Fagy, jégverés, fitotoxikus tünetek... Akut helyzetekben a gyors regeneráció és a terméspotenciál megtartása a cél. Egy gondosan kiválasztott növénykondicionáló készítménnyel támogathatjuk a növény természetes védekezőképességét.
A szakértői útmutatásokért kattintson a fotóra!
|
Daoda Zoltán szakmai igazgató
AGRO.bio Hungary Kft.
A növénytermesztés során egyre gyakoribbá válnak azok az extrém időjárási vagy technológiai hatások – mint a fitotoxikus tünetek vagy a fagyás, jégverés –, amelyek komolyan károsíthatják az állományokat. Ezekben az akut helyzetekben a cél nem csupán a túlélés, hanem a gyors regeneráció és a terméspotenciál megtartása. Az AGRO.bio termékei között olyan biostimulátorokat és lombtrágyákat találunk, amelyek hatékony segítséget nyújtanak e kihívások kezelésére.
Algafix – verhetetlen a stresszkezelésben
- Élő balatoni mikroalgát (Scenedesmus obtisausculus), makro- és mikroelemeket, valamint az algasejtek által termelt növényi hormont tartalmaz
- Természetes kinetin- (citokinin) termelés, ami kiugróan magas más algatörzsekhez képest
- Kettős hatás: aktív hormontermelés + sejttartalom-felszívódás
- Serkenti a hajtásnövekedést, növeli az asszimilációs felületet
- Gyorsítja a regenerációt fitotoxicitás vagy fagyás, jégverés után
- A termésképződésre is pozitívan hat
Az Algafix élő algás biostimulátor kijuttatása után a mikroalgák akár egy héten át aktívan termelik a növényi hormonokat, amiket a növény levélen keresztül hasznosít. Ezt követően az elpusztult sejtek tartalma is felszívódik, így hosszan tartó, vitalizáló hatást biztosít. Használata ideális minden szántóföldi és kertészeti kultúrában, ahol STRESSZ UTÁN GYORS HELYREÁLLÍTÁSRA van szükség.
Forrás: AGRO.bio Hungary Kft.
Forrás: AGRO.bio Hungary Kft.
MicroFull – mikroelemkomplex a fotoszintézis támogatására
- 1,5% réz, 1% mangán, 0,5% cink, 0,3% vas, 0,04% molibdén
- Optimalizálja a klorofill működését, magas szinten javítja a fotoszintetikus aktivitást
-
2 l/ha dózisban, növényvédelmi kezelésekkel egy menetben kijuttatható
A MicroFull célzott mikroelempótlással segíti az anyagcsere-folyamatok újraindítását, a regeneráció energetikai hátterének biztosítását. Stresszes állapotból való kilábalás során a fotoszintézis újraindítása elengedhetetlen.
AminoBór – célzott bórpótlás, sejtfalerősítés
- Aminosavval komplexált bór – jobb felszívódás, hasznosulás
- Szerepe van az auxinszintézis szabályozásában
- Javítja a terméskötődést, növeli a sejtfalak szilárdságát
- Növeli az olajtartalmat olajos növényeknél
- Stresszhelyzetek utáni termésveszteség csökkentésére ajánlott
Javasolt technológia:
✅ 6–8 leveles állapotban: 1 l/ha Algafix
✅ Virágzás kezdetéig: 1 l/ha Algafix + 1–2 l/ha AminoBór
Ez a kombináció egyszerre segíti a regenerációt és támogatja a virágzás-megtermékenyülés folyamatát, különösen bórigényes kultúrákban.
AminoKén – nitrogén és kén egyensúlyban
- Magas kén- és nitrogéntartalom
- Hiánytünetek megelőzésére vagy kezelésére
- Enzimatikus működés, fehérjeszintézis támogatása
- Alkalmazás: önállóan vagy más növényvédelmi kezelésekkel (csak ellenőrzött hatóanyagokkal együtt) egy menetben, virágzás előtt kijuttatva, 2–5 l/ha mennyiségben
A kén és nitrogén közös alkalmazása elősegíti a regenerációs fehérjék képzését, fokozza az anyagcsere intenzitását. A stresszhelyzet utáni fiziológiai helyreállítás szempontjából különösen fontos.
