Az rtl.hu szakembereket kérdezett meg arról, hogy milyen hatással lesz a speciális étrendet követőkre a drágulás. A válaszadók szerint emiatt várhatóan kevesebben fordulnak majd orvoshoz,  a diagnosztizáltaknak pedig érdemes lesz racionálisabban, részletesebben megtervezniük a napi étkezésüket.

Az élelmiszer-árrobbanás mindenkit másként érint

A hazai élelmiszer-árrobbanás mindenkit másként érint, de egy biztos: a speciális étrendet igénylő krónikus betegek, és az élelmiszer-érzékenységben szenvedők jelentősen magasabb árakkal szembesülnek. Az általuk fogyasztott termékek jelentősen drágábbak voltak a hasonló kategóriájú normál termékeknél már az infláció elszabadulása előtt is, most azonban az egekbe szökő árak sokak számára kérdésessé teszik a megvásárlásukat.

Ezek a termékek hozzájárulnak az egészségük fenntartásához, súlyosabb esetben pedig egyenesen nélkülözhetetlenek.

teljes kiőrlésű pékáru

A cukorbetegeknek a fehér kenyér helyett teljes kiőrlésű kenyeret kell fogyasztaniuk – fotó: pixabay.com

A diétát tartani kell

Az rtl.hu megkeresésére Dr. Balogh Illés endokrinológus elmondta, hogy egyelőre nem hallja a drágulás miatt panaszkodni a betegeket, de kétségtelen, hogy a speciális étrendekhez szükséges élelmiszerek ára jelentősen megemelkedett.  Véleménye szerint aki inzulinrezisztenciával orvoshoz vagy dietetikushoz fordult, az valószínűleg a speciális diétáját nem fogja felfüggeszteni azért, mert drágábbak lettek ezen élelmiszerek.

Erdélyi Alíz dietetikus, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének főtitkára szerint

az olyan betegségek kezelésében, amelyekben a dietoterápiának fontos szerepe van, legyen szó például cukorbetegségről, laktózérzékenységről, az alapot legtöbbször az egészséges táplálkozás jelenti, módosítva az adott betegség diétás irányelveivel. Így az élelmiszerárak emelkedése mindenkit érzékenyen érint

– mondta az rtl.hu-nak, majd hozzátette: valóban vannak olyan speciális élelmiszerek, amelyek már az infláció növekedése előtt is drágábbak voltak a normál termékeknél és az áruk most hasonló mértékben nőtt, mint a többi élelmiszeré. Ilyen például a cukorbetegeknél a teljes kiőrlésű kenyér, amit a fehér kenyér helyett kell fogyasztaniuk.

Erdélyi Alíz ugyanazt javasolja a spóroláshoz, mint normál táplálkozás esetén: lényegesen jobban kell az élelmiszer-akciókat figyelni, és alaposabban meg kell a heti táplálkozást tervezni. Példaként említette, hogy amíg korábban anyagilag belefért, hogy valaki egy büfébe vette meg a teljes kiőrlésű kenyérből készült szendvicset, mostantól kevesebbe kerül, ha magának készíti el azt. Sőt, ha otthon sütjük meg magunknak a kenyeret, akkor nem lesz olyan drasztikus az áremelkedés, bár ez nagyobb időráfordítást igényel – tette hozzá.

Kevés a hazai lisztforrás

Koltai Tünde, a Lisztérzékenyek Érdekképviseletének Országos Egyesületének elnöke, az rtl.hu megkeresésére elmondta, hogy

a gluténmentes élelmiszerek ára Magyarországon a háromszorosa, de akár 15-szöröse is lehet az azonos kategóriájú, normál élelmiszereknek.

Ez javarészt a fagyasztott készételek, késztermékek, illetve prémium termékek esetében fordul elő. A szakember megfogalmazása szerint az árkülönbségnek az az egyik oka, hogy a gluténmentes termékeknél az előállítási körülmények sokkal inkább gyógyszergyáriak, mint konzervgyáriak.

A drágaság további okai az alapanyagok felhasználhatóságában és a folyamatos élelmiszer-biztonsági ellenőrzésekben keresendő. Magyarországon a vevőkör elég szűk: a teljes népességében körülbelül 1-2 százalékra tehető a cöliákiás betegek (gluténérzékenyek) aránya, akiknek csak a negyede rendelkezik korrekt diagnózissal. Koltai Tünde véleménye szerint a többi érintett vagy nem foglalkozik a tüneteivel, vagy a panaszaikkal az egészségügy különböző szintjein keringenek.

gluténmentes kenyér

Magyarországon alig lehet beszerezni azt a kukoricalisztet, amely alkalmas a gluténmentes termékek gyártására – fotó: pixabay.com

Az áfa mértéke is árdrágító hatású

Összehasonlításképpen: Nagy-Britanniában az ilyen termékek áfája 0 százalék, Ausztriában 10, Németországban 7 százalék, míg Magyarországon a gluténmentes élelmiszerek áfakulcsa ugyanúgy 27 százalék, mint a normál élelmiszerek esetében, bizonyos termékeknél pedig 18 százalék.

Az állam bizonyos mértékben a gluténmentes étrend magasabb árát kompenzálja - a diagnosztizált gyerekek után a szülőknek emelt összegű családi pótlék jár. Diagnosztizált felnőttek esetében azok, akik fizetnek személyi jövedelemadót,  a mindenkori minimálbér legfeljebb 5 százaléka erejéig adókedvezményt vehetnek igénybe, viszont, akik nem fizetnek adót vagy már nyugdíjasok, ezt a kedvezményt nem kaphatják meg.

A szakember szerint a gluténmentes termékek drasztikus áremelkedésének az a legfőbb oka, hogy Magyarországon alig lehet beszerezni azt a kukoricalisztet, amely alkalmas a gluténmentes termékek gyártására. Az importálás zömében Spanyolországból és Olaszországból történik, ahonnan magas szállítási, raktározási, és ellenőrzési költségek merülnek fel. Ehhez a helyzethez még hozzáadódik és árfelhajtó hatású az idei, európai szintű aszály is. Sajnos nincs kizárva az sem, hogy a gluténmentes termékeket gyártó cégek egyik része befejezi a gyártást vagy megszűnik.