Egy arhangelszki orosz méhész kidolgozott, és szabadalmaztatott egy speciális eljárást, amelynek segítségével méhkaptárokat és méheket lehet a világűrbe, később pedig esetleg a Holdra és a Marsra juttatni – írja az agroxxi.ru.

A kísérlet várhatóan 2024-ben fog zárulni – fotó:MTI/Balázs Attila

A kezdeményezés célja annak megvizsgálása, hogy a méhek hogyan viselik el az űrrepülést, illetve a szóban forgó bolygók klímája alkalmas lehet-e a méhek tenyésztésére. A tervek szerint, az első lépésben az ország északi körzetéből kiválasztott (a hideg telet jól tűrő) méhcsaládot küldenek az űrállomásra, utána pedig a Holdra juttatják el.

A repülés alatt a mézzel és petékkel feltöltött kaptárok hőmérsékletét állandóan 0 C fokon tartják így a peték a megérkezés után kelnek ki. Majd, két hónap múlva, 800 km magasságban történő repülés után visszahozzák a méheket a Földre, és az űrbeli körülményeket szimuláló környezetben helyezik el. A francia és német kutatók részvételével folytatott és 2024-ben befejeződő kísérlet után megállapítható lesz, hogy a világűrben és az említett két bolygón van-e egyáltalán lehetőség földi élőlények elhelyezésére és túlélésére.