Pontosabb előrejelzés, azaz jobb felbontású és gyakrabban közölt műholdas adatok, az IoT-eszközök alkalmazása, gyors adatfeldolgozás és elérhetőség – digitális forradalom kellős közepén ezeket várják el a meteorológiától Horváth Gyula szerint, aki a HungaroMet képviseletében tartott előadást a PREGA konferencián.

Öntözés, növényvédelem az időjárás-előrejelzés segítségével

A társaság meteorológiai vezérigazgató-helyettese beszélt a természeti katasztrófák okozta károkról. Kiemelte: az aszály, a magas hőmérséklet, az árvíz befolyásolja a mezőgazdaságot, így fontos az előrejelzésük. A HungaroMet igénybe veszi a mesterséges intelligencia tudását is azért, hogy optimalizálni lehessen az öntözést és a növényvédelmet.

Számos területen jelen van a digitalizáció és a mesterséges intelligencia a meteorológia tudományában: a méréseknél, az adatellenőrzésnél, az időjárás modellezésében. Az előadó felhívta arra is a figyelmet: amíg korábban meteorológusokat igyekeztek informatikussá átképezni a társaságnál, addig ma már inkább MI-szakértőket vesznek fel és képeznek meteorológussá - ez jól jelzi a napjainkban tapasztalt elvárásokat.

Mint fogalmazott: az MI olyan távlatokat nyitott meg, amellyel szinte minden embernek saját meteorológusa lehet.

Új meteorológiai portál készül az adatoknak

Szemléletváltás és szervezeti átalakulás jellemezte a HungaroMet elmúlt éveit - erről is beszélt Horváth Gyula. A folyamatok révén ma mintegy 100 fővel több szakember dolgozik a szolgáltatásuk biztosításán, mint korábban.

Továbbá a Digitális Megújulás Operatív Program Plusz (DIMOP Plusz) keretében nyertes projektjük is hozzájárult ahhoz, hogy 10 milliárd forintból egy monitoringrendszer, egy klímavédelmi adattár és egy ráépülő szolgáltatási környezet épül ki a társaságnál - gyakorlatilag egy publikációs portál formájában.

Ehhez átalakítják a mérőállomás-hálózatot, telepítenek 130 professzionális meteorológiai állomást és 1500 kisebb pontosságú mérőműszert szerte az országban. Komoly informatikai fejlesztés is kapcsolódik a projekthez.

Érdekesség, hogy a HungaroMet több mint 4 millió oldalnyi, papíralapon tárolt archív adatát – a legrégebbi 1853-as – szintén digitalizálják.