Összefoglalás: célzott regenerációs program AGRO.bio termékekkel
|
Egy-egy súlyos stresszhelyzet – legyen az vegyszerperzselés vagy fagyás, jégverés – a legnagyobb potenciállal rendelkező állományt is hetekre visszavetheti. Az AGRO.bio komplex lombtrágyás és biostimulátoros technológiája gyors, természetes alapú segítséget nyújt a regenerációhoz, segít a terméshozam és minőség megőrzésében.
Kedvező csomagajánlatainkért és szaktanácsért keresse területi szaktanácsadó kollégáinkat, akik készséggel állnak rendelkezésre, akár szakmai segítségre, akár gyors szállításra van szüksége, vagy aktuális akcióink iránt érdeklődik: https://agrobio.hu/hu/kapcsolat
Herpai Sándor
ügyvezető
Agrometry Kft.
A tenyészidőszak alatt növényeinket számtalan stresszhatás érheti, amelyek következménye a termés mennyiségének csökkenése, minőségének romlása lehet. Hatékony kezelésükkel azonban ez a káros hatás mérsékelhető, de el is kerülhető. Ebben segít az Asahi SL!
Az Asahi növényélettani hatásai
Az Asahi SL egy biostimulátor hatású növekedésszabályozó készítmény, amely egyedi, nitrofenolokat tartalmazó összetételének köszönhetően rendkívül sokrétűen képes beavatkozni a növény életfolyamataiba. E sokoldalúság összetett, több szinten jelentkező hatáskifejtést jelent, ami jól kihasználható a növényeket ért stresszhatások kezelésében is. Hatóanyagai nélkülözhetetlenek a növény regenerációs folyamataiban, legyen szó akár biotikus, akár abiotikus stresszhatásokról. A hatás sejtszintről kiindulva épül fel, a kezelt növények fokozott génműködést és enzimaktivitást mutatnak, melynek hatása szöveti és szervi szinten is megmutatkozik.
A sejtplazmaáramlás fokozása révén intenzívebbé válnak a sejtek és szövetek anyagcsere- és életfolyamatai, a tápanyagfelvétel, az hatással van a klorofill termelődésére és a fotoszintézis intenzitására. A stresszhelyzetben lévő növényben az Asahi SL hatására egyes hormonok nagyobb mennyiségben termelődnek, emellett a stresszhatások káros következményeit mérséklő enzimek előállítása is fokozódik. Mindezek együttesen hatékony stresszoldást tesznek lehetővé!
Stresszhatások, amelyek kezelésében az Asahi SL segíthet
Csapadékhiányból fakadó stresszhatások
Hazánkban az utóbbi években gyakran érik növényeinket a csapadékhiányból fakadó stresszhatások. A vízhiány már abban az esetben is hatással van a növény életfolyamataira, ha az kisebb mértékű és csupán átmeneti. A gyökérzet által termelt stresszhormon (abszcizinsav) hírvivőként szolgálva „kapcsolja stresszüzemmódba” a növényt, ami az anyagcsere-folyamatok lassulását eredményezi. Az Asahi SL e stresszhormon termelődését és aktivitását csökkenti, ezzel megakadályozza, hogy az átmeneti vízhiány károsítsa a növényt. Természetesen a készítménnyel történő kezelés csupán átmeneti jelleggel képes e funkciót ellátni, súlyosbodó csapadékhiány esetén a termésdepresszió nem kerülhető el.
Az Asahi SL hatóanyagai gátolják egyes növekedési hormonok stresszhelyzetben történő fokozott lebomlását, ezzel is segítve az intenzív gyökérnövekedést. A nagyobb gyökértömeg több tápanyag és víz felvételét jelenti, ezzel is fenntartva az anyagcsere szintjét.
Szemléltető videó az Asahi SL hatásáról a szárazságtűrés fokozásában: https://www.agrometry.hu/termekek/biostimulator/asahi-sl
Extrém időjárási körülményekből fakadó stresszhatások
Éghajlatunk változása egyre gyakrabban vezet időjárási szélsőségekhez, amelyek kései fagy, rövid időn belül lehulló hatalmas mennyiségű csapadék, szél- vagy homokverés, de akár jégeső formájában is jelentkezhetnek. Ezek gyakran okoznak súlyos stresszhatást növényeink számára, amelyek a túlélés érdekében átmenetileg csökkentik anyagcseréjük intenzitását. Ennek az állapotnak a mielőbbi oldása fontos feladat, ami az Asahi SL segítségével megtehető. Általános hatása az anyagcserefolyamatok és fotoszintézis intenzívebbé tételén keresztül a tápanyagfelvétel gyorsítása, amely segíti a stresszelt növényt a káros behatás mielőbbi leküzdésében.
