A négy évvel ezelőtti választáskor az amerikai farmerek többsége Trump elnököt és az ő kínai politikáját támogatta – olvashatjuk az agriculture.com angol nyelvű hírportálon. Ez év februárjában a Purdue agrárminiszter által felállított gazdasági barométer szerint a nagy földterülettel rendelkező farmerek 80 százaléka gondolta úgy, hogy a vámháború az amerikai farmerek hasznára válik, őszre azonban ez az arány 50 százalékra csökkent.

Mára viszont a helyzet alapvetően megváltozott, és ez a vita a kezdetekhez képest egészen más formában jelentkezik, mivel a legutóbbi felmérés szerint egyre több farmer kétségbe vonja a vámháború hasznosságát, miszerint az meghozza-e a várt eredményt, illetve egyáltalán érdemes volt-e azt elkezdeni.

szójamező

Kína azt vállalta, hogy idén 36,6 milliárd dollár értékű agrárterméket vásárol az USA-tól, azonban ennek kevesebb mint felét teljesítette – fotó: Shutterstock

Kína azt vállalta, hogy ebben az évben 36,6 milliárd dollár értékű agrárterméket fog az USA-tól vásárolni, az év első 10 hónapjában azonban ennek kevesebb mint felét teljesítette (15,6 milliárd dollárt). Az alulteljesítésben és az amerikai hangulat változásában lényeges szerepet játszott a koronavírus-járvány is, amely bizonyos esetekben nagyon megnehezítette az USA exportjának lebonyolítását.

A kereskedelmi háború iránti kritikusabb hozzáállás mellett a gazdák kevésbé optimisták az elkövetkező öt évben az agrárexport növekedését, illetve a kormány további koronavírus-támogatásának valószínűségét illetően. A farmerek sokkal inkább magasabb adókat, szigorúbb környezetvédelmi szabályozást várnak, és a bérjövedelmek csökkenésére és a gazdálkodás bizonytalanságának növekedésére számítanak.