Sikerült elérni, hogy az állattenyésztők számára nemzeti költségvetésből nyújtott átmeneti támogatások ne csak az átmeneti időszakban maradhassanak meg, hanem egészen 2027 végéig. Mindezzel reális egyensúlyt sikerült találni a mezőgazdaság versenyképessége és a magyar gazdák fejlődési lehetőségei között – tette hozzá a miniszter.
Nagy Isván: a legfontosabb magyar érdekek döntő többségét sikerült érvényesíteni – fotó: Pólya Dávid
A tárgyalások nehézségére jellemző, hogy még az utolsó pillanatban is asztalra került egy olyan javaslat, amely a néhány hektáron gazdálkodóknak is a nagyüzemi gazdálkodásokkal megegyező, őket szinte ellehetetlenítő kötelezettségeket írt volna elő – mondta el az agrárminiszter.
Hozzátette: a jelenlegi támogatásban és ebben a rendszerben ezek alól a kisgazdaságok teljes joggal mentesülhetnek, hiszen egy bizonyos üzemméret alatt nincs értelme ezeket a feltételeket számon kérni, a kis parcellák már eleve az ökológiai sokszínűséget biztosítják szerte a világon.
Ezt a javaslatot 14 tagállam támogatásával sikerült megváltoztatni, így a 10 hektáros birtokméret alatt továbbra is biztosítottak az eddigi kedvező feltételek. Ezzel egészen pontosan 104 ezer gazdálkodó jár jól.
Szintén örömteli, hogy a versenyképesség növelése szempontjából nagy jelentőségű, vissza nem térítendő beruházási támogatások lehetősége is megmarad a jövőben. Talán kevésbé látványos terület, de számottevően sikerült csökkenteni a formálódó új rendszer működési és pénzügyi kockázatait, ami végső soron éppen a területnek járó kifizetések ütemezését teszi majd kiszámíthatóvá és tervezhetővé.
Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy az uniós agrártárgyalások ezzel korántsem értek véget, csak egy fontos szakasz zárult le. A következő hónap munkája lesz az Európa Tanács, az Európai Parlament és az Európai Bizottság megállapodása a végleges szabályozásról.