Technológiai okokból fakadó stresszhatások
A szántóföldi növénytermesztés óhatatlan velejárója, amikor valamilyen technológiai elem miatt éri stresszhatás növényeinket. Ilyen hatás összefügghet a növényvédelmi tevékenységgel is, annak oka lehet akár túldozírozás, nem megfelelő időben történő gyomirtás, elsodródás és még sorolhatnánk. Az Asahi SL ilyen körülmények között is sikeresen alkalmazható, széleskörű hatásának köszönhetően hatékony stresszoldás, a növény gyors regenerálódása érhető el vele.
Használatban az Asahi!
Az Asahi SL növényeinket érő stresszhatások széles skálája ellen vethető be. A siker egyik kulcsa a kijuttatás jó időzítése, ami ebben az esetben azt jelenti, hogy a stressz bekövetkezte után a lehető legrövidebb időn belül ki kell juttatni a szenvedő növényállományra. Ez alól kivételt jelent az előre jelzett fagy elleni védekezés, amikor lehetőség szerint annak bekövetkezte előtt kell elvégezni az Asahi SL kipermetezését. Esetében nem igaz az a vélekedés, ami az általános lombtrágyák esetében igen, hogy a stresszelt növény lassú anyagcseréje miatt várni kellene a beavatkozással néhány napot a káros behatás után. Itt a helyes gyakorlat az, hogy amint arra lehetőség nyílik, az Asahi SL kijuttatását el kell végezni.
A siker másik kulcsa a jó dózisválasztás, együttesen a jó kijuttatástechnikával. Az Asahi SL számos növénykultúrában rendelkezik felhasználási engedéllyel, jellemzően 0,5 és 1,0 literes hektáronkénti ajánlott dózissal. Amennyiben a kezelés célja a stresszoldás, akkor a közép, de súlyosabb esetekben inkább a legmagasabb dózis vezethet el a sikerhez. Ezen túl fontos kérdés a megfelelő fedettség elérése, ami a kellő mennyiségű hatóanyag felvételéhez szükséges. Ennek biztosítására legalább közepes, de inkább magas lémennyiséget (szántón 250–300 liter, gyümölcsösben, szőlőben 500-1000 liter hektáronként) kell választani, megfelelő fúvóka alkalmazásával és hatásfokozó adalékanyag (pl. Solar Plus 0,1%-os töménységben) felhasználásával.
A növényeinket érő stresszhatások elkerülésére az esetek igen nagy részében nincs lehetőségünk. Arra azonban van, hogy azok káros hatását mérsékeljük, amiért csak annyit kell tennünk, hogy jól időzítve, megfelelő dózisban és módon juttatjuk ki rájuk az Asahi SL biostimulátort.
A készítményről további információk elérhetők weboldalunkon erre a LINKRE kattintva.
Rácz Tibor területi szakmérnök
FMC Agro Hungary Kft.
A stressz definícióját évtizedekkel ezelőtt Selye János magyar kutató vezette be az orvostudományban, és mára az élet minden területén elterjedt. Termesztett növényeink esetében azon biotikus és abiotikus tényezők összességét értjük alatta, melyek kedvezőtlenül befolyásolják a növények életfolyamatait, így kihatnak a termés mennyiségére és minőségére.
Ezek általában az időjárási elemekkel kapcsolatosak és gyakran egy vegetáción belül többször és/vagy akár ellentétes előjellel is jelen lehetnek (aszály – belvíz, fagykár – hőségnapok, viharkár, jégverés, homokverés), de az emberi tevékenységhez kapcsolható stressz is gyakori (fitotoxikus tünetek nem megfelelő szerválasztás, kijuttatási időpont, keverés stb. miatt, illetve a talaj állapota miatti heterogén állomány és az előveteményben használt le nem bomló gyomirtó szer stb.)
