A mikulásvirág nagyon népszerű, különösen az ünnepi időszakban. Mégis, elég sok titkát nem ismerjük. Például azt is kevesen tudják, hogy a csodás, színes "virág", ami miatt annyira kedveljük, tulajdonképpen a mikulásvirág levele. Pedig érdemes minél jobban megismerni ezt a csodás növényt, mert ha tudjuk az apró kis titkait, nagyon sokáig gyönyörködhetünk színes leveleiben.
Ismerd meg a mikulásvirág legendáját
A mikulásvirág a kutyatejfélékhez tartozó dísznövény, amelyik Közép-Amerikából, Mexikóból származik. A gyönyörű növény azonban veszélyes, éppen ezért nagyon oda kell figyelni a gyerekekre és a háziállatokra, hogy ne nyúljanak a mikulásvirághoz, mivel ha annak levele vagy törzse megsérül, levet fog ereszteni, a tejnedv pedig mérgező!
A mikulásvirág az aztékok körében a tisztaság jelképének számított, és hatalmas becsben tartották. Ez a gyönyör növény a természetes környezetében igazán termetes, hiszen 3-4 méter magasságúra is megnőhet. Vörös színű felleveleiből az indiánok festéket készítettek. A mikulásvirág a katolikus vallásban is fontos szerepet tölt be, hiszen Jézus születésének ünnepén a körmeneteken használták a ferences rendi szerzetesek.
A mikulásvirág az Amerikai Egyesült Államokba Joel Robert Poinsett, az USA első mexikói nagykövete által jutott el, 1825-ben. A nevét is róla kapta, hiszen Poinsettia néven vált közismertté. Európába az 1920-as években jutott el, de habár ez nagyon furcsán hangzik, akkor bizony még vágott virágként volt ismert, és csokrokat díszített. Mára azonban csak cserepes növényként juthatunk hozzá.
Ehhez a csodás karácsonyi növényhez egy legenda is kapcsolódik - tudjuk meg a hetedhethatar.hu cikkéből. A mikulásvirágot lángoló levélnek vagy a karácsonyi éjszaka virágának is nevezik. A legenda, amelyik a mikulásvirághoz kapcsolódik, Mexikóból ered.
A történet szerint egy kis faluban élt egy nagyon szegény testvérpár. Amikor közeledett a karácsony, a faluban egymást érték az ünnepségek, a falubeliek pedig egy kis jászolt állítottak a templomba. A faluban élő gyermekek meglátogatták a jászolban fekvő kis Jézust és ajándékot vittek neki, de a két kisgyermek, hiába szeretett volna ajándékot vinni, nem volt rá pénzük. Karácsony estéjén nagyon korán elmentek a templomba, még mielőtt bárki odaérhetett volna, és az út szélén nyíló virágokból készített csokorral díszítették fel a jászolban a bölcsőt.
Közben megérkezett a többi gyermek is, akik kigúnyolták őket azért, amiért nem vittek ajándékot, azonban hirtelen csoda történt, és az út széli virágokból vörös szirmú, csillag formájú virágok lettek. Ezek a virágok pedig olyan szépek voltak, hogy mindenki elámult rajtuk. Ekkor értették meg a falubeliek, hogy a szeretet ajándéka volt a legszebb, és a legkedvesebb Jézus szemében. Azóta a mikulásvirág lett a legnépszerűbb karácsonyi virág.
A mikulásvirágot manapság már nagyon sok méretben és színben vásárolhatjuk meg. Fotó: Shutterstock
Nem árt alaposan megnézni a mikulásvirágot, mielőtt megvásároljuk
Habár az aztékok a mikulásvirág piros leveléből festékanyagot vontak ki, amelyet gyógynövényként lázcsillapításra használtak, nem ezért, hanem szépsége miatt jutott el Európába. A mikulásvirág a melegebb éghajlatú vidékeken, például a Kanári-szigeteken annyira jól érzi magát, hogy a szabadban, kertekben is megél, és két-három méter magasra nő meg - tudjuk meg a tudasfaja.com cikkéből.
Hazánkban szobanövényként tartjuk, azonban ahhoz, hogy olyan szép maradjon, mint amilyennek megvásároltuk, ismernünk kell, hogy mire is van szüksége. Ha ugyanis nem biztosítjuk számára a megfelelő körülményeket, csak igazán rövid ideig élvezhetjük a mikulásvirág szépségét.
Nagyon fontos, hogy már a vásárláskor vizsgáljuk meg a növényt, és amennyiben sárgulnak vagy lankadnak a levelei, esetleg szárad valamelyik levele, ne vegyük meg, mert a folyamat gyakran már nem fordítható vissza, így a növény rövid időn belül tönkre fog menni.
Gyakran celofánban van a mikulásvirág. Ilyenkor még a vásárlás előtt bontsuk ki és vizsgáljuk meg a leveleket, hiszen akár kártevők is lehetnek rajta, amelyek miatt szintén hamar el fog száradni. Vizsgáljuk meg azt is, hogy a piros felleveleken ne legyen virágpor sem.
Arra is ügyeljünk, hogy amikor télen a fűtött üzletben megvásároljuk a mikulásvirágot, feltétlenül csomagoljuk selyempapírba, hiszen a hideg utcán vagy az autónkban a növény pár perc alatt megfázhat a hatalmas hőmérsékletkülönbség miatt. A mikulásvirágot ma már nagyon sok méretben és színben lehet megvásárolni. Van piros, fehér és rózsaszín fellevelű változat, és a mini mikulásvirág mellett akár 1 méteres példányokkal is találkozhatunk.
