Ha szerelésről van szó, nem mindegy, hogy milyen szerszámhoz nyúlunk. A választék óriási, de ki akar egy vagyont fizetni a prémium minőségért? Van alternatíva? Még a „jó márkák" közt is van jelentősebb különbség. Két különleges videós tesztet is mutatunk a tengerentúlról.
Nem könnyű döntés
Nagyon sokan rendszeresen végzünk kisebb-nagyobb munkákat, legyen szó gépekről vagy ház körüli teendőkről. Tény és való, hogy manapság akár az üzletekben, akár az interneten keresünk szerszámokat vagy komplett készletet, a bőség zavarával találkozunk, és igen szélsőséges vételárakkal is.
Elvárások és lehetőségek
Van, aki eleve nem is akar túl sokat áldozni egy-egy szerszámra, mert csak alkalmi hobbiszerelő, barkácsoló, van, aki rendszeresen dolgozik, de szereti, ha valami jó és sokáig tart, és vannak, akiknek a szerelés, szervizelés a megélhetése. Ilyenkor nem kérdés, hogy nem lehet bármivel hatékonyan és főleg kényelmesen, biztonságosan dolgozni szezonban a hét minden napján, akár 8-10 órákat, és egy szántóföldi javításnál sem lehet azt mondani, hogy „eltört" – sóhaj és fejvakarás).
Saját tapasztalat
Jómagam, e sorok írója, bár gépeket nem szerelek, de amit tudok, megcsinálok a ház körül, és én sem szeretem a vacak holmikat semmilyen téren. Inkább legyen drágább valamivel, de jó. Ugyanakkor nem biztos és nem is mindig igaz, hogy a legdrágább a legjobb.
Tény és való, hogy tényleg lehet találni jó ár-érték arányú gyártmányokat márkától függetlenül, akár barkácsáruházakban is.
Itt két részre érdemes bontani a negatív meglepetéseket: a gyakoribb, amikor csavarfej amortizálja le 10 másodperc alatt például a csavarhúzót, és van, amikor a csavarhúzó forgácsolja szét a csavarfejet.
1990 előtt és körül voltak még a „KGST-piacos" szerszámok, az örökkévalóságnak tervezve – jellemzően szovjet gyártmányok –, nyomokban még ergonómiát is tartalmaztak.
Nagyon fontos, hogy nézzük meg, van-e lehetőség reklamációra, vállalnak-e garanciát és mennyit – fotó: Pixabay
Made in China
Igen, napjaink egyik legfőbb mumusa. Tény és való, igen nagy a minőségi szórás a „kínai" gyártmányok között, de feltétlenül meg kell jegyezni, hogy vannak a kínai gyártmányok, és vannak a Kínában gyártott, nyugat-európai vagy japán cégek termékei. S ez az a pont, ahol tényleg vannak különbségek! Ezt én is meg tudom erősíteni, vannak jó termékek kedvező áron, legyen az kéziszerszám vagy kisgép. Itt ismét meg kell jegyezni: ki mennyire ragaszkodik a „profi" megoldásokhoz és mennyit tud, kíván rááldozni a beszerzésre, vásárlásra.
Egy biztos, előbb nézzünk szét az interneten, és a darabszámot, a szerszámkészletet, -méretet, a szett tartalmát és vételárát is gondoljuk át, melyik mennyit kínál, nyújt az adott vételárért, akkor is, ha észak-amerikai vagy német gyártmányról van szó. A „nagyon kedvező" ár és bőséges tartalom már adhat okot gyanakvásra.
A kulcskérdés a szerszámok anyagminősége, gyártástechnológiája és anyagvastagsága,
amit valószínűleg a vételár is tükröz (elméletileg).
Csak megbízható forrásból!
Nagyon fontos, hogy nézzük meg, van-e lehetőség reklamációra, vállalnak-e garanciát és mennyit! Még egy barkácsáruház is szerencsés választás lehet, mert van hol személyesen reklamálni, becserélni vagy levásárolni az árát, nem beszélve egy kéziszerszám-képviseletről vagy -szaküzletről.
Sajnos napjaink globalizált s főleg online kereskedelmének egyik legnagyobb hátulütője, hogy egy honlapról történő megrendelés esetén elég nehéz számon kérni a minőségi reklamációt, cseréről vagy visszaküldésről ne is beszéljünk 8-12 ezer kilométer esetén. Másrészt sok kis gyártóüzem van, amelyek gyártanak valamit valamilyen minőségben a reggeli cigi és kávé közben kiötlött márkanév alatt.
A közismert márkák esetében nyugodtan vásárolhatunk a neten is, itt még a forgalmazók közti árkülönbség is elhanyagolható lehet. Idehaza legalább van név, cím, e-mail és telefonszám.
Ami a mellékelt videókból is kiderül: a közismert gyártók (márkák) gyártmányai közt is bizony lehet különbség, amit vagy tükröz a vételár, vagy nem. S vannak normál használat mellett is előbb-utóbb jelentkező élettartambeli különbségek! Erre sem árt figyelni, de ez az, ami nagy eséllyel nem 1-2 hét után fog jelentkezni.
|