Aszály és energiaválság szakadt a termelők nyakába 2022-ben és sokan gondolkodnak a vetésforgó alternatívákon. