Most például az Index számolt be arról, hogy tevét fotóztak le Kecskemét környékén. A fotók itt tekinthetőek meg.
Cikkünkben röviden összefoglaljuk, hogy az utóbbi hónapokban milyen, itt egyébként nem élő állatfajokkal kapcsolatban merültek fel szokatlan hírek.
Óriási hírként robbant egy hónapja, hogy egy fekete párduc kószál Kiskunhalas környékén. Legutóbb, néhány nappal ezelőtt pedig Szolnok környékén látták, tehát az állat a legutóbbi információk szerint még mindig szabadon mozog.
Előző héten a Kiskunsági Nemzeti Park adta hírül, hogy Magyarországon ritkán látott rózsás flamingókra figyeltek fel madarászok Dunatetétlennél. A hír meglepő, mivel ezek az állatok a tengerparti sós vizeket keresik, de egyébként volt már rá példa korábban is, hogy feltűntek hazánkban.
Tavaly novemberben a Bükkben fogtak el egy szervált, amelynek idekerülése rejtély. A szervál a macskafélék családjába tartozó faj, Afrikában, a Szaharától délre eső területeken őshonos, ezért magától biztosan nem kerülhetett Borsod és Heves megye határvidékére. Az állat egyébként koronavírus-fertőzésben pusztult el.
A flamingó kivételével szinte biztosak lehetünk abban, hogy ezek az állatok nem véletlenül kerültek az országba. Hogy mégis hogyan, azt csak találgatni tudjuk, hiszen ezeknek az állatoknak a tartása nem olyan egyszerű, mint mondjuk egy kutyáé vagy macskáé.Tevét lehet engedély nélkül tartani? És párducot?
Jó tudni, hogy a 85/2015. (XII. 17.) FM rendelet szabályozza a veszélyes állatfajok és egyedeik tartásának szabályait. A rendelet kimondja, hogy veszélyes állat akkor tartható, ha az állat fizikai tulajdonságaira és képességeire figyelemmel kialakított tartási hely az állat szökésének vagy közterületre jutásának megakadályozására alkalmas. A párduc, a szervál és a teve is a rendelet hatálya alá tartozik.
A rendelet első melléklete tartalmazza a különösen veszélyes állatfajok felsorolását is, melyek tartása kizárólag állatkertben vagy cirkuszi menazsériában lenne lehetőség. Ebbe a kategóriába tartoznak például a Panthera nemzetség állatfajai (így a fekete párduc is), hogy a pókokról és a krokodilokról már ne is beszéljünk.
A szervál közepesen veszélyesnek minősül (2. melléklet). Az ebbe a kategóriába tartozó állatok tartása is számos feltételhez kötött, többek között szakmai végzettséggel vagy tapasztattal kell rendelkeznie az állattartónak.
A tevék az elővigyázatosságot igénylő kategóriában szerepelnek (3. melléklet). Az ilyen állatok tartása esetén a rendelet 4. mellékletében szereplő feltételeknek kell megfelelni, illetve bejelentési kötelezettsége van az állattartónak.
Különleges állatfajok engedély nélkül
Most mutatunk néhány olyan különleges állatfajt, amelyek példányait egyébként engedély nélkül lehet tartani, ha esetleg nem elégednél meg egy hörcsöggel vagy kutyával.
Alpaka: egyre többen választják házi kedvencnek, mert kifejezetten barátságos állat, tartása pedig viszonylag olcsó, és megtanítható sok mindenre.
Ez nem ufó, hanem egy axolotl – Fotó: pixabay
Axolotl: a különleges kinézetű kétéltű akár 20 évig élhet egy akváriumban, tartása egyszerű, és nem is drága a beszerzése.
Benett-kenguru: az Ausztráliából származó erszényesek 12-15 évig élnek, és fűféléket, leveleket, szénát fogyasztanak. Ilyet akár az Agroinform-on is be tudsz szerezni, a piacteres hirdetést ITT találod!
Ormányos medve: mindenevő és meglehetősen igénytelen állat. A ketrecet nem kedveli, viszont pórázra kötve lehet vele sétálni. (evamagazin.hu)
Indexkép: Pixabay