Forrás: FMC Agro Hungary Kft.
Ezek megelőzésére, kivédésére érdemes olyan stresszoldót választani, amely eltérő stresszfaktorok esetén is hatékony, jól keverhető más készítményekkel, valamint növénykondicionálásra is alkalmas, így könnyen technológiába illeszthető és akár stresszmentes állományokban is rentábilis az alkalmazása.
Az FMC-Agro Hungary Kft. RhizoMagic™ stresszoldó, növény- és talajkondicionáló szere éppen ilyen. Összetevői széles körének köszönhetően eltérő stresszfaktorok esetén is hatékony. A készítmény szerves anyagokban gazdag, növényazonos L-aminosavakat, algakivonatot, makro-, mezo- és mikroelemeket, polifenolokat, poliszacharidokat, növényi hormonokat (pl. gibberellin) tartalmaz. Az aminosavak a hőmérsékleti stressz, az algakivonat a talajstressz, a mannit a csapadékkal kapcsolatos stressz esetén segít, a laminarin a sejtfal vastagodását fokozza, a fucoidan a védekezőmechanizmusokat támogatja, a tannin az antibakteriális hatásért felel. Együttes jelenlétük szinergizmushoz (biológiai többlethatás) vezet. A biológiai összetevők fokozzák a növények anyagcseréjét és segítenek a tápelemek hasznosulásában, így stresszmentes állományban is érdemes kijuttatni.
Forrás: FMC Agro Hungary Kft.
Mivel a formuláció segít a készítmény növénybe jutásában és jól keverhető más készítményekkel, könnyen a technológiába illeszthető.
Szántóföldi dózisa 1,5–2 l/ha. Stressz esetén érdemes a kezelést minél hamarabb megismételni. Alkalmazása az AÖP-ben 1 pontot ér.
Forrás: FMC Agro Hungary Kft.
Az elmúlt 6 évben számos növénykultúrában, eltérő stresszek esetén és stresszmentes állományokban is bizonyított. Több 100 adat elérhető a RhizoMagic™ Tudástárban, ahol információt kereshetünk évszámra, megyére, kultúrára és a kezelés okára (különböző stresszfaktorok vagy növénykondicionálás) szűrve. További hasznos információért látogasson el a RhizoMagic™ Tudástár oldalára!
Takács Attila ügyvezető
Hechta Kft.
Az előző évekhez hasonlóan a mostani tavaszon érkezett lehűlések miatt a helyenként fellépő fagy erőteljes károsodást okozhat a növényeinkben.
Fagykár búzában – fotó: Hechta Kft.
Főleg alacsonyan fekvő, fagyzugos helyeken fagyhatnak el a növények. Egyéves fejlődésű növények esetében ilyenkor már nincs mit tenni: ha a növény teljesen elfagyott oda a termés. Ha a fagyás csak részleges, még esetleg megmenthető valami a termésből.
Évelő növények vagy ültetvények esetében a növények újra hajtanak és egy részleges termést betakaríthatunk.
Szőlő és a gyümölcsök esetében, ha már kifejlett, nagy hajtások fagynak el, az nem csak az adott évi termést semmisíti meg, hanem az újrahajtott vesszők sem érnek be időben, amely a jövő évi termést csökkenti.
Szőlő- és gyümölcsültetvényekben, dísznövényekben fagykár esetén, az új hajtások minél gyorsabb kifejlődéséről kell gondoskodni. Az új levélzet kifejlődését Amalgerol® 3-4 l/ha vagy Amalgerol® Essence 2 l/ha dózisának kipermetezésével segíthetjük elő.
Az Amalgerol® fokozza a növények növekedési erélyét, az új hajtások kifejlődése gyorsabb lesz, így a növény hamarabb rendelkezik megfelelő levélfelülettel a további növekedéshez és a termés kineveléséhez. AÖP: 1 pont.
Kertészeti felhasználás esetén egy 20 literes permetezőbe töltünk 2 dl Amalgerol®-t, és ezzel permetezzük a növényeket. Erősebb fagykár esetén a kezelést 2 hét múlva megismételjük.
Ábrók Balázs, ügyvezető
NutriPlant Agro Kft.
