A máj kulcsfontosságú szervünk, hiszen a szervezetünk "vegyi üzeme", felel a méregtelenítésért, egyfajta anyagcsereközpont, a tápanyagforgalom központi szerve. Áthalad rajta a gyomor- és bélrendszeren belül felszívott összes tápanyag és gyógyszer, és a hormonok jelentős részét is lebontja.

Amennyiben nem megfelelő az életvitelünk (például túlzásba visszük az alkoholfogyasztást) vagy olyan gyógyszereket kell szednünk, amelyek károsíthatják, esetleg a májat érintő vírusfertőzésen estünk át, akkor nem árt gondoskodnunk a védelméről vagy egészségének visszaállításáról. Ebben nagy segítségünkre lehetnek a  gyógynövények, amelyek enyhíthetik tüneteinket, gyorsíthatják a gyógyulást – írja az egy.hu.

Máriatövis – az egyik legismertebb májvédő gyógynövény

A máriatövis (Silybum marianum) segíthet újraépíteni a máj sejtjeit, és ezáltal segíthet visszafordítani a túlzott alkoholfogyasztás okozta káros hatásokat. Gyógyászati célokra a termését használják, mely nagy mennyiségű olajat és fehérjét tartalmaz. Májvédő, májkárosodást megelőző és a máj regenerációját elősegítő hatással rendelkezik, ami a szilimarinnak nevezett vegyületkeveréknek köszönhető, mely a maghéjban található. Kutatások szerint eredményesen használható többféle májbetegség és májkárosodás gyógyítására. Előnyös lehet krónikus májgyulladás esetén is, hosszú távon is biztonságosan alkalmazhatók, mellékhatások csak nagyon kis százalékban fordulnak elő.

Emellett gombaölő, segít cukorbetegség esetén, támogatja a szív egészségét, lelassíthatja az Alzheimer-kór kialakulását, csökkenti a rák kockázatát, enyhíti az allergiás tüneteket, segít fenntartani a hormonegyensúlyt, szépíti a bőrt.

A máriatövis (Silybum marianum) segíthet újraépíteni a máj sejtjeit – fotó: pixabay.com

Kurkuma

A kurkuma kurkumin nevű összetevője segít eltávolítani a májból a méreganyagokat, és serkentőleg hat az epe termelődésére. Kutatások sora bizonyítja, hogy a kurkuma erős gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, hatékony antioxidáns és rákellenes tulajdonságai is vannak – emiatt jó választás lehet a májbetegek számára. Napi 500 mg kurkumin 8 héten át szedve jelentősen csökkenti a máj zsírtartalmát is.

Gyermekláncfű

A máj működését támogatja a gyermekláncfű is, aminek a szárított levelét, a hajtását és a gyökerét is felhasználhatjuk gyógyászati célokra. A növénynek epehajtó és vizelethajtó hatása már régóta bizonyított, a benne található keserűanyagok pedig fokozzák a nyál- és a gyomorsavtermelést. A pongyolapitypang forróvizes kivonata kedvező hatású lehet akut májgyulladásban, a népgyógyászat fájdalomcsillapítóként is alkalmazza. Fogyasztása teaként ajánlott, egyenletesen elosztva a nap során.

Articsóka

Az articsóka megelőzheti a májkárosodást, hiszen mérsékli az alkohol és a feldolgozott élelmiszerek káros hatásait. Tisztítja a májat, és a koleszterinszintünkre is pozitívan hat. Méregtelenítő hatását részben  egy antioxidáns polifenolnak a cinarinnak köszönheti, ami erősíti a májat, és serkenti az epeáramlást. Egy kutatás során kiderült, hogy a patkányoknak adott articsókakivonat magasabb antioxidáns-szintet, kisebb májkárosodást és jobb májműködést eredményezett indukált gyógyszer-túladagolás után, összehasonlítva azokkal az patkányokkal, akik nem kaptak a kivonatból.

Ginzeng

Laboratóriumi kísérletek sora bizonyította be, hogy a ginzengnek gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatása van, segíthet megelőzni a vírusok, toxinok és alkohol okozta májkárosodást. Műtét után fokozhatja a májsejtek regenerálódását, javíthatja a máj működését és csökkentheti a fáradtságot a májbetegségben és a májműködési zavarban szenvedőknél. Azok, akik napi 3 gramm ginzeng-kivonatot fogyasztottak 12 héten keresztül, jelentősen csökkentek a májkárosodás fő markereinek, az ALT-és GGT-szinteknek az értékei. ​​

Az articsóka megelőzheti a májkárosodás – fotó: pixabay.com

Bojtorján

bojtorján friss hajtásait, gyökerét és szárát Ázsiában vértisztításra használják, emellett a benne található hatóanyagok elősegítik az emésztést, serkentik az epe- és a májfunkciókat. Egy 2002-es, patkányokon végzett vizsgálat eredményei szerint a gyógynövény segíthet visszafordítani a túlzott alkoholfogyasztás által okozott májkárosodást. Csökkenti a májban lerakódó lipidek mennyiségét és növeli a glutation mennyiségét – ez egy olyan antioxidáns, ami óvja a májat azoktól a káros vegyi anyagoktól, amelyek akkor keletkeznek, amikor bizonyos gyógyszerek lebomlanak a szervezetünkben.

Édesgyökér

Nagy szerepe lehet az egészségünk megőrzésében: gyulladáscsökkentő, vírusellenes és májvédő hatása van, amit az egyik fő összetevőjánek, a glicirrizin nevű szaponin-vegyületnek köszönhet. A hagyományos kínai és japán orvoslásban gyakran alkalmazzák májbetegség kezelésére.

Rózsagyökér

Egy viszonylag ritka és nagyértékű gyógynövényünk – tanulmányok szerint a rózsagyökér kivonatának rákellenes hatásai vannak. Csökkentheti a máj áttétek keletkezésének a kockázatát, gátolja a máj rákos sejtjeinek növekedését, megnövelheti a daganatos betegek túlélési esélyeit. Szedése számos egészségügyi előnnyel jár, a használata biztonságos.

Ne feledkezzünk el májunk időszakos regenerálásáról és tehermentesítéséről, hálás lesz érte!

Indexkép: pixabay.com