Egy kis odafigyeléssel és kreativitással változatosabbá tehetjük hétköznapi ételeinket, akár egy új köret beiktatásával is. A változatos vegyes táplálkozás nagyon fontos az egészségünk szempontjából, hogy a szükséges vitaminokat, nyomelemeket, ásványi anyagokat biztosítsuk a szervezetünk számára. Most elmondjuk, miért érdemes időnként a rizst és a krumplit árpára cserélned.
Gyakran úgy fogyasztunk árpa hozzáadásával készült élelmiszert, hogy nem is tudunk róla. Például a maláta, ami többek között a sör és a whisky egyik legfontosabb alapanyaga, az árpa csíráztatásával és szárításával készül. De sütőipari termékek adalékaként, feldolgozott élelmiszerekben édesítőként, színezőként is megtalálhatjuk az összetevők között.
A rizs vagy az árpa előnyösebb az egészségünk szempontjából?
A barna rizs gazdag E-vitaminban és folsavban, de az árpában sokkal magasabb a rosttartalom és több a kalcium. A teljes változat tartalmazza a legtöbb tápanyagot. Az árpagyöngy a feldolgozás során már veszít értékes anyagaiból, mert eltávolítják belőle a korpát és a csírát.
Azonban mivel az árpa a búzához hasonlóan glutént is tartalmaz, a gluténérzékenyeknek nem jelent megoldást.
Az árpa egészségügyi előnyei
A teljes kiőrlésű gabonák közül az árpa az egyik legjobb rostforrás: közel 17 százalék rostot tartalmaz, és kiemelkedően egészséges. Különböző típusú rostok léteznek, beleértve a nem oldható rostokat is, amelyek igen hasznosak az emésztőrendszer számára; az oldható rostok egyik fajtája a béta-glükán, amelyből az árpában rengeteg található.
A béta-glükán több területen is segíti szervezetünket: lelassítja az emésztést, és hosszabb ideig biztosít jóllakottságérzetet; segít az inzulinrezisztencia csökkentésében, mert szabályozza a vércukorszintet; csökkenti az elhízás kockázatát; erősíti az immunrendszert, és segít a rák elleni küzdelemben.
Fitokemikáliákat is tartalmaz, azaz olyan kémiai vegyületeket, melyek segítenek megelőzni az olyan betegségeket, mint a szívbetegség és a rák.
Érdemes időnként árpát fogyasztanunk megszokott köreteink helyett – fotó: Shutterstock
Egyes vizsgálatok szerint az árpában található fitokémiai anyagok, a fitoszterolok felelősek a teljes kiőrlésű gabonák koleszterinszint-csökkentő képességéért. Ezek megtalálhatók más teljes kiőrlésű gabonákban is (az árpában kevesebb van, mint néhány más fajtában). A nagy mennyiségű oldhatórost-tartalom is segíti ezt a hatást.
Az árpa egyes kutatási eredmények szerint segíthet megelőzni a stroke-ot is.
Az árpa polifenolokat is tartalmaz, melyek nélkülözhetetlen mikrotápanyagok a növényi alapú élelmiszerekben. A polifenolok egyikét lignánnak nevezik, amelynek antioxidáns, daganatellenes, vírusellenes és antibakteriális hatása van. Az árpa fogyasztása a magas lignántartalma miatt védelmet nyújthat a szívkoszorúér-betegség ellen.
Az árpa számos vitamin (például a B-vitaminok) és ásványi anyag kiváló forrása.
Hogyan fogyasszuk?
Az egész szemet vagy az árpagyöngyöt vízben főzzük meg. A főzési idő az árpagyöngynél rövidebb, a teljes szemnél 45 perc is lehet. Ez az idő csökkenthető, ha előre beáztatjuk, és arra is érdemes figyelni, hogy amíg meg nem puhult, ne tegyünk hozzá sót, mert az nehezíti, hogy a víz bejusson a szemekbe. Árpaliszt és -pehely is kapható a boltokban, ezeket is érdemes kipróbálni.
Forrás: divany.hu
Indexkép: Shutterstock