Hivatalos norvég jelentések szerint a világ növényi génbankja a Spitzbergák szigetén teljes biztonságban van, annak ellenére, hogy a szokatlanul meleg időjárás miatt kisebb mennyiségű tengervíz hatolt be a tároló külső részébe – írja a farmersweekly.com.

Amint arról korábban hírt adtunk, a világban jelenleg fellelhető növények magmintáit őrző génbank a Norvégiához tartozó szigeten egy direkt erre a célra épített, több mint 100 méter mélyen a sziklába vájt tárolóban van elhelyezve, 300 kilométerrel túl az északi sarkkörön. Ez a raktár biztosítja a tároláshoz szükséges állandó (mínusz 18 C fokos) hőmérsékletet és az optimális páratartalmat, valamint a génbank betöréstől és természeti katasztrófáktól, többek között földrengésektől való védelmét. A norvégiai génbank a biodiverzitás vésztartaléka, mivel ha bekövetkezik valamilyen katasztrófa, akkor a világban esetleg megsemmisülő növényállományt a tárolt készletekből lehet pótolni.

vetőmag

A vetőmagtartalék egyenlőre biztonságban van – fotó: croptrust.org

A bunkernek tehát elvileg mindent ki kéne bírnia a földrengéstől az atomkatasztrófáig, de olyan fokú felmelegedésre, mint amilyet a 2016-os év produkált nem számítottak a tároló megépítésekor. Az enyhe tél miatt olvadékvíz szivárgott be a raktár bejárati alagútjába. Szerencsére a víz rögtön megfagyott és nem közelítette meg a bent tárolt vetőmagkészletet. Az eset miatt a magbank árvízvédelmét korszerűsítik, ugyanis nem tudni mi történne, ha a betörő víz továbbterjedne és bejutna a tárolóba.