Finom íze mellett igazi vitaminforrás, gyógyhatásairól már nem is beszélve. Íme, a fekete áfonya, a „látás gyümölcse" – írja a greendex.hu

fekete áfonya

A fekete áfonya tipikus élőhelye az erdélyi havasok – fotó: pixabay.com

Fő érési szezonja júliusban és augusztusban van

A havasi meggy – azaz a fekete áfonya – a hangafélék családjába tartozó növény. Magyarországon Győr-Moson-Sopron (javarészt Sopron környéke) és Vas vármegye erdeiben lelhető fel nagyobb területen, tipikus élőhelye viszont az erdélyi havasok.

A félcserje közel fél méter magasra nő, áprilistól júniusig virágzik, fő érési szezonja júliusban és augusztusban van, de egészen az első fagyok beálltáig érlel gyümölcsöt.

A termése lédús, kellemesen édes, enyhén savanykás ízű. Nemesített változata nagyobb bogyókat terem. Szereti a humuszban gazdag, savanyú kémhatású, vízzel közepesen ellátott talajt. A kert szép dísze is lehet. Népszerű lekvár-, gyümölcsleves-, gyümölcssaláta-alapanyag, sütemények ízesítője.

fekete áfonya

Nagyon értékes gyümölcs, aminek számos kedvező élettani hatása van – fotó: pixabay.com

A népi gyógyászat egyik legfontosabb gyümölcse

Az áfonyában sokféle, a szervezetünk számára hasznos vitamin megtalálható, bogyója értékes gyümölcssavakat, cukrot, az emésztést segítő pektint, cseranyagot, vitaminokat, antioxidáns flavonoidokat, arbutint, sok vasat, A-, D– és C-vitamint tartalmaz.

Gyógyító hatása érvényesül hasmenés, fogínygyulladás, és húgyúti fertőzések esetén, a  levéből főzött tea epe- és hólyagbetegségeket enyhít, vesetisztító.

Levele jó a cukorbetegségre. Jótékonyan hat a szembetegségekre, a farkasvakságra, megóvja a szemet az intenzív fényhatások káros hatásaitól.

áfonya

Sütemények ízesítőjeként is használják – fotó: pixabay.com

Gasztronómiai szerepe is kiemelkedő

Közkedvelt pikáns íze miatt nélkülözhetetlen az őz, a nyúl, a szarvas, a vaddisznó elkészítéséhez, kompót, mártás, saláta vagy dzsem formájában.

Kiváló gyümölcsbornak, likőrnek, szörpnek vagy teának – ilyen formában is nagyon jó hatást gyakorol a szervezetre.

Az áfonya a népi elnevezései igen változatosak: kukujza,  afinya, havasi meggy, havasi meggykóró, molabogyó, kukajsza néven is emlegetik.