Sokan bele sem gondolunk, de számos mindennap ismétlődő szokásunk – az étkezéstől a mozgáshiányon át egészen az alvásig – komolyan kockára tehetik az egészségünket. Olyannyira természetessé váltak, hogy fel sem merül bennünk: ezek a viselkedésformák idővel akár kóros állapotokhoz, például demenciához is vezethetnek.

A demencia napjainkban világszerte már közel 55 millió embert érint, és az Egészségügyi Világszervezet szerint 2030-ra ez a szám akár 78 millióra is nőhet. Bár a betegség kialakulásában genetikai tényezők is szerepet játszhatnak, sokat számítanak az életmódbeli szokások is.

A telített zsírokban gazdag étrend, a túlzott alkoholfogyasztás és a magas cukorbevitel mind-mind növelhetik a demencia kialakulásának esélyét. Az agy egészséges működéséhez ugyanis elsősorban jó minőségű zsírokra, fehérjékre, vitaminokra és ásványi anyagokra van szükség. Éppen ezért fontos a kiegyensúlyozott, gyümölcsökkel, zöldségekkel, teljes kiőrlésű gabonákkal, diófélékkel és sovány húsokkal teli étrend.

Nem szabad elhanyagolni a krónikus betegségek – mint a magas vérnyomás vagy a cukorbetegség – kezelését sem, hiszen ezek is növelhetik a kognitív hanyatlás kockázatát. A szükséges gyógyszerek, a megfelelő étrend és a rendszeres mozgás mind segíthetnek abban, hogy megőrizzük szellemi frissességünket. Emellett nagyon fontos a cukorbevitel csökkentése is.

És végül, de nem utolsósorban: a társas kapcsolatok is számítanak. A magány és a társadalmi elszigeteltség ugyanis akár kétszeresére is növelheti az Alzheimer-kór kialakulásának valószínűségét.

Forrás: divany.hu

Indexkép: Shutterstock