Az ilyen eszközök főleg a távérzékelésben, a telekommunikációban és a felhő alapú modellszámításban, illetve a növénytermesztés és állattartás munkaműveleteinek figyelemmel kísérésében, a talajerő felmérésben és folyamatos utánpótlásában, valamint a zárt térben történő mezőgazdasági termelésben nyújtanak hathatós segítséget a gazdáknak.
Gyors ütemben fejlődik az IoT mezőgazdasági alkalmazása – fotó: Shutterstock
A szóban forgó piac első számú mozgató rúgója a mezőgazdasági termelésnek az utóbbi évtizedben végbement gyökeres átalakulása és a hatékonyabb gazdálkodás iránti fokozott igény, illetve a biztonságos élelmiszerellátásra való törekvés volt, amit a jövedelmek viszonylag nagyarányú növekedése is támogatott.
Ma már világszerte számos start-up vállalkozás működik, amelyek az IoT alkalmazásához és a precíziós gazdálkodáshoz szükséges eszközöket képesek legyártani, kielégítve az azok iránti, gyors ütemben növekvő igényeket.
Az IoT technológiák – az újszerű (több oldalról történő) döntésmegalapozó rendszerek segítségével teljesen új alapokra helyezik a mezőgazdasági termelést. Az információs és kommunikációs technológiák gyors bevezetése révén a precíziós gazdálkodás 2008 óta egy új szakaszba lépett, amikor az óriási adathalmazok begyűjtése és számítógépes feldolgozása már a kisebb méretű gazdaságokban sem okoz problémát. A távérzékelő és GPS eszközök, valamint a rádiófrekvenciás azonosítási rendszerek (RFID) korábban elképzelhetetlen módon leegyszerűsítik a mezőgazdasági termelés bonyolult folyamatait, ezért egyre nagyobb mennyiségű ilyen eszközre lesz szükség.
|