Az éves termés egyharmada exportra kerül
Lengyelország jelenleg Európa legnagyobb almatermelője, és az éves termés közel egyharmadát rendszeresen exportra értékesíti, amelyben az idén kisebb-nagyobb gondok jelentkeztek. Ezért, több külföldi hírportál foglalkozik a lengyel almaexport problémájával, amelyet érzékenyen érint, hogy Fehéroroszország, a lengyel alma egyik legnagyobb felvevő piaca ebben az évben – politikai okok miatt – kiesik a vásárlók közül, miközben a csomagolási és árumozgatási költségek nagy mértékben megemelkedtek.
Lengyelország Európa legnagyobb almatermelője - Fotó:pixabay.com
Késett az almaszüret, a világpiaci árak nem fedezik az önköltséget sem
Maga az almaszüret is valamivel később kezdődött az előző évekhez képest, de a lemaradást mára már sikerült behozni. A termelők és exportőrök legnagyobb problémája azonban nem ez, hanem az, hogy a belső, illetve világpiaci árak sok esetben nem fedezik a termelés önköltségét, mivel a felvásárlók a kiskereskedelmi fogyasztói árnak mindössze a 25-30 százalékát fizetik a termelőnek.
A magas önköltségi árakat az alacsony felvásárlási árak nem fedezik - Fotó: pixabay.com
Egyiptom lehet a legújabb piac
Mohamed Marawan, a Sarafruit exportvállalat vezérigazgatója szerint, az exportáló vállalatok új piacokat keresnek, és főleg Egyiptomra koncentrálnak, amely az egyik legnagyobb vásárlóvá lépett elő. Több termelők igyekszik beruházni az osztályozó és csomagoló berendezések beszerzésébe, ez azonban a jelenlegi, alacsony almaárak mellett nehezen megvalósítható.