A 100. KRAMER rakodót adta el a Valkon nemrégiben. Milyen részesedést tudhat magáénak a márka a rakodógépek magyar piacán?
A KRAMER rakodógépeknek a Valkon Kft. a hivatalos magyarországi forgalmazója, néhány évvel ezelőtt került a piacra, és jelenleg 10 százalékos piaci részesedést könyvelhet el. Ez azért nagy szó, mert Csehországban és Németországban is ezt az eredményt tudta elérni. Ezt a gépet a Valkon Kft. hozta be a piacra, mi tettük népszerűvé, mi foglalkozunk a demózással, szervizeléssel, promócióval. Prémium kategóriás rakodóról van szó, professzionális technológia, amely a legprofibb felhasználóknak készült, megbízható teljesítménnyel, akár napi 8-10 óra munka végzésére is tökéletes megoldás.
Kecskeméti Sándor azt is elmondta, hogy a cég 2021-ben elérte a 11,7 milliárd forintos árbevételt, ezzel körülbelül 30 éves időtávban egyedülállónak számítanak az olyan gépforgalmazó cégek között, amelyek nem forgalmaznak kombájnt.
KRAMER KT276 teleszkópos rakodó – fotó: Valkon
A gépszállítások esetében sok fennakadásról hallani. Hogyan küzdi le ezeket a kihívásokat a Valkon, és hogyan alkalmazkodnak a gazdák?
A koronavírus-járvány alatt a szállítás nehézségei következtében, a dolgozók megbetegedése vagy karanténba kerülése miatt sok cégnél akadozott a gyártás. Az elmúlt fél évben lehetett a legerősebben az alkatrészhiánnyal találkozni, és emiatt a szállítások lassulásával kellett számolni. Egyelőre nem látszik, hogy javulna a helyzet, bár a traktorok és a rakodók továbbra is jó ütemben érkeznek.
A KRONE szálasbetakarító gépeknél érződik leginkább az alkatrészhiányból adódó késés. Mi annyit tudunk tenni, hogy tájékoztatjuk a késésről a megrendelőt. A gazdák általában megoldják, és a használt gépet még egy szezonra felkészítik, de mi is igyekszünk alternatív megoldásokkal előrukkolni.
A zöld sor KRONE gépeinek szállításával és beüzemelésével ettől függetlenül is elég sok feladatunk volt és van jelenleg is. A 2020-as és a 2021-es ÁTK-pályázatoknak köszönhetően óriási volt a kereslet (közel megduplázódott) a KRONE gépekre, előfordult, hogy a szezon elején 80-90 kaszát kellett egy hét alatt beüzemelni, idén is arra számítunk, hogy 100-120 gépet kell leszállítanunk és beüzemelnünk. Utána következnek a rendképzők és a bálázók, amelyek használata szintén mindenhol ugyanakkor kezdődik.
Könnyebb dolgunk van a traktorok szállításával és beüzemelésével, mert az szinte egész évben folyamatos, jobban eloszlik.
Az EasyCut F Highland KRONE kaszákat az alacsony súlypont, a SmartCut kaszagerendely és a hidraulikus eltolhatóság jellemzi – fotó: Valkon
A mostani zöldtakarmány-betakarítási szezonra már tavaly november óta készülünk, próbáljuk elhúzni a beszerzési és beüzemelési hullámot. Március végére készen leszünk a használt gépek felújításával, a szükséges alkatrész-előrendeléseket már régen leadtuk, hogy ne sűrűsödjön össze munka, ne emiatt legyen fennakadás majd a betakarításnál.
Közben kirobbant a fegyveres konfliktus a szomszédunkban. Ennek érezte a cég valamilyen hatását közvetve vagy közvetlenül?
Az elmúlt hetekben a forint az euróval szemben elérte a 400 forintot is, 360 és 400 között szinte mindent bejárt a háború miatt kialakult gazdasági folyamatoknak köszönhetően. Kicsit megtorpantak emiatt a megrendelők, de olyan gyorsan rendeződni látszott a helyzet, hogy végül nem került sor a megrendelések lemondására egy-két kivételtől eltekintve.
Bármi is történt az utóbbi években (pl. járványhelyzet), nagy mennyiségű gépet rendeltek meg a gazdák. A pályázati lehetőségek nagyon át tudják alakítani a terveket, és néha nehéz alkalmazkodni. Gondoljunk csak bele, a pályázati lehetőség miatt lehet, hogy hamarabb cseréli ki a gazda a gépet, mint ahogyan egyébként indokolt lenne.
A megrendelésállományunk tehát óriási, és okos tervezést igényel a beüzemelések ütemezése, de mivel a gazdák is türelmesek, ezért úgy gondolom, meg fogjuk oldani, hogy mindenki hozzájusson a megrendelt géphez.
