Zrt.?

A korábbi termelő szövetkezet utódjaként létrehozott Zrt.-ben 1500-1600 hektáron gazdálkodunk, szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozunk. Körülbelül 230 hektár öntözött csemegekukorica és zöldborsó területünk van, emellett évente változó arányban 700-800 hektáron takarmánykukoricát, 200-300 hektáron pedig magas olajsavas napraforgót termesztünk. A 2020-as évben sikerült egy 25 hektáros táblánkon elérni egy 490 FAO számú Pioneer takarmánykukoricával 17,7 tonna/ha átlagot.

rakodógép kulcsának átadása

Gratulálunk a nyertesnek! – Fotó: Agroinform

A cég üzemeltetési stratégiájáról mondanál néhány szót?

Az utóbbi években jelentős átalakítások zajlottak a cégünkben: áttértünk a modernebb, hatékonyabb termelést lehetővé tevő technológiákra. Integrációs szerepet is felvállalunk, valamint igyekszünk szolgáltatások nyújtásával is biztosítani a kiszámítható működést. A modernebb technológia kapcsán természetesen a precíziós elvekre gondolok: a vetést már RTK segítségével 1,2 cm jelpontossággal végezzük, de a vegyszerezést is precíziósan oldjuk meg.

A Piactéren eladott régi gépekből befolyó összeg is a modernizációs fejlesztéseket segítette.

Szerencsére az új működési struktúránknak köszönhetően folyamatosan bővülni tudunk, sok jó szakemberrel tudunk együtt dolgozni, ráadásul a duális képzésben is részt veszünk, 10 tanulót „fogadtunk be” a hajdúszoboszlói Bocskai István Szakképző Iskolából.

rakodógép

Everun EREL04 – Fotó: Agroinform

Milyen tapasztalataid vannak ezzel az új képzési formával kapcsolatban?

Nagyon hasznosnak tartom, hogy a diákokat éles helyzetben képezzük, azt remélem, hogy később a munkaerő szempontjából is csak nyerhetünk ezzel. Őszintén szólva, vannak költségeink a duális képzés feltételeinek megteremtése kapcsán: tantermeket és tanműhelyt hoztunk létre itt, sőt felvettünk egy szakképesítéssel rendelkező tanárt is annak érdekében, hogy a diákok pedagógiai szempontból a megfelelő képzést kapják.

Nagy szükség van a duális képzésre, mert szakképző iskolák nem engedhetik meg maguknak, hogy 80 millió forintos gépek álljanak rendelkezésre a gyakorláshoz, nekünk viszont ez a hatékony gazdálkodás alapfeltétele. A modern technológiák ismerete nélkül pedig nehezen kapnak használható tudást a tanulók. Mi örömmel vállalunk szerepet abban, hogy piacképes tudással rendelkezzenek, akik a szakoktatásba kerülnek.

Hirdess Te is a Piactéren, és olvasd híreinket, ne maradj le semmiről!