Az elmúlt évek időjárását áttekintve megállapítható az a tény, hogy a klímaváltozás kedvezőtlen hatásai hazánkban is egyre intenzívebben mutatkoznak meg. A téli hónapjaink egyre enyhébbek és hómentesek, tavaszi hónapjainkat az egyenlőtlen csapadékeloszlás és a változékony időjárás jellemzi. Márciusban és áprilisban komolyabb koratavaszi fagyokkal is számolnunk kell, viszont májusban, jellemzően túl gyorsan melegszik fel az idő, így azt tapasztaljuk, hogy szinte átmenet nélkül lépünk át a nyárba. Ahogyan az emberek, úgy a növények is megérzik ezt a gyors időjárás-változást, és mutatják a stresszhatások tüneteit (turgorvesztés, lankadó levelek, vontatott fejlődés, fagykár stb.).
Abiotikus és biotikus stresszhatások esetén, egy gondosan kiválasztott komplex növénykondicionáló készítmény kijuttatása hatalmas segítséget nyújthat egy legyengült növényállomány megerősítésében. Fontos kiemelni, hogy a kezelések időpontjának megválasztása kulcsfontosságú, hiszen a megelőzés mindig célravezetőbb és kifizetődőbb megoldás. Egy nagyobb gyökérzettel rendelkező, jobb kondíciójú növény ellenállóbb lesz az esetlegesen fellépő stresszhatásokkal szemben, ezáltal növelhető a termésbiztonság és csökkenthető a terméskiesés. Ezért mindenkinek azt javaslom, hogy ne csak akkor alkalmazzon növénykondicionálókat, amikor „már baj van”, hanem illesszék be a technológiába fix elemként, megelőzés jelleggel akár a főbb növényvédelmi kezelésekkel egy menetben kijuttatva.
Termesztési ciklusunk során egy egészséges, jó kondíciójú állomány esetén is, azonban felléphetnek nem várt stresszhatások, káresemények (jégverés, szélkár, gyomirtószer utóhatása okozta fitotoxikus tünetek stb.), melyek esetén célszerű mihamarabb kijuttatni egy hatékony stresszoldó növénykondicionáló készítményt!
A NutriPlant Agro Kft. által forgalmazott növénykondicionálók a legtöbb növényvédő szerrel együtt jól keverhetők, gond nélkül kipermetezhetők, ami hatalmas előny, hisz a kijuttatásukat nem terheli plusz költség!
Forrás: NutriPlant Agro Kft.
DALGIN növénykondicionálónk 1-2 liter/ha dózissal kijuttatva, erős stresszoldó hatással bír! A termék magas százalékban (22,4 m/V %) tartamaz Ascophyllum nodosum extraktumot (barna tengeri algakivonat), továbbá növényi eredetű szabad aminosavakat (6,72 m/V %), illetve természetes eredetű növekedésserkentő hormonokat, polifenolokat, cukrokat, valamint nitrogént (N: 1,45 m/V %).
Magas tápanyag- és természetes hormontartalma révén serkenti a növényi anyagcserét és segíti a növény fejlődését. Növényi rezisztenciát és toleranciát növelő anyagokat tartalmaz, mint pl. a betain, poliaminok és oligoszacharidok, ezáltal eredményesen alkalmazható stresszhelyzetek ellen. Stimulálja a növény fiziológiai folyamatait, lassítva a sejtek öregedési folyamatát. Fokozza a betegségekkel szembeni ellenállóképességet, növeli a növények számára rendelkezésre álló energiát.
Cukorrépa állomány jégverést követően néhány nappal, 2024. – fotó: NutriPlant Agro Kft.
Cukorrépa állomány növénykondicionáló (DALGIN 2l/ha) kezelést követően 3 héttel – fotó: NutriPlant Agro Kft.
Fotó: NutriPlant Agro Kft.
Dr. Nagy Viktor
Biológiai termékmenedzser
Syngenta Kft.
A növényvédő szerek okozta fitotoxicitást és a jégverést egyaránt stresszként élik meg a károsodott növények. Azonban a két stresszformát érdemes különválasztani.