Így lesz hosszan szép a mikulásvirágunk
Amikor hazavittük a mikulásvirágot, keressünk a számára egy világos, de hűvös helyet. A közvetlen napfénytől és a huzattól is meg kell óvni. A legjobb, ha nyílászáróktól távol, egy olyan helyiségben tartjuk, amelynek hőmérséklete legfeljebb 16 és 20 Celsius-fok között van. Az ennél melegebb hőmérsékletű helyiségekben a mikulásvirág sajnos hamar tönkre fog menni. Mivel a száraz levegő is árt neki, a fűtőtesttől távol helyezzük el. Minél több fényt kap a növény, annál hosszabb ideig virágzik és a fellevelek is annál tovább maradnak szép színesek.
Mindenképpen távolítsuk el a mikulásvirágról a celofánt, mert különben a földje könnyen bepenészedhet. A mikulásvirág gyökerei rendkívül oxigénigényesek, így a műanyag csomagolás megfojtja azokat. Száraz levegőjű lakásban napi egyszer növeljük a páratartalmat kézi párásítóval. A mikulásvirág földjét tartsuk mindig nedvesen. Ügyeljünk rá, hogy soha ne álljon pangó vízben, viszont ne is száradjon ki. Kétnaponta vizsgáljuk meg a földet, és ha kissé kezd száradni, adjunk neki egy kevés vizet, majd pár perc múlva öntsük ki a felesleget a táljából. Kéthetente érdemes tápoldatos vízzel meglocsolni a mikulásvirágunkat, azonban tápoldatot csak onnantól kaphat, amikor a friss hajtások, levelek megjelennek a növényen.
A legjobb öntözési módszer a mikulásvirág számára, ha hetenként egyszer állott vízzel teli edénybe állítjuk a cserepet, majd hagyjuk, hogy jól megszívja magát és úgy helyezzük vissza a helyére. Így egy hétig nem szükséges öntözni.
A mikulásvirág türelmes növény, hiszen ha hiányt érez valamiben, attól még egy ideig nem megy tönkre, és amint megkapja, amire szüksége van, könnyen regenerálódik. Ha rendesen gondozzuk, a mikulásvirág februárra elvirágzik, és áprilisig lassanként megszabadul színes felleveleitől. Ha nem túl napfényes helyen tartjuk a mikulásvirágot, ez hamarabb is bekövetkezhet.
Ekkor a mikulásvirág hajtásait vágjuk vissza 15-20 cm-esre, a főhajtást a következő oldalelágazásig távolítsuk el és hűvös, sötét helyen, nagyon enyhe öntözés mellett 1-2 hónapig pihentessük. Ezután ültessük át a mikulásvirágot enyhén savanyú, 6,2 pH-jú ültetőközegbe.
Ha így teszünk, a mikulásvirág úgy fogja érezni magát, mint eredeti élőhelyén, Mexikóban. A nyári hónapokban a mikulásvirágot a szabadban is tarthatjuk, de ne tegyük a tűző napra.
Így szaporítsd a mikulásvirágot
A mikulásvirág szaporítása nagyon egyszerű, hiszen tavasszal vagy nyáron le kell vágni a túlságosan nagyra nőtt hajtásokat, majd vízbe tenni. Meleg és világos helyen tartva 4-5 héten belül meg fognak gyökerezni. 2-3 hajtásonként ültessük őket, hogy dúsabb legyen a növény.
A mikulásvirág felleveleiben hosszú ideig gyönyörködhetünk, ha tudjuk, milyen körülmények között érzi jól magát a növény. Fotó: Shutterstock
Dugványozni is lehet a hajtásokat. Ekkor hagyjuk megszáradni a vágás helyét, és csak azután ültessük el. Legyünk óvatosak, hiszen a mikulásvirágból jövő fehér tejnedv nagyon mérgező, ezért ha rácseppen kezünkre, azt azonnal mossuk le. A földben történő szaporítás tényleg hosszadalmas feladat és nehézkesebb is, mint a vízben történő.
Így virágoztasd a mikulásvirágot
Származási helyén a mikulásvirág rövid nappalos növény. Ha tehát újra szeretnénk virágoztatni, takarjuk le vagy helyezzük sötét helyre legalább 12-14 órát naponta, egészen a virágképződésig, vagyis 2 hónapon keresztül. Tényleg ne érje fény, hiszen amennyiben egy kis fény is éri, meg fog állni a virágzás.
A takargatását szeptember végétől vagy október végétől kezdhetjük, és ha mindent jól csináltunk, karácsonykor már gyönyörű lesz a mikulásvirágunk. Miután a növény májustól nyugalmi állapotba kerül, elhullajtja leveleit, és teljesen felkopaszodik. Ez ne ijesszen meg bennünket, hiszen a növény ettől még él, és idővel újra gyönyörű lesz.
Azonban az is előfordulhat, hogy a mikulásvirág nem veszíti el leveleit, és fellevelei késő tavaszig gyönyörű színükben pompáznak. Hagyjuk ilyenkor nyugodtan fejlődni, és a hajtásokat csak augusztusban vágjuk le.
Mindenkinek csodás mikulásvirágokat kívánunk!