Amit viszont nem tudunk megoldani: a csapadékhiány. Kérdés, hogy egyáltalán lesz-e mit kaszálni.
Ilyen szeles és száraz téli hónapokra ritkán van példa, szinte porzik a határ.
|
A háború hatását egyelőre az árfolyamváltozásokon túl még nem érezzük, emiatt nem voltak eddig késések a szállításokban. Annak valószínűleg súlyos következményei lesznek ránk nézve is, hogy az orosz támadások következtében szinte teljesen megsemmisült Európa egyik legnagyobb acélgyára Mariupolban.
A háborús helyzettel kapcsolatban még az egy lényeges tapasztalat itt Kecskemét környékén, hogy több, Ukrajnából származó, itt élő, mezőgazdaságban dolgozó mellé most a családtagok is megérkeztek.
Felfordulás van a gazdaság szinte minden frontján, milyen lehet a jó hozzáállás a gazdák részéről Ön szerint?
Amivel minden gazda találkozik:
- A termények ára egy év leforgása alatt minimum 40-50%-kal megnőtt.
- A gázolaj ára hihetetlen mértékben megugrott, bár még egy rövid ideig bízhatunk az árstopban, de egyszer ennek is vége szakad.
- A szállítások ideje műtrágya és gépek esetében jelentősen megnövekedett.
- Kilőtt a forint-euró árfolyam.
- Megdrágultak a finanszírozási hitelek. Elszoktunk attól, hogy 9 százalékos kamatszintet kelljen betervezni egy beruházás megvalósításakor, hiszen egy évvel ezelőtt 2,5 százalékos kamatok voltak. Léteznek ugyan támogatott hitelek, de azért azok nem mindenki számára érhetőek el, sokat dolgozunk azon, hogy mindenki számára megtaláljuk a megfelelő finanszírozási konstrukciót.
- Ráadásul nagy a nyomás a digitalizációs átállás miatt, egyre sürgetőbb a modernizáció a hatékonyságnövelés érdekében.
Tanácsot adni nehéz, de azt látjuk, hogy azok a gazdák jártak jól, akik időben hoztak egy jól előkészített döntést, és utána nem vártak, hanem léptek. Ha eldöntötték, akkor megvették a gépet vagy a műtrágyát, beadták az aktuális pályázatot. Aki halogatja a döntést és a lépést, általában nem jár jól, mert villámgyorsan változnak a körülmények.
A terményeladások esetében valahol érthető, ha kivárnak a gazdák, de azért van az a szint, amikor már túlzott kockázatvállalásról beszélhetünk. Az eladási árak miatt sok előnnyel kecsegtet a növénytermesztés, de például az időjárás már óriási kihívásokat támaszthat a gabonatermesztőknek.
A digitalizációs átállás kiszolgálására a Valkon is felkészült, számos erőgép és műtrágyaszóró érhető el, amelyek bármivel képesek kommunikálni. Bár egyelőre nem kínálunk komplett precíziós-digitális technológiát, a cégünkben több precíziós szakmérnök kolléga is a gazdák rendelkezésére áll, így amikor egy technológiát kell összeállítani, abban szakértők tudnak segíteni, hozzátéve a saját kínálatunkban elérhető technológiai elemeket.
Milyen gépet vásárol a magyar gazda? Fontos a márka?
A Valkon Kft. alapvetően a prémium márkákból építette fel a portfólióját. A KRONE, a KRAMER, a VALTRA a minőség garanciái, és ragaszkodnak is ezekhez a márkákhoz a gazdák, mert nem okoznak csalódást. Szintén sokat eladunk a WIELTON pótkocsikból, amely márkának elsősorban az a húzóereje, hogy nagyon jó minőségű a termék, de mivel lengyel gyártásról van szó, nem kell megfizetni a német munkaerőt.
Kecskeméti Sándor, a Valkon Kft. ügyvezető igazgatója – fotó: Valkon
Kissé csalódva figyeljük ugyanakkor a REGENT gépek eladását. Ez egy kifejezetten jó minőségű osztrák talajmunkagép-család, ekék, grubberek találhatóak a kínálatban, de mégsem tudunk egy tisztességes piaci részesedést kihozni az értékesítésből, legalábbis nem olyat, amit egyébként a technológia indokolna. Magyarországon ha eke, akkor LEMKEN, ebből nehéz elmozdulni.
Idén 15 éves a Valkon Kft. Mivel készülnek az évfordulóra?
Terveink szerint szeptemberben ünnepeljük meg ezt a másfél évtizedes munkát Cegléden. Az érdeklődők látványos KRONE-show-ra számíthatnak.