A peszticidek által okozott fitotoxikus tünetek az ember által kiváltott stresszforma, amely a szabad gyökök, káros oxigénformák mennyiségének megemelkedésével jár, azaz járulékos stresszként oxidatív stresszt vált ki. Ezek a szabad gyökök oxidálják a sejteket, szöveteket, akut sejtkárosodást és sejtpusztulást is előidézhetnek. Ezek ellen a növények különféle enzimatikus folyamatok segítségével próbálnak védekezni. A szabad gyökök megkötését vagy közvetett módon a semlegesítésüket antioxidáns vegyületek, enzimek végzik.
A fitotoxicitás mérséklésében nagy szerepe van a glutationnak. A glutation a sejtek által termelt antioxidáns, amely közvetlenül hat a szabad gyökök semlegesítésében. A glutation alkotóeleme a glicin, illetve a glutaminsav, mint aminosavak. Glicint is tartalmazó készítménnyel való kezelés a hatékonyabb és gyorsabb detoxifikációs folyamatban lehet a növények segítségére. A növényvédőszer-hatóanyagok metabolizmusában a citokróm P450 enzimrendszernek is nagy szerepe van.
A növényvédő szerek okozta fitotoxicitás (színváltozás, rendellenes növekedés, részleges szövetelhalások) jelentősen csökkenthető a Megafol készítmény 3 l/ha-os dózisával. Fontos, megjegyezni, hogy aminosav-tartalmú biostimulátor készítmény és gyomirtószer együttes alkalmazását nem javasoljuk, különös tekintettel az ALS-gátló (szulfonilkarbamid) és szelektív egyszikűírtó készítményekkel tankkeverékben való kijuttatás kerülendő.
Vizsgálatainkban a tankkeverékben kijuttatott kombinációk esetén gyomirtóhatás-csökkenést tapasztaltunk. Minden olyan gyom, ami túlél egy gyomitószeres kezelést, és magot érlel, magában hordozhatja a gyomirtószer-rezisztencia kialakulásának kockázatát. Ez végképp nem cél az egyre szűkülő kémiai növényvédelmi lehetőségek mellett.
A fitotoxicitás csökkentése érdekében a megjelenő, vagy kialakult tünetek esetén, de 5-7 nappal a gyomirtó szeres kezelés után a Megafol 3/ha dózisa javasolt.
Növényvédő szer okozta fitotoxicitás – fotó: Syngenta Kft.
Kukorica jégverés után – fotó: Syngenta Kft.
Ezzel szemben a jégverés környezeti faktornak tekinthető, és mechanikai sérülés utáni sejtkárosodást, ozmotikus stresszt vált ki. Ez a sérülés sejtszerkezeti zavart és drasztikus vízvesztést eredményez. Mechanikai sérülés esetén a növények aktiválják a sérüléseket helyreállító mechanizmusaikat. Gyógyító molekulákat és a helyreállításban szerepet játszó hormonokat (jazmonsav, abszcizinsav) termelnek. Ezen molekulák termelésért a mechanikai sérülésekért felelős gének aktivitásának fokozódása eredményezi. Ezeket a géneket a szervezet a sebzések gyógyítása érdekében termeli.
Laborvizsgálatok kimutatták, hogy a Megafol-kezelés hatására ezen gének aktivitása 62-szer nagyobb volt a kezeletlen növényekhez képest, amely szántóföldi körülmények közt a gyorsabb regenerálódásban nyilvánul meg. Az ilyen jellegű környezeti stresszre előre nem lehet felkészülni, azonban a kialakult stresszhelyzet utáni 1–2 (3–5) nappal elvégzett, 3 l/ha-os Megafol kezelésnek jelentős szerepe lehet.
Forrás: Syngenta Kft.
A kialakult fitotoxikus tünetek (sok készítményt tartalmazó tankombinációk okozta perzselés esetén is), csökkentésének, továbbá a mechanikai sérülések helyreállításának a biológiai megoldása a Megafol a Syngenta Biológiai Megoldások portfóliójából. Ilyen stresszek esetén mindig a legmagasabb engedélyezett dózist használjuk. Megafol esetén 3 l/ha dózist.
A Megafol legjelentősebb hatásai:
-
A növényi szövetek vízpotenciáljának szabályozása (mechanikai sérülés esetén)
-
A növénybe jutó méreganyagok semlegesítése (herbicid fitotoxicitás)
-
A stresszfolyamatok során képződő reaktív oxigénvegyületek redukálása (növényvédő szerek okozta perzselés, fitotoxicitás
Folyékony nitrogénműtrágya okozta perzselés – fotó: Syngenta Kft.
Császár Zsolt mentor szaktanácsadó
TIMAC AGRO Hungária Kft.
A mezőgazdaság napjainkban egyre nagyobb kihívásokkal néz szembe: az extrém időjárási viszonyok és a nem megfelelő agrotechnikai döntések súlyos terméskiesést okozhatnak.
Kutatások szerint 1960 óta a mezőgazdasági veszteségek száma több mint négyszeresére nőtt (Fernandes és mtsai, 2012). A jégeső az egyik legveszélyesebb időjárási tényező, amely komoly károkat okozhat a növényállományban – levél- és szárvesztést, virágkárosodást, sőt, teljes terméskiesést is eredményezhet. A jégverés miatt kialakuló sérülések stresszreakciókat váltanak ki a növényekben, hátráltatva a növekedési és termésképzési folyamatokat, valamint növelve a betegségekre és kártevőkre való fogékonyságot.
A növények azonban képesek regenerálódni! A sebzések helyén intenzív sejtosztódás indul el, amely csökkenti a vízveszteséget és segít helyreállítani a szövetszerkezetet. Ezt a természetes védekezőképességet támogathatjuk biostimulátorokkal, amelyek elősegítik a regenerációt és fokozzák a növények stressztűrő képességét. A modern biostimulánsok olyan hatóanyagokat tartalmaznak – például algakivonatokat, humin- és fulvosavakat, valamint növényi hormonokat és hormonprekurzorokat –, amelyek serkentik a növények saját védekező mechanizmusait, ezáltal csökkentve a környezeti és technológiai stresszhatások negatív következményeit.
Napraforgó jégverés után – fotó: TIMAC AGRO Hungária Kft.
Biostimulátor-hatás (FERTIACTYL STARTER 3 l/ha) jégverés után 12 nappal – fotó: TIMAC AGRO Hungária Kft.
Nemcsak időjárási szélsőségek, hanem a peszticidek által kiváltott fitotoxikus tünetek ellen is hatékony védelmet nyújthatunk. A növényvédő szerek okozta stressz mértéke könnyen megállapítható, és megfelelő beavatkozással – például biostimulátorok alkalmazásával – a regenerációs folyamatok felgyorsíthatók. A biostimulánsok nemcsak a növényvédő szerek okozta káros élettani hatások mérséklésére alkalmasak, hanem az esetleges negatív reakciók (pl. perzselés) enyhítésére is.
Őszi búza perzselés folyékony nitrogénes kezelés hatására – fotó: TIMAC AGRO Hungária Kft.
INFOLEN hatás (perzselés után 2 nappal kijuttatva 15l/ha dózissal) – fotó: TIMAC AGRO Hungária Kft.
A TIMAC AGRO innovatív biostimulátor-technológiái célzott támogatást nyújtanak a növényeknek. A FERTIACTYL® és SEACTIV termékcsaládok egyedi biostimulátor-komplexei optimalizálják az anyagcsere-folyamatokat és biztosítják a fenológiai fázisokhoz szükséges tápanyagokat, míg az IRSY és INFOLEN termékek a beltartalmi értékek fokozása mellett jelentősen növelik a növények stressztoleranciáját.
Ne hagyja, hogy a stresszhatások visszavessék növényei fejlődését! Válassza a TIMAC AGRO biostimulátoros lombtrágyáit és biztosítsa a maximális terméshozamot, még kedvezőtlen körülmények között is!
Péter Zoltán
területi szaktanácsadó
UPL Hungary Kft.
Az elmúlt évek terméseredményei rávilágítottak arra, hogy nemcsak a biotikus (pl. kártevők, gyomok), hanem az abiotikus (pl. aszály, fagykár) stresszfaktorok ellen is fell kell vértezni a növényeinket, hogy maximalizáljuk a termést, hiszen a jelen gazdasági környezetben nem mindegy, hogy egy hektáron mekkora profitot realizálunk.
Az elmúlt években felértékelődtek azok a megoldások, amelyek a növények anyagcseréjébe közvetlen módon, célzottan képesek beavatkozni, gyorsabb regenerációt és jobb stressztűrést biztosítva a kultúrnövényeknek.
A UPL kínálatában négyfajta megoldást találnak a partnereink, annak megfelelően, hogy éppen mire van szüksége a növényünknek – stressztűrő képességet növelünk vagy már termést mentünk egy esetleges stresszfaktor megjelenése után (pl. gyomirtó szer fitotoxikus tüneteinek enyhítése):
- Aminosavak: Aryamin C
- Algakivonatok: Tonivit, Forthial, Multoleo, Zeal, Goëmar BM86
- Aminosavak+ Algakivonat: Calibra Carbo Dual
- Szerves, szintetikus vegyületek: Atonik
Mit nyújtanak a növényi eredetű aminosavak?
A növényi eredetű aminosavak (pl. glicin, prolin) az abiotikus stressz leküzdésében segítik a növényt. Nagy előnyük, hogy a fehérjék építőelemeit készen adják, a stressz alatt lévő növénynek ezek felépítésére nem kell energiát fordítani. Az aminosavak kelátképző tulajdonságaik miatt a lombtrágyákkal közösen kijuttatva azok hasznosulását is fokozzák, ami a jelenlegi bekerülési költségeket figyelembe véve sem utolsó szempont az eredményesebb gazdálkodás érdekében.
Az Aryamin C segíti a tavaszi regenerálódást, a nagy mennyiségű aminosavnak köszönhetően pedig a növényt magasabb teljesítményre serkenti. Valamennyi szántóföldi kultúrában használható.
Aryamin C kezelés hatása a napraforgó termésmennyiségére, Szeged 2024
1. 4 leveles állapot, (B) csillagbimbós állapot
Mit nyújtanak az algakivonatok?
A tengeri algakivonatok magas mennyiségű növényi hormont, vagy hormonszerű vegyületet (pl. auxin, citokinin, gibberelin) tartalmaznak, amelyek a növekedésre és a termés mennyiségére hatnak pozitívan. Portfoliónkban magas minőségű, különleges eljárással kinyert barna tengeri alga kivonatot használunk, amit további tápelemek hozzáadásával teszünk még hatékonyabbá.
Az olajos növényeink aszálytűrését, termékenyülését segíti a Multoleo, ami nem csak a termés mennyiségre, de a termés minőségre is pozitívan hat.
Forrás: UPL Hungary Kft.
A kalászosok a 2024 őszi csapadékhiány miatt egyenetlenül, késve keltek, országszerte fejletlen állományokkal lehetett találkozni. A Tonivit használatával a növény fejlettebb gyökérrendszerrel eredményesebb vízhasznosításra, hatékonyabb tápanyagfelvételének köszönhetően magasabb terméspotenciállal számolhatunk.
Forrás: UPL Hungary Kft.
Miért jó az alga és aminosav együtt?
A stimulátorok „Jolly Jokere”, hiszen ötvözi a az aminosavak és algák jótékony hatását.
A Calibra Carbo Dual a UPL új ajánlata. A szabad aminosavakkal a növényt felerősítjük, míg az algakivonatokkal a mennyiségi és minőségi paramétereit javítjuk a szántóföldi kultúráinknak.
Forrás: UPL Hungary Kft.
Miért és mikor érdemes szintetikus növekedésszabályozót használni?
A stimulátoraink negyedik csoportjába a növényekben természetes módon is előforduló szerves molekulák, az o-nitrofenol Na-só, a p-nitrofenol Na-só és az 5-nitroguajakol Na-sót tartalmazó Atonik tartozik.
A tavaszi fagykár megelőzésben, preventíven kijuttatva akár 2 Celsius fokkal is növelhetjük a virágzó állomány fagytűrését, de utólag kijuttatva az elszenvedett fagystressz mértéke is csökkenthető. Az anyagcserefolyamatok felgyorsításával a herbicidek okozta stresszt is gyorsabban kiheveri a kultúrnövényünk.
További információért keresse területi szaktanácsadóinkat vagy látogasson el a www.uplcorp.com/hu weboldalunkra.
KÖRKÉRDÉS programunkkal hétről hétre jelentkezünk. Olyan témákat helyezünk fókuszba, amelyek a gazdálkodók számára támpontot adnak az inputanyag-beszerzés terén, továbbá választ adnak az agrotechnológiai kérdésekre.