A cnbc.com hírportál tudósítása szerint a legfrissebb jelentések a világ nagy rizstermelő körzeteiből (Kína, USA, India, kelet-ázsiai országok) súlyos terméskiesésekről számolnak be.

rizs

A jelentős áruhiány minden bizonnyal maga után vonja az árak emelkedését – fotó: pixabay.com

A legnagyobb kiesés és ennélfogva az alacsonyabb össztermés főleg Kína és Pakisztán kedvezőtlen időjárásának, illetve kisebb részben az orosz-ukrán háború által a nemzetközi kereskedelemben kiváltott zavaroknak tudható be.

Kínában a heves nyári monszun esők által okozott árvizek nagy területek termését pusztították el. Ugyancsak az árvizek miatt mintegy 31 százalékkal csökkent a világ rizstermésének 7,6 százalékát adó Pakisztán termése is.

Tekintettel arra, hogy a rizs az ázsiai országokban mintegy ötmilliárd ember alapvető táplálékát képezi, a 2022/23. évi szezonra prognosztizált terméshiány súlyos ellátási gondokat generál, ami tovább növekszik azáltal, hogy bizonyos fogyasztói körök az egyéb alapgabonák drágulása miatt szintén rizsre váltanak át.

Szerencsére azonban a várható rizshiány messze alatta marad a globális rizspiacon 2003/2004-ben tapasztalt 18,6 millió tonnás terméskiesésnek.

rizs

Elképzelhető, hogy a világ rizspiacának egyensúlya a szezon végéig helyrebillen, vagy lényegesen javul – fotó: pixabay.com

Ennek ellenére a jelentős áruhiány minden bizonnyal maga után vonja az árak emelkedését is, a hiányt pedig főleg a rizsimportra szoruló országok (Indonézia, Fülöp-szigetek, Malájzia, afriakai országok) szenvedik meg.

A Fitch Solutions szerint azonban az is elképzelhető, hogy a világ rizspiacának egyensúlya – az indiai exporttilalom felfüggesztése révén – a szezon végéig helyrebillen, vagy lényegesen javul.