Betiltottak egy mérgező vegyi anyagot

Az Európai Bizottság bejelentette: részben betiltják az undekafluorohexánsav alkalmazását, amely rengeteg árucikket érint, melyek tartalmazzák az örök vegyi anyagok egyikét. A részben betiltott undekafluorohexánsav (PFHxA) az általában is vitatott per- és polifluoralkil- (PFAS) vegyületek egyik fajtája, melyek nagyon tartósak és mozgékonyak a vízben, és a használatuk bizonyos termékekben elfogadhatatlan kockázatot jelent az emberi egészségre és a környezetre – írja közleményében az Európai Bizottság.

Ez a vegyi anyag jelen van többek között egyes textilekben (például esőkabátokban), élelmiszer-csomagolásokban (ilyenek a pizzás dobozok), impregnáló spraykben, kozmetikumokban, tűzoltóhabokban – írja a vg.hu.

A fogyasztókat a változás az alábbiak szerint fogja érinteni:

• Bizonyos termékek ideiglenesen akár elérhetetlenné is válhatnak (bár az EU hagy időt a gyártóknak az átállásra), esetleg más termékekkel kell lecserélniük azokat, vagy az eredeti terméknek emelkedhet az ára, ha a váltás költségeit ráterhelik a fogyasztókra.

• Mindennek következtében a jövőben másképp nézhetnek ki egyes termékek.

Azonban kevesebb méreganyag jut majd a vizükbe és a szervezetükbe!

A gyártóknak pedig lehet, hogy új beszállítókat kell keresniük, új technológiát beszerezniük, de az is előfordulhat, hogy háttérbe szorulnak azon versenytársaikkal szemben, melyek számára könnyebb az átállás.

Elképzelhető, hogy idővel az örök vegyi anyagok szélesebb körére terjed majd ki az uniós tiltás, akár a teljes PFAS-csoportra, ugyanis öt tagország ezt kezdeményezte, és az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) tavaly óta vizsgálja a javaslatot.

Az Európai Bizottság döntése húsz nap múlva lép életbe, de 18 hónaptól 5 évig terjedő időt hagy a nem mérgező helyettesítő anyagokra való átállásra.

Gazdasági hatások

Az örök vegyi anyagok használatának tiltására több országban, többek között Kínában is születtek már döntések, de például az Egyesült Államokban még az egyes tagállamok sem lépnek azonos módon és ütemben, márpedig mindez jelentősen megbonyolítja, hogy hol milyen áruval lehet kereskedni. Ennek következtében ahol nem csatlakoznak ehhez a döntéshozók, ott egyes termelők hátrányba kerülhetnek a nemzetközi piacon, mások pedig olyan piacok felé mozdulhatnak el, ahol még nincsenek életben tiltások.

Indexkép: Shutterstock