A PREAG X konferencián "Precíziós csillagromboló vagy ökrösszekér? – Melyikkel menjünk a szomszéd faluba?" címmel Nagy Bence az Agmatech Kft. ügyvezetője tartott előadást.
Bevezetőjében a "Mi a precíziós mezőgazdaság legfontosabb eleme?" kérdésre fókuszált és ennek kapcsán felhívta a figyelmet arra, hogy az emberek magabiztossága általában – és ebben a kérdésben is – az ismeretek bővülésével először határozottan nő, majd zuhanni kezd, de végül a szakértelem hoz valódi és értékálló válaszokat.
Úgy foglalható össze a lényeg, hogy a lehető legtöbb adatot gyűjtsük digitálisan és saját gazdaságunkban viszonylag kis energiabefektetéssel lássuk, hogy 1 tonna kukoricát adott táblán milyen ráfordítással állítunk elő. Ezt az adatot ne hónapok izzadságos munkájával kelljen a jegyzetfüzetemből, az Excel-táblákból meg innen-onnan összekaparni, hanem pár gombnyomással kiderüljön – tette hozzá.
Ha ezeket az adatokat most nem tudom, honnan fogom tudni, hogy előrébb jutok? Mihez viszonyítok majd? Szerintem a precíziós mezőgazdaságban a legfontosabb és még nulladik lépése, hogy az adatokat megfelelően rendszerezzük: táblahatárok, táblaméretek megadása és működjön a digitális és az automatikus adminisztráció – emelte ki.
Hunyadi Márk élőben demózta, hogy az Ag Leader-es felületen összegyűjtött adatok tényleges adatbevitel nélkül, adatátadással, majd validálás után bekerülnek a megfelelő adatmezőkbe az AgroVIR programba. Ha az adatok pontatlanul kerültek rögzítésre a táblákon és ezt az adatokat validáló észreveszi (például a kezelők nem azt a műtrágyát jelölték be, amelyet ténylegesen kiszórtak), akkor a validálás során ezek egyszerűen javíthatók. Így 400 hektárnyi munkaművelet fél perc alatt rögzíthető – összegezte.
Látjuk, hogy van ma Magyarországon egy működő gazdaság, ahol 820 parcellának az adminisztrációját kell ellátni. Gyakorlatilag nem nagyon tudunk elképzelni más hatékony módot ennek a kezelésére. Biztosan meg lehet csinálni úgy is, ha felveszünk 2-4 adminisztrátort és akkor ők nagyon szívesen csépelik egész nap a számítógépet, de digitálisan, precíziós megoldásokkal időtakarékosabb és költséghatékonyabb – mondta Nagy Bence.
További részletek a videóban.
További információ: