Szétlőtt atomerőmű
Március 4-én pénteken a kora reggeli órákban az orosz erők egész éjszakai heves harcok után átvették az ellenőrzést a Dél-Ukrajnai Zaporizzsja, Európa legnagyobb atomerőműve felett, egyben felgyújtva a létesítmény egyik épületét egy valószínűleg tüzérségi támadással. A harcok során keletkezett tüzet az Ukrán tűzoltók csapatai igyekeztek eloltani, az erőmű hat reaktorában, amelyek normális körülmények között Ukrajna áramtermelésének egyötödét biztosítják, szerencsére úgy tűnik, hogy nem keletkeztek károk. Igaz
"az oroszok támadásakor a hat reaktorból mindössze csak három működött. A harcokhoz közeli kettőt, a támadásra válaszul leállították, és most már csak az egyik működik 60 százalékos kapacitással."
Ukrajnában összesen 15 atomreaktor van. Ezek együttesen az ország villamosenergiájának több mint felét biztosítják, így Ukrajna a világ egyik leginkább atomerőmű-függő országa. Az orosz ellenőrzés alatt álló zaporizzsjai hat reaktoron kívül három található a Juzsnoukrainszki erőműben, és további négy darab két másik erőműben az ország északnyugati részén.
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) March 4, 2022
Ukrajnában összesen 15 atomreaktor van. Ezek együttesen az ország villamosenergiájának több mint felét biztosítják, így Ukrajna a világ egyik leginkább atomerőmű-függő országa. Forrás: Twitter
Az ENSZ megpróbálta a lehetetlent
Március 1-jén az ukrán atomerőművek üzemeltetője, az Energoatom arra kérte a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséget (IAEA), az ENSZ egyik szervezetét, hogy avatkozzon be annak érdekében, hogy az orosz erők legalább 30 kilométeres távolságot tartsanak az atomerőművektől. Március 3-án az IAEA felszólította az orosz erőket, hogy "azonnal hagyjanak fel az ukrán nukleáris létesítményeknél végrehajtott akciókkal". A Dnyeper partján, az oroszok által megszállt Melitopol városától mintegy 100 kilométerre északnyugatra fekvő Zaporizzsja adott okot a legtöbb aggodalomra, melyet az orosz erők napok óta körülzártak.
Egy atomerőmű a háború közepette rendkívül veszélyes üzem, a kóbor lövedékek megrongálhatják a reaktor biztonságos működését lehetővé tevő infrastruktúrát, tönkretéve akár a reaktormagból a hő elvezetésére és az erőmű hatalmas turbináinak meghajtására használt vízellátást, akár a tartalék hűtőszivattyúkat működtető dízelmotorokat. Ha egy atomreaktor elveszíti az önhűtés képességét, fennáll a leolvadás veszélye.
Először a történelemben
Amióta léteznek atomreaktorok, még soha nem kerültek működés közben a tűzvonalba. Épülőben lévő reaktorokat már korábban is ért támadás,
"Izrael például két reaktort is megsemmisített, egyet 1981-ben Irakban, egyet pedig 2007-ben Szíriában, de egy működő atomerőmű erőszakos elfoglalása példa nélküli a történelemben."
"Ha egy reaktormag megolvadna, robbanásveszélyes gázok és radioaktív törmelék távozna az elzárt területekből" - írt Bennett Ramburg, az "Atomerőművek mint az ellenség fegyverei" című könyv szerzője.
Amióta léteznek atomreaktorok, még soha nem kerültek a tűzvonalba. Épülőben lévő reaktorokat már korábban is ért támadás. Kép: Wikimédia
"A légkörbe került sugárzó anyagok leülepednének és kihullanának a csapadékkal a felhőkből egy Zaporizzsja középpontú, akár több ezer kilométeres sugarú körben, elszennyezve a városi és a vidéki tájakat enyhén és/vagy nagyon mérgező radioaktív elemekkel."
Zaporizzsja környékén egyelőre nem emelkedett meg a sugárzási szint. A tűz szerencsére csak egy periférián található nem létfontosságú épületben ütött ki. Az ukrán atomerőműveket - mint minden atomerőművet - úgy tervezték meg, hogy leálljanak, ahelyett, hogy leolvadnának, ha meghibásodás történik függetlenül attól, hogy az tüzérségi tűz, vagy emberi vezérlési hiba, esetleg alkatrészmeghibásodás miatt következik be. Ez történik most Zaporizzsjában, ugyanakkor ez az erőmű adja Ukrajna áramtermelésének 23 százalékát, és mivel az ország lakosságának nagy része fagyos bunkerekben gubbaszt, az energiahiány nagy szenvedést okozhat.
Elszigetelt energiahálózat
Bár Ukrajnának van ígérete Ursula von der Leyentől az EU energiahálózatára való rákapcsolódásra, ez még a jövő, és az ország villamosenergia-hálózata nincs összeköttetésben egyik szomszédos országgal sem. Az orosz és a fehérorosz hálózathoz való kapcsolódást egy, a hálózat stabilitására irányuló kísérlet részeként, amelyet történetesen az invázió napján hajtottak végre, lekapcsolták. Ezek még mindig nem működnek, ami azt jelenti, hogy jelenleg nem lehet importált árammal helyettesíteni Zaporizzsja áramellátását.
❗️❗️Judging by the video from the scene, an administrative building is on fire at the #Zaporizhzhia NPP as a result of shelling. However, the reactors are very close to the shelling site. The shelling continues. pic.twitter.com/CCZiKgclIw
— NEXTA (@nexta_tv) March 4, 2022
Zaporizzsja környékén egyelőre nem emelkedett meg a sugárzási szint. A tűz szerencsére csak egy periférián található nem létfontosságú épületben ütött ki. Forrás: Twitter
Az ukrán hálózatba való integrációról jelenleg is folynak a tárgyalások Európával, és már ki is építették a Magyarországra, Romániába, Szlovákiába és Lengyelországba vezető távvezetékeket - mondta Volodimir Kudrytskyi, az Ukrenergo ukrán hálózatüzemeltető főnöke, aki reményét fejezte ki, hogy az Európai Átviteli Rendszerüzemeltetők Hálózata hamarosan jóváhagyja az ukrán hálózattal való összekapcsolást.
"A zaporizzsjai reaktorok persze még mindig újraindulhatnak, amint a helyzet biztonságossá válik, de ez most már nem ukrán, hanem csak orosz döntésre történhet meg."
Ma reggel az orosz védelmi minisztérium megerősítette, hogy Zaporizzsja az irányítása alatt áll, Ukrajna energiatermelő kapacitásának 23 százalékával egyetemben.
Az ukrán hálózatba való integrációról jelenleg is folynak a tárgyalások Európával, és már ki is építették a Magyarországra, Romániába, Szlovákiába és Lengyelországba vezető távvezetékeket. Kép: Wikimédia
(Forrás: Economist)