Soha nem betegedtek még meg annyian a világon a dengue-lázban, mint az idei évben: csak az Egyesült Államokban 12 millió esetet regisztráltak, míg 2023-ban csupán 4,6 milliót. A kutatók próbálják megfejteni, hogy mi állhat a kiugrás mögött, és úgy tűnik, meg is találták a választ: a klímaváltozás.

A trópusi betegségekkel foglalkozó éves amerikai konferencián bemutatott adatok szerint jelenleg a globális fertőzések 19 százalékáért felelős a globális felmelegedés, de ha nem sikerül megfékezni a klímaváltozást, ez az arány 60 százalékra is nőhet 2050-re.

A dengue-láz egy vírusos betegség, amely szúnyogcsípéssel terjed. Míg a legtöbb beteg körülbelül egy hét után felépül, 20-ból egy embernél súlyos tünetek jelentkezhetnek, például belső vérzés, amely életveszélyes állapotot idézhet elő. A betegségre nincsenek specifikus kezelések.

A kutatók összesen 21 országban vették górcső alá a betegség előfordulási gyakoriságát és az éghajlatra vonatkozó adatokat, s megállapították: szoros összefüggés van a kettő között. Emellett olyan tényezők is befolyásolhatják a vírus terjedését, mint a gazdaság fejlettségi szintje vagy a népsűrűség.

A kutatók azt is megállapították, hogy a szúnyogok akkor terjesztik a legtöbb vírust, amikor a hőmérséklet 20 és 29 Celsius-fok között van.

A szakemberek szerint az olyan országokban, mint például Brazília vagy Mexikó, a fertőzések száma néhány éven belül akár 150–200 százalékkal is megemelkedhet. Globális szinten 60 százalékra emelkedhet ez a szám, de még akkor is 40 százalékos lehet a növekedés, ha az optimista forgatókönyv valósul meg a klímaváltozással kapcsolatban.

Forrás: hvg.hu

Indexkép: Pixabay