Egy új kutatás szerint a paradicsom képes elpusztítani az emésztőrendszer és a húgyutak egészségét károsító baktériumokat, köztük a hastífuszt okozó Salmonella enterica baktériumot is – írja a greendex.hu a focus.pl cikke alapján.

A Cornell Egyetem kutatói a paradicsomlé és a paradicsomból származó antimikrobiális peptidek tulajdonságait vizsgálták az élelmiszer eredetű kórokozókkal szembeni hatékonyságuk tekintetében, különös tekintettel a Salmonella enterica, Typhi szerotípusú, főként az embereket érintő és a hastífuszért felelős kórokozóra. A vizsgálat elsődleges célja az volt, hogy kiderítsék, a paradicsom és a paradicsomlé képes-e elpusztítani az enterális kórokozókat, és ha igen, milyen tulajdonságainak köszönhetően.

A tudósok először laboratóriumban tesztelték, hogy a paradicsomlé valóban megöli-e a Salmonella Typhit. Miután megbizonyosodtak róla, hogy igen, megvizsgálták a paradicsom genomját, hogy megtalálják az érintett antimikrobiális peptideket, azon kis fehérjéket, melyek károsítják a mikrobákat összetartó baktériummembránt.

A kutatók kiválasztottak négy lehetséges antimikrobiális peptidet, és tesztelték, hogy mennyire működnek a Salmonella Typhi ellen, mely módszer segítségével megtaláltak két antimikrobiális peptidet, amik hatásosak a hastífuszt okozó baktérium ellen. Számítógépes szimulációkat is végeztek annak kiderítésére, hogy az antimikrobiális peptidek hogyan pusztítják el a Salmonella Typhit és más bélrendszeri kórokozókat. Vizsgálataik egyértelművé tették, hogy a paradicsomlé hatékony a Salmonella Typhi, annak hipervirulens változatai és más, az emésztőrendszer és a húgyutak egészségét károsító baktériumok elpusztításában.

paradicsom

A paradicsomlé hatékony a Salmonella Typhi, annak hipervirulens változatai és más, az emésztőrendszer és a húgyutak egészségét károsító baktériumok elpusztításában – fotó: Pixabay