A Boehringer Ingelheim a világ 20 vezető gyógyszeripari vállalatának egyike. A vállalat célja az emberek és állatok egészségének és életminőségének javítása. A cég kutatási és fejlesztési tevékenysége során olyan betegségek gyógyítására szolgáló innovatív terápiák kifejlesztésére összpontosít, melyekre még nem létezik kielégítő kezelési lehetőség. A hagyományos terápiás területeken túl az onkológia, az immunstimuláció és a géntechnológia is kutatási területük fő irányvonalai közé tartozik.

Termékeik között humán, biotechnológiai valamint állatgyógyászati készítmények is megtalálhatók, ez utóbbi a 2017-ben lezajlott Sanofi gyógyszergyár állategészségügyi részlegének akvizíciója eredményeként további készítményekkel bővült..

Boehringer

Saverio Traficante ügyvezető igazgató és prof. dr. Tomcsányi János a Boehringer Ingelheim sajtótájékoztatóján. Fotó: Énekes Krisztina

Az április 19-én a Művészetek Palotájában tartott sajtótájékoztató témái között a Boehringer Ingelheim 2022-es üzleti eredményei és fejlesztései szerepeltek, melyekről Saverio Traficante ügyvezető igazgató adott tájékoztatást. Bemutatásra került új termékük, a Spevigo®, ami a psoriasisos betegeknek nyújthat megoldást, valamint a 2-es típusú diabetes kezelésére szolgáló Jardiance®, amelynek új indikációja a szívelégtelenség kezelése. Az állategészségügyi részleg újdonságai a kutyák külső élősködői ellen kifejlesztett FRONTPRO®, valamint a SoundTalks® elnevezésű okos eszköz, ami a sertéstartók mindennapjait hivatott segíteni. A meghívott előadó prof. dr. Tomcsányi János volt, aki "Elégtelen a szívelégtelenség megelőzésére és kezelésére tett eddigi erőfeszítésünk" címmel tartott előadást.

A megelőzés fontossága

Kopasz Gábor, a Boehringer Ingelheim állatgyógyászat-divízió vezetője elmondta, hogy jelenleg jelenleg a cég globálisan 150 országban van jelen, a bevételeik 20%-át pedig az állatgyógyászat teszi ki. Az állategészségügy és a humán gyógyászat nagyon szorosan kapcsolódik egymáshoz, a „one health" koncepció alapvetően meghatározza a vállalat szemléletét. Ennek egyik példájaként a prudens antibiotikum használatot említette, hiszen a rendelkezésre álló hatóanyagok hatékonyságának hosszú távon történő megőrzése mindenki érdeke és felelőssége. A gazdasági haszonállat tartásban ez napjainkban központi téma és szigorúan szabályozott, de nem csak a húst fogyasztó emberek érdeke az állatbetegségek megelőzése, hiszen például a kertészetekben is használnak szerves trágyát. Ilyen szempontból nem biztos, hogy van különbség egy darab sertéshús vagy egy doboz eper között – hívta fel a figyelmet Kopasz Gábor arra, hogy az „egy egészség" mindannyiunkat érint.

A Boehringer Ingelheim állatgyógyászati ágazata két nagy területet ölel fel. Az egyik a társállatok köre, amelybe a kutya, a macska és a ló tartozik, míg a másik a haszonállat részleg. Ezen belül a cég sertés, szarvasmarha és baromfi portfólióval rendelkezik, lefedve a terméksorral a teljes haszonállat vonalat.

A mottójuk szerint a prevencióban, a megelőzésben hisznek, azaz az elsődleges cél a folyamatok nyomon követése, a problémák időben történő detektálása és a jól megtervezett és kivitelezett védekezés, amivel hatékonyan meg lehet előzni a betegségek kialakulását és elterjedését. Természetesen szükséges a beteg állatok kezelésére is, de fontos lehet az egyedi kezelések lehetősége akár nagyüzemi körülmények között is.

A legnagyobb kihívások

A legnagyobb kihívást a haszonállatok gyógyászata terén a nagy gazdasági kárral járó állatbetegségek jelentik. Sertések esetében légző- és emésztőszervi megbetegedések ellen rendelkezésre állnak vakcinák, amiket a technológia részeként tudnak használni a gazdálkodók a tervezhető termelési szint elérése érdekében. A baromfi esetében ez különösen igaz, a fogyasztók asztalára kerülő csirkehús mindössze 40 nap alatt „készül el", ennyi időre van szükség egy naposcsibe felneveléséhez. A tartás és az állatok genetikája is intenzív, a megbetegedések jelentette kockázatot körültekintően megtervezett és szigorúan betartott oltási protokollokkal lehet csökkenteni.

Boehringer

Kopasz Gábor a Boehringer Ingelheim sajtótájékoztatóján. Fotó: Énekes Krisztina

Kopasz Gábor kérdésünkre elmondta, hogy a piaci trendek és az állattartók igényeinek ismerete mellett az Európai Uniós előírásokat is folyamatosan figyelemmel kísérik, amik rövid és hosszú távon is alapvetően meghatározzák a cég és a partnereik lehetőségeit is. Ilyen volt például a közelmúltban az antibiotikumok használatának szigorítása, vagy a cink-oxid terápiás szintű alkalmazásának betiltása. Folynak ugyan kutatások például az afrikai sertéspestis elleni vakcina kifejlesztése érdekében, de ennek eredményessége még a jövő kérdése.

A monitorozás jelentősége óriási

A Boehringer Ingelheim két fontos innovációval jelent meg az állategészségügy területén, melyek egyike a haszonállatokat, a másik pedig a társállatokat érinti. A sertéstartók részére kifejlesztett legújabb technológia a precíziós állattartás körébe tartozó digitális eszköz, melynek elnevezése SoundTalks®. Az audiotechnológiát felhasználó eszköz célja a köhögéssel járó légzőszervi megbetegedések minél korábbi detektálása, ezzel lehetővé téve a beavatkozások hatékonyságának növelését, így a probléma kártételének csökkentését. A folyamatos adatgyűjtés és -feldolgozás révén valós idejű, objektív információkkal rendelkeznek a sertéstartók az állataikról, akár távoli eléréssel is hozzáférve az érzékelők rögzítette státuszhoz okostelefonon vagy számítógépen keresztül.

Az érzékelők gyűjtötte adatok és a mesterséges intelligencia által „elkészített" információk birtokában az adott állomány antibiotikum felhasználásának csökkentése reális célkitűzés lehet, ill. az egyedi kezelések nagyobb hangsúlyt kaphatnak a terem- vagy istállószintű kezelésekkel szemben. Az érzékelők hőmérséklet és páratartalom értékeket is rögzítenek folyamatosan, így rálátásunk lehet a monitorozott légtér klímájára, amely alapvetően az épületről és a szellőztetésről tájékoztatja a felhasználót, akár a légzőszervi egészséggel összefüggésben.

A társállatok parazita elleni kezelésére rendelkezésre álló készítmények között újdonságnak számító FRONTPRO® nevű készítmény az első olyan rágótabletta kutyák külső élősködői ellen, ami nem állatorvosi vényköteles, azaz szakboltokban vagy akár az interneten keresztül is megvásárolható, azaz ugyanolyan könnyen elérhető a gazdik számára, mint egy spot-on vagy egy nyakörv.

A Boehringer Ingelheim tehát nem csak hisz a megelőzés fontosságában, de innovációikkal nagyban hozzájárulnak az emberek és az állatok egészségének védelméhez.