Ha idén karácsonykor meglepnéd szeretteidet egy saját készítésű likőrrel, akkor ezt a receptet neked ajánljuk.

Mit kell tudni a kökényről?

A kökény egy Európában őshonos lombhullató cserje. A természetben leginkább erdőszéleken, hegyoldalakon található. Ágai sötétszürkék és tövisesek, erről a jellegzetességéről télen termés és levél nélküli állapotban is könnyen felismerhetjük. Levelei kisméretűek, egyszerűek, formájuk ellipitikus vagy lándzsás, a levélszél aprón fűrészes. Fehér ötszirmú virágai még a lombfakadás előtt kinyílnak. Termése apró, kékesfekete és hamvas. Éretlen állapotban húsa erősen fanyar, ezért akkor érdemes gyűjteni, ha már megcsípte a dér.

kökény

Akkor érdemes gyűjteni, ha már megcsípte a dér – fotó: Lepres Luca

Virágai és C-vitaminban gazdag bogyói számos gyógyhatással rendelkeznek. Virágaiból szárítás után forrázatot készíthetnünk, amely vízhajtó és enyhe hashajtó hatású. A terméséből készített lekvár, bor, pálinka vagy likőr pedig kiváló immunrendszer és idegerősítő.

Hogyan készül a kökénylikőr?

Először is szedjünk egy kisebb tálnyi (kb. 50 dkg) kökényt, lehetőleg fagy csípte állapotban. A leszedett bogyókat alaposan mossuk meg, majd tegyük egy jól zárható befőttes üvegbe.

kökény

Áznak a kökénybogyók megcukrozva és ginnel leöntve – fotó: Lepres Luca

Szórjunk rá körülbelül 50 dkg cukrot, majd öntsük fel 6-7 dl ginnel. Naponta egyszer rázogassuk meg, hogy ezzel is elősegítsük a cukor feloldódását. 4-6 hét múlva szűrjük le, és kész is a kökénylikőr. Töltsük dekoratív jól zárható likőrös üvegekbe, címkézzük fel, és már készen is áll az ajándékozásra!