A vadállatok téli etetése rendkívül fontos. Egyrészt, hogy túléljék a téli időszakot, amikor jóval kevesebb élelmet találnak a természetben, mint a többi évszak során, másrészt, hogy a kevés táplálék miatt ne a kertünkbe betörve próbáljanak enyhíteni az éhségükön.
Sajnos az állatok élettere nekünk, embereknek köszönhetően, erőteljesen leszűkült. Ráadásul a fennmaradó területüket is nagy mértékben leraboltuk, így jóval kevesebb táplálékhoz jutnak, mint pár évvel, évtizeddel ezelőtt. Így ne lepődjünk meg, ha egyre beljebb merészkednek a falvakba, városokba, hogy félelmüket legyőzve valahonnan élelmet tudjanak szerezni. Éppen ezért nagyon fontos, hogy legalább a téli időszakban gondoskodjunk róluk.
Ha tél, akkor etetés
A vadásztársaságok egyik legfontosabb feladata, hogy etessék a vadakat. Nem csak akkor, amikor hó borítja a tájat, hanem már jóval előbb, az ősz vége felé. Ilyenkor kell ugyanis odaszoktatni a vadállatokat, hogy később, az ínséges időszakokban tudják, hol lelnek élelemre. Azért nagyon fontos, hogy folyamatos legyen az ellátás, hiszen számítanak rá, hogy az adott helyen ennivaló várja őket, így lehet, hogy utolsó erejüket összeszedve mennek el a számukra ismert etetési helyre.
Nagyon fontos a vadállatok etetése. Fotó: 123rf.com
Ha nem jutnak megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékhoz a vadállatok, lesoványodnak, megbetegednek és rövid időn belül elpusztulhatnak, így az etetésük a törzsállomány megőrzése érdekében is igazán életbevágó. De azért is fontos, mert amennyiben nem jutnak élelemhez, az ember által lakott településekre is bemennek, és megeszik, amit csak találnak. Tönkretehetik a kerteket, a dísznövényeket, és balesetet is okozhatnak, hiszen amúgy is meg vannak rémülve, az emberek esetleges jelenléte pedig minden áron történő menekülésre készteti őket.
Nagyon fontos, hogy a gazdák télen is kimenjenek a földjeikre, akkor is, ha az el van kerítve, és rendszeresen ellenőrizzék azt. Ha a gazda azt tapasztalja, hogy a vadak kárt tettek a területen, feltétlenül szóljon a helyi vádásztársaság képviselőjének. Így gondoskodni fognak róla, hogy kellő mennyiségű táplálék kerüljön kihelyezésre, elkerülve, hogy még nagyobb legyen a kár.
Ezt eszik a vadak
Az étlapon sokféle takarmány szerepel, melyet a vadásztársaság alkalmazottjai, a hivatásos vadászok hordanak ki. Az intenzív vadetetés októbertől egészen márciusig tart. Ilyenkor lucernaszénát juttatnak ki az őzeknek, nyulaknak, dámszarvasoknak, melyet szemestakarmánnyal is kiegészítenek. Ez főleg a terménytisztítók melléktermékéből, többek között törtkukoricából vagy napraforgóocsúból áll össze.
Emellett szívesen falatoznak almát, körtét, silót és törkölyt. Fontos, hogy folyamatosan legyen kint só, melyre nagy szükségük van az agancsfelrakás előtt, a vehemnevelés időszakában és vedléskor is. A vadak mellett természetesen az erdő minden lakója jól tud lakni ezekből a mesterséges etetőkből, így az énekesmadarak is.
Az őz, a szarvas, a vaddisznó és a többi nagy- és apróvad áttelelését is segítik táplálással a szakemberek, hiszen ha lefagy a talaj, a vad nem tudja kitúrni magának a táplálékot. Az etetés nem csupán a tél túlélése miatt fontos, hanem azért is, hogy tavasszal újra tudjanak szaporodni a vadon élő állatok.
Az enyhe telek esetében sokkal nehezebb feladata van a szakembereknek, hiszen a talaj nem fagyott, és a vaddisznó így könnyen áttúrja az erdőt a táplálékért. Így veszélybe kerülnek a frissen ültetett csemeték is, hiszen a vad könnyen kitúrja a kis fákat, miközben a földben búvó bogarakat keresi. Ilyenkor állandó mozgásban van, de amikor nagy a hideg, akkor csak annyit közlekedik, amennyit muszáj, így spórol az energiájával.
Akadnak olyan vadföldek is, ahol évente más gabonát vetnek, a vadak számára. Az erre kijelölt legelőkön pedig pillangós növényeket termelnek számukra. A vadállatoknak azonban nem csak élelemre, de vízre is szüksége van. A szarvasnak és a vaddisznónak nem csupán ivás, hanem dagonyázás céljából is szüksége van vízre. Ha a kihelyezett víz befagy, az állat fel tudja törni a jeget, így friss vízhez tud jutni.
A vadak kénytelenek lakott területre jönni, ha a természetben nincs elég táplálékuk. Fotó: 123rf.com
Így óvjuk a kertünket a vadaktól
Azt, hogy vad járt a kertünkben, általában elég könnyű felismerni. Széttört kerítés és bútorok, feltúrt ágyások jelzik, hogy betolakodók jártak nálunk. Ha szerencsésebbek vagyunk, és nem hagynak ennyire egyértelmű nyomot maguk után, akkor onnan lehet a legkönnyebben felismerni, hogy vadak jártak a kertünkben, hogy szaggatott levélszélek és szársérülések láthatóak a növényeinken.
Ha pedig egyszer táplálékra találtak a kertünkben, akkor bizony oda vissza is fognak térni. Különösen a szarvas, aki igazi hazajáró vendég. Bántani nem szabad őket, hiszen nem akarnak senkinek sem ártani, és kárt sem szeretnének okozni, egyszerűen csak éhesek. Azonban van néhány lehetőségünk a vadállatok távoltartására.
- Ne csak finomságokat termesszünk a kertünkbe, hanem különösen a kert szélén olyasmit is, amit a vadak egyáltalán nem kedvelnek. Így talán elmegy a kedvük attól, hogy beljebb merészkedjenek, és keresnek egy jóval hívogatóbb célpontot. A szúrós, tüskés növényeket, mint amilyenek a különféle bogáncsok és díszfüvek, egyáltalán nem kedvelik. Szintén távol tartják magukat az intenzív illatú növényektől, mint amilyen például a macskamenta, a metélőhagyma, vagy a levendula.
- Egy tartós anyagból készült, legalább két és fél méter magas kerítés meg tudja akadályozni a betörést. Fontos, hogy ne legyenek rajta 15 cm-nél nagyobb rések.
- Egy szúrós sövény a kerítés mellett szintén távol tudja tartani a vadállatokat.
- Ha fáinkat, bokrainkat szeretnénk megvédeni a támadástól, tegyünk köréjük vadhálót.
- Este kapcsoljunk fel mozgásérzékelős lámpákat, így ha közelít a vad, felkapcsol a villany, megijesztve és elűzve őt.
- Ezt ki lehet egészíteni egy öntözőrendszerrel is, amely mozgás hatására akcióba lendül és vizet permetez az állatra. Ez inkább a tavaszi és az őszi időszakban célszerű, hiszen télen a fagyásveszély miatt el kell zárni a kinti csapokat.
- Minden, ami hangot ad ki, riasztó lehet a vadak számára. Kitehetünk szélcsengőket, vagy bekapcsolhatjuk a rádiót is, a vad az ismeretlen zajokat hallva inkább tovább fog sétálni.
- A kutya az ember legjobb barátja, aki nem szívleli a vadakat, így segítségünkre lehet azok elűzésében.
- A legjobb megoldás mégis csak az, amit már korábban is említettünk. Ha meghagyjuk a vadak életterét és télen táplálékot helyezünk ki nekik, eszük ágában sem lesz az emberek közelébe merészkedni. Tartsuk be hát az élni és élni hagyni elvét.