Az élelmiszer mint fegyver
Ahogy már megírtuk, az orosz-ukrán háború akadályozza a két ország exportkereskedelmét, ami miatt az exportált gabona ára emelkedhet és Oroszország egy „élelmiszerfegyverrel” könnyebben befolyásolhatja számos afrikai, közel-keleti és ázsiai kormány hűségét, akár mesterséges éhínséget is kiválthat, ami tömeges elvándorláshoz vezethet, majd tovább gyűrűzve még nagyobb társadalmi, politikai és gazdasági kihívásokat jelenthet.
Átalakuló gabonapiac
Piyush Goyal India kereskedelmi és ipari minisztere pénteken azt mondta: Egyiptom, Ukrajna és Oroszország egyik legnagyobb búzaimportőre, jóváhagyta Indiát búzabeszállítóként. A háború miatt ugyanis meredeken visszaesett a búza elérhetősége a globális piacokon, mivel mindkét nemzet jelentős búzatermelő és -exportőr. Egyiptom körülbelül 1,8 milliárd USD értékben importált búzát Oroszországból és 610,8 millió USD értékben Ukrajnából 2020-ban.
„Az indiai farmerek táplálják a világot, Egyiptom pedig elfogadja Indiát búzabeszállítóként, miközben a világ megbízható alternatív forrásokat keres a folyamatos élelmiszerellátáshoz.
"A gazdáink gondoskodtak a túlcsorduló magtárainkról , és készen állunk a világ szolgálatára” – írta Goyal egy tweetben.
Indian farmers are feeding the world.
— Piyush Goyal (@PiyushGoyal) April 15, 2022
Egypt approves India as a wheat supplier. Modi Govt. steps in as world looks for reliable alternate sources for steady food supply.
Our farmers have ensured our granaries overflow & we are ready to serve the world.https://t.co/h56oSc3HDC
Piyush Goyal India kereskedelmi és ipari minisztere pénteken azt mondta: Egyiptom, ami Ukrajna és Oroszország egyik legnagyobb búzaimportőre, jóváhagyta Indiát búzabeszállítóként. Forrás: Twitter
Négyszereződő indiai búzaexport
2019-2020-ban az indiai búzaexport értéke még csupán 61,84 millió dollár volt, ami 2020-2021-ben először 549,67 millió dollárra emelkedett, majd 2021. április-januárjában elérte az 1,74 milliárd dolláros szintet, szemben az előző év azonos időszakának 340,17 millió dolláros értékével. Narendra Modi miniszterelnök elmondta, hogy Joe Biden amerikai elnökkel folytatott beszélgetése során felajánlotta India élelmiszerkészletét a világnak, ha a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) engedélyezi a dolgot.
India búzaexportja ma főként a szomszédos országokba irányul, 2020–2021-ben Banglades részesedése volt a legnagyobb, több mint 54 százalékkal, és India olyan új búzapiacokra lépett be, mint Jemen, Afganisztán, Katar és Indonézia.
"India ma ezzel együtt a világ búzaexportjának csupán kevesebb mint 1 százalékát adja, részesedése azonban a 2016-os 0,14 százalékról 2020-ra 0,54 százalékra nőtt."
Ma már India a második legnagyobb búzatermelő, 2020-ban a világ teljes termeléséből körülbelül 14,14 százalékos részesedéssel vették ki a részüket. Évente mindösszesen körülbelül 107,59 millió tonna búzát termelnek meg, és ennek a jelentős része belföldi fogyasztásra megy el.
(Forrás: Business-Standard)