A te kerted is tele van pitypanggal? Igaz, hogy távolról vidámnak tűnik a fű között megbújó sok kis sárga virág, de azért a legtöbben nem örülnek túlságosan a pitypang jelenlétének a kertben. Így hát a gyermekláncfű, vagy más néven a pongyola pitypang nem sok kerttulajdonos napját ragyogja be napsárga virágaival. Sőt, a legtöbben mindent megtennének, hogy gyökerestől irtsák ki a kertjükből.

Azonban ez szinte lehetetlen küldetésnek tűnik, hiszen gyakran a fűnyírást követő reggelen mintha még sokkal több sárga virág bújna elő a gondosan ápolt gyep fűszálai közül, mint a fűnyírás előtt. De vajon mit tehetünk a pitypang ellen? Érdemes egyáltalán harcolni vele szemben? Vagy jobban járunk, ha inkább hasznosítjuk?

A pitypang még a barátunk is lehet

A gyermekláncfű évelő, vastag, húsos gyökerű növény. Habár gyomnövénynek tartjuk, azért ennél jóval több. A leveleit például salátaként is el lehet fogyasztani. A virágzata aranysárga, amely egészen őszig nyílik. Termése gömb alakú bóbita. A magok „ejtőernyővel" rendelkeznek, és a szél segítségével tudnak minél messzebbre szállni.

A pitypang áprilistól nyár végéig virágzik. Számtalan neve van, így békavirág, buborékfű, cikóvirág, csürkevirág, disznósaláta, ebtej, eszterláncfű, gyermekláncfű, kácsavirág, kákics, kislibavirág, kotlóvirág, kutyavirág, kutyatej, lámpavirág, lánclapi, marcivirág néven is szólíthatjuk, de a pimpiparé névre is hallgat, ha elég türelmesen szólítgatjuk. Magvain kívül szétdarabolt gyöktörzsével is szaporodik.

Ezt tedd, ha megszabadulnál a pitypangtól

A pitypang vegyszeres irtását azért nem javasoljuk, mert akkor rajta kívül egyéb növényeket is ki fogunk irtani. De a talaj teljes pitypang-mentesítése sem sokkal jobb megoldás, hiszen ehhez meg kell tisztítani az egész talajt, majd újrafüvesíteni. Rengeteg munkával jár, a siker azonban egyáltalán nem garantált.

Ha csak kisebb területen van pitypang a kertünkben, akkor letakarhatjuk fekete fóliával az érintett részt. Azonban így nem csak a pitypang, hanem minden, a fólia alá kerülő növény is el fog halni. Maradhatunk a mechanikus eltávolítás mellett is, vagyis hogy a töveket egyesével, ásóval emeljük ki a földből. Viszont egy dologgal számolnunk kell. Ha nem végzünk alapos munkát és esetleg szétdaraboljuk a gyökerét, azzal még több pitypang lesz a kertünkben.

A pitypang ellen tehát lehet harcolni, de a legjobban akkor járunk, ha megbarátkozunk vele, és inkább megpróbáljuk a javunkra fordítani az előnyös tulajdonságait.

Így készíts a pitypangból trágyalét

Ha ugyanis megbarátkozunk a pitypang látványával, és megismerjük a hasznos oldalait, lehet, hogy nem szánunk annyi energiát és időt az elpusztítására. Sőt, inkább azért gyűjtjük, hogy felhasználjuk. Mivel a növény a földbe mélyen behatoló, hosszú karógyökerével értékes ásványi anyagokat vesz ki a talajból, és igen gazdag káliumban, olcsó és magas tápanyagtartalmú trágya válhat belőle.

Két módszer is van az elkészítésére.

1. Készítsünk elő egy nagy, fedéllel ellátott vödröt, és gyökerestől dobáljuk bele a pitypangot. Öntsünk fel minden egyes kiló gyomnövényt 4 liter vízzel, majd fedjük le a vödröt és hagyjuk állni körülbelül 4 hétig. Hetente érdemes alaposan megkeverni. Azonban arra készüljünk fel, hogy a lének nem illata, hanem nagyon erős szaga van. A lefedett vödörben zajló folyamat a fermentáció, azaz erjedés, és azt, hogy ez jól halad, az erős szag jelzi. Amint kész, ritka szövésű vásznon vagy nejlonharisnyán keresztül szűrjük le, és dobjuk ki a szilárd részeket.

pitypang

A pitypang nagyon hasznos a kerti növények számára. Fotó: Shutterstock

2. Tegyük a pitypangot vízáteresztő zsákba, majd így merítsük egy vödör vízbe. Körülbelül  2-4 hétig hagyjuk érni a trágyalevet, majd használjuk fel.

A pitypangos trágyalevet vízzel hígítva használhatjuk fel. 10 rész vízhez 1 rész trágyalevet keverjünk, majd öntözzük meg vele a növényeinket, amelyeknek a leveleire is permetezhetünk belőle. Azonban ne alkalmazzuk azoknak a növényeknek a levelein, amelyeket a közeljövőben kívánunk betakarítani.

Ezért is hasznos a pitypang

A gyermekláncfű gyerekkorunkban nem véletlenül a kedvencünk, hiszen szép csokrokat készíthetünk belőle, később pedig vidáman fújkálhatják a bóbitaszőreit. Felnőttként inkább gyógynövényként hasznos a számunkra.

A pitypang leveleiben magas az A-vitamin tartalom, de C-, B-, és D-vitamin is található benne. A gyermekláncfűből készült tea kiváló hatással van a májra és az emésztőrendszerre. Szára nyersen fogyasztva szintén segíti a máj működését, és a májgyulladások ellenszere, habár az íze elég keserű. Azonban ahhoz, hogy igazán hatásos legyen, nem mindegy, mikor gyűjtjük be. A legmegfelelőbb időszak a gyűjtésére, ha a leveleit virágzás előtt, a szárát virágzáskor, a gyökerét pedig tavasszal és ősszel gyűjtjük be.

A gyermekláncfű bőségesen tartalmaz cinket, vasat, kalciumot, magnéziumot és káliumot. Minden része fogyasztható,  a gyökere, a levele és a virága is bátran felhasználható. A gyermekláncfűben található fitonutriensek víz- és hashajtó hatásúak. Éppen ezért a fogyókúrában is segítségünkre lehetnek. Ha elfogyasztunk pár pohár gyermekláncfűteát, az segít a húgyúti fertőzésekkel szemben, ezen kívül vízhajtó hatású, és hatásosan csökkenti a magas vérnyomást is.

A máj egészségének megőrzésében is számíthatunk rá, hiszen kiváló méregtelenítő, és serkenti az epehólyag működését is. Felveszi a harcot az alkohol és a gyógyszerek káros hatásaival szemben. Segíti a vesénk működését, segít megelőzni a veseköveket, a húgyutak gyulladását, fertőzését is.

Magas az antioxidáns-tartalma, így védi a sejtjeinket a káros szabad gyökök hatásaitól. Segít megelőzni a daganatos betegségeket. A cukorbetegeknek is segít, mert serkenti a hasnyálmirigy működését és segít a vércukor-szint kiegyensúlyozásában is.

A legjobb tehát, ha megbarátkozunk a pitypanggal és segítségül hívjuk a saját magunk, és kertünk növényei számára.