A tavalyi évben a magyar mezőgazdaságot jelentős kihívások érték, elsősorban a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt. A növénytermesztés teljesítménye visszaesett, amit az állattenyésztés növekedése sem tudott teljes mértékben ellensúlyozni. A termelési nehézségek ellenére az agrár- és élelmiszeripari export dinamikus bővülése javította az ágazat mérlegét.


Csökkenő termelés, de kedvező ártrendek

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2024-ben a mezőgazdasági ráfordítási árak összességében 6,4%-kal csökkentek, amit elsősorban a műtrágyaárak 25%-os mérséklődése eredményezett. Ugyanakkor a gabonafélék hozama 16%-kal maradt el az előző évitől a kedvezőtlen időjárás következtében. A búza terméseredménye 10%-kal csökkent, miközben a raktárkészletek miatt a termelői ár is 8,4%-kal esett vissza.

A mezőgazdasági kibocsátás volumene országos szinten 3,7%-kal zsugorodott. Ezen belül a növénytermesztés 9,9%-kal esett vissza, míg az állattenyésztés 4,9%-os növekedést mutatott. Az Európai Unió más jelentős agrárországaiban is hasonló trendek voltak megfigyelhetők: Franciaországban 3,5%-kal, Németországban pedig 0,5%-kal csökkent az agrártermelés.

Agrárexport: stabilitás és növekedés

A hazai agrártermékek kivitele kiemelkedően teljesített: 2024-ben az export értéke elérte az 5183 milliárd forintot, miközben az import 3826 milliárd forint volt. Így az ágazat 1358 milliárd forintos aktívummal zárta az évet. A mezőgazdasági termékek exportmennyisége 18%-kal bővült, meghaladva a 16 millió tonnát.

A legnagyobb növekedést az italok, dohánytermékek (18%), a zöldségek és gyümölcsök (9%), valamint a gabonafélék és gabonakészítmények (7,5%) exportja mutatta. Az importoldalon ezzel szemben csökkent a gabonafélék behozatala, értékben 16%-kal, mennyiségben pedig 39%-kal. A hús- és húskészítmények importja is visszaesett 4,6%-kal.

Beruházások: visszafogott lendület

A mezőgazdasági beruházások értéke 2024-ben 669 milliárd forintot tett ki, ami 12%-os csökkenést jelent az előző évhez képest. A beruházások szerkezetében az épületek aránya 42%, míg a gépeké 37% volt. Utóbbi esetében jelentős, 29%-os visszaesést regisztráltak, míg a tenyészállat-beruházások 4,6%-kal bővültek.

Növénytermesztési kihívások és eredmények

A gabonatermés tavaly 12,6 millió tonnára csökkent, ami 16%-kal maradt el a 2023-as eredménytől. A búza és a kukorica egyaránt a termés 42%-át adta. A napraforgó terméshozama 8,5%-kal csökkent, de Magyarország így is megőrizte pozícióját az Európai Unió legnagyobb napraforgó-termelőjeként 1,8 millió tonnás betakarítással.

A repce esetében jelentős, 29%-os terméscsökkenés következett be, ami már az idei vetésterületek mérséklődésében is tükröződik. A zöldségtermelés 4,5%-kal esett vissza, míg a gyümölcsöknél vegyes kép rajzolódott ki: az alma termése csökkent, ugyanakkor a kajszi 56%-os növekedést mutatott.

Regionális különbségek: kettészakadt az ország

Látványos területi különbségek alakultak ki a bruttó hozzáadott érték tekintetében. Az Észak-Alföldön 74%-os növekedést mértek, míg Nyugat- és Dél-Dunántúlon jelentős, 26-35%-os visszaesés volt tapasztalható. A régiók eltérő termelési adottságai és az időjárási viszonyok nagyban befolyásolták az eredményeket.

Ármozgások az állattenyésztésben

Az állati termékek piacán is hullámzó év volt: a vágóbaromfi ára 13%-kal, a vágósertésé 7,4%-kal csökkent, míg a vágómarha ára 6,1%-kal emelkedett. Összességében az állati termékek ára 6,5%-kal volt alacsonyabb, mint 2023-ban.

Összegzés: kihívások és lehetőségek

A 2024-es év rávilágított arra, hogy a magyar agrárium továbbra is erősen kitett az időjárási viszonyoknak, miközben az exportteljesítmény stabil alapot jelent a fejlődéshez. A beruházások visszaesése figyelmeztető jel, ugyanakkor a külkereskedelmi többlet és a növekvő export lehetőséget adhat az ágazat megerősödésére.

A jövő kulcsa az integráció erősítésében, a technológiai fejlesztésekben és a piaci alkalmazkodóképesség növelésében rejlik. A szakértők szerint, ha sikerül ezeket a területeket hatékonyan fejleszteni, a magyar mezőgazdaság továbbra is versenyképes szereplő maradhat az európai piacon.

Forrás: VG.hu

Indexkép: Pixabay