Áder János köztársasági elnök podcastjében az Organica egyik alapítójával, Bodnár Attilával beszélgetett a szennyvíztisztítás újfajta megközelítéséről.
Az elmúlt évtizedekben komoly fejlesztések történtek a szennyvíztisztítás területén, így a Magyarországon keletkezett szennyvizek igen nagy százaléka tisztított formában kerül vissza a természetes vizekbe. Ezzel szemben a világ más részein a szennyvíz 80-90 százaléka tisztítatlanul kerül vissza a folyókba. Ezeken a területeken a népesség növekedése emelkedett vízfogyasztással is jár, amelyet nagyon nagy mértékű szennyvízkibocsátás is kísér.
A szennyvíztelepek ma már zölden is működhetnek. Fotó: 123rf.com
Így a korszerűtlen vízgazdálkodás nem csak a lakosság ivóvíz ellátását nehezíti meg, de a mezőgazdaság vízzel történő ellátását is, emellett pedig a környezetet is nagyon nagy mértékben szennyezi. Így fordulhat elő az is, hogy ezeken a vidékeken a folyók inkább emlékeztetnek egy bűzös szennyvízcsatornára, mint csodás élőhelyre. Ezért is életbevágóan fontos kihívás a korszerű technológiával történő szennyvíztisztítás. A rosszul kezelt vízhelyzet miatt ugyanis nem csak vízhiány alakul ki, de még a természetes források is elapadhatnak.
A világ számos országában veszik komolyan, hogy a vizet meg kell becsülni, és vissza kell forgatni. Így kialakult a kettős vízvezetékek telepítésének gyakorlata, ahol az egyik vezeték az ivóvíz, míg a másik a visszaforgatott víz részére került kialakításra.
Az Organica 1998-ban alakult, és azóta 4 kontinens 18 országában 120 telephellyel van jelen, melyek közül 12 Magyarországon működik. Minden hagyományos biológiai szennyvíztisztítás azon alapul, hogy mikroorganizmusokkal etetik ki a szennyvízből az oldott szerves anyagokat. Az Organica abban más, hogy nem csak a mikroorganizmusokkal, hanem magasabb rendű élőlényekkel, így például növényekkel vesznek részt a szennyvizek tisztításában. Nem a hagyományos, büdös víztisztító telepeket kell elképzelni, hanem egy szennyvíztisztító kertet, melyből egy botanikus vízforrás jön létre.
A módszer a kommunális szennyvíz megtisztítására alkalmas, az iparira nem. A kommunális- és az ipari szennyvíz között a tartalom az óriási különbség. A kommunális szennyízben biológiai eredetű, oldott szerves anyagok vannak, míg az ipariban olajos, oldószeres, vegyszeres szennyeződések találhatóak meg, ezért ezekhez különféle technológiát kell alkalmazni.
Az Organica képes volt megmutatni, hogy a kommunális szennyvíz tisztítását lehet nem büdös és gusztustalan módon végezni. Míg egy hagyományos szennyvíztisztító telep közelébe senki sem költözik szívesen, addig az Organica telephelyei a városon belül épülnek, a lakosság közvetlen környezetében. Azonban ez senkit sem zavar, hiszen nincs bűz és gusztustalan látvány, csak szép, tiszta víz. Szennyvíztisztító telepeik jóval kisebbek és hatékonyabbak a hagyományos, nagy telepekhez képest.
Mivel a szennyvíztisztítás energiaigényes, olyan megoldást találtak, amely során még az energiafelhasználás is jóval kisebb, mint a hagyományos módszerek esetében, így a szén-dioxid kibocsátás is jóval alacsonyabb. A jóllakott bacikat, vagyis az iszapot összegyűjtik és a nagyobb telephelyeken metán gázt nyernek ki belőlük. Tehát a telep nem hogy nem használ fel irdatlan mennyiségű energiát, hanem még biogáz termelésére is alkalmas.
A víz minden cseppje igazi kincs. Fotó: Vida-Szűcs István
Nem véletlen, hogy Franciaországban már a licencet is megvásárolták tőlük, és 30 telephelyük működik ott. Nincs könnyű dolguk, ha terjeszkedésről van szó, hiszen a már meglévő szennyvíztisztító telepek óriási infrastruktúrális és beruházási igények mellett jöttek létre, ezért nehezen szánják rá magukat a vezetők ezek megszüntetésére.
Pedig az Organica módszereivel akár ivóvizet is elő lehet állítani a szennyvízből. Azonban tisztában vannak vele, hogy bár a szennyvízből előállított ivóvíz tökéletesen tiszta és megfelel mindenféle előírásnak és elvárásnak, az emberekben él egy gát ezzel kapcsolatban. A legtöbbünknek ugyanis összerándul a gyomra a tisztított szennyvíz ivóvízként történő fogyasztásának gondolatára. Ezt a "gusztustalansági faktort" a legtöbb esetben úgy oldják meg, hogy a megtisztított szennyvizet visszajuttatják a földbe, és a tárolóból csak idővel kerül vissza a körforgásba. Ahhoz szoktunk, hogy természetes forrásból kapjuk a tiszta ivóvizet, így fontos a víz természettel történő összekötése.
A technológia további előnye, hogy mivel nem büdös, és a városokban is helyet tud kapni, így nincs szükség a víz több kilométeren át történő szállítására. Az eljárás beruházási és üzemeltetési költsége a hagyományos módszerekkel összevetve is versenyképes, ráadásul a technológiát folyamatosan fejlesztik. Ám az, hogy minél több helyen valósuljon meg a környezetbarát szennyvíztisztítás, nem csupán technológiai kérdés. A várostervezőknek kell adoptálni ezeket a megoldásokat, tehát a szemléletváltás döntő fontosságú.