A szobanövények azért nagyon hasznosak, mert az otthonunkba hozzák a természetet. Akkor is törődhetünk velük, amikor tél van, és a kertben még nincs mit tennünk. Ráadásul a szobanövények tisztítják a levegőt, és még számtalan hasznos tulajdonságukkal segítenek minket. De ezt csak akkor tudják megtenni, ha gondoskodunk róluk. Előfordulhat azonban, hogy hiába öntözzük a szobanövényeinket, mégis száradnak a levélvégeik. De vajon mi lehet az oka, és hogyan lehet rá megoldást találni?
A szobanövények télen másra vágynak
A tél a szobanövények számára is pihenőidőszak. Éppen ezért más törődést igényelnek, mint tavasztól őszig. Tápoldatra télen például nincs szükségük, és a legtöbb szobanövény vízből is jóval kevesebbet igényel.
Azonban a szobanövényeknek minden évszakban nagy szüksége van megfelelő talajra és vízre, hiszen ezekből tudják kinyerni a szükséges tápanyagokat. Ezen kívül a megfelelő hőmérséklet és fénymennyiség is meghatározza, hogyan fogják érezni magukat az otthonunkban, ezért érdemes minden egyes szobanövény esetében megtudni, milyen körülményekre van szüksége, és ezt biztosítani számára.
Télen a szobanövények élettevékenysége lelassul, így jóval kevesebb vizet, tápanyagot igényelnek, és beérik alacsonyabb hőmérséklettel is. Ezzel szemben, ha ugyanúgy öntözzük és tápoldatozzuk őket, mint az év többi időszakában, azzal a pihenés helyett növekedésre serkentjük őket, így megnyúlnak és laza szövetűek lesznek. Ez pedig egyenes út a növény elgyengüléséhez és a betegségekhez. A télen virágzó növények azonban kivételt képeznek, hiszen ők nem most pihennek, így nekik szükségük van havi 1-2 alkalommal tápoldatos öntözésre.
Télen jóval kevesebb fény áramlik az otthonunkba, ráadásul a fűtés miatt szárazabb és melegebb a levegő, így sokszor azt vesszük észre, hogy nem a legszebbek a szobanövényeink. De vannak olyan apróságok, amelyekre odafigyelve meg tudjuk őket védeni, és tavasszal újult pompájukban tündökölhetnek otthonunkban.
Tudd meg, milyen igényei vannak a szobanövényeidnek, és próbáld meg azt megadni számára. Fotó: Shutterstock
Ezt tedd, ha nem jól néz ki a szobanövényed
1. Soha ne legyenek a szobanövényeid a fűtőtest mellett, de arra is ügyelj, hogy ha az ablakban tartod őket, soha ne érjen a levelük az ablaküveghez. Ha az üveg hideg, a növény könnyen megfázhat. Arra is figyelj oda, hogy ne legyenek tűző napfénynek kitéve a szobanövények.
2. Szellőztetéskor, illetve a bejárati ajtó kinyitásakor hirtelen jéghideg levegő áramlik be az otthonunkba, amit a szobanövények nem jól tolerálnak. Ügyeljünk rá, hogy amikor szellőztetünk, ne nyissuk rá az ablakot egyetlen szobanövényünkre sem, a bejárat környékéről pedig érdemes még a tél előtt elköltöztetni a növényeket. Az sem árt, ha a szellőztetést a déli órákra időzítjük, amikor a legmagasabb a kinti hőmérséklet.
3. Télen se feledkezzünk meg a szobanövények leveleiről, a fűtés miatt ugyanis jóval porosabbak, Egy puha porseprűvel vagy kendővel töröljük át a leveleket, vagy használjunk kézi permetezőt.
4. A szobanövényeket érdemes időnként átültetni, hogy kényelmesen elférjenek a gyökereik, illetve kellő tápanyag jusson számukra, hiszen a talajuk egy idő után elfárad. Erre a legjobb időszak a tavasz eleje, így márciusra időzítsük az átültetést. De ha még bőségesen elférnek a cserépben, akkor is érdemes legalább kétévente a talaj felső rétegét lecserélni. Így jóval több tápanyaghoz fognak jutni a szobanövények.
5. A cserép alján mindig legyenek lyukak, illetve vízelvezető réteg, hogy ne pangjon benne a víz, hiszen ez sem tesz jót a szobanövényeknek. Sőt, a pangó víz akár meg is ölheti a szobanövényeinket.
6. Mindig alaposan nézzük át a szobanövényeket, hogy még időben észrevegyük, ha valamilyen betegség vagy kártevő ütötte fel a fejét. Minél hamarabb vesszük észre a jeleket, annál hamarabb tudunk beavatkozni és meggyógyítani a növényt. A beteg növényt azonnal különítsük el a többitől, hogy nehogy átterjedjen rájuk is a betegség. Fontos, hogy a levelek fonákját is nézzük át. Gyakran ugyanis itt telepednek meg a kártevők, és a petéiket is gyakran rakják le ide.
Ezért barnulnak meg a szobanövények levélcsúcsai
A szobanövények levélcsúcsai gyakran barnulnak meg, vagy kezdenek el száradni. A levelek pedig idővel sajnos le is hullhatnak. Ennek gyakran az az oka, hogy nem optimális az otthonunk páratartalma. A párásítók használata megoldást nyújthat erre, de az is, ha a növényeket rendszeresen átpermetezzük vízzel.
Természetesen minden növénynek más az igénye, így fontos, hogy ha szárad a szobanövényünk levele, nézzünk utána, milyen fény- és hőmérsékleti viszonyokat igényel, illetve mennyi vízre van szüksége, és ezt biztosítsuk a számára.
Mindenkinek gyönyörű szobanövényeket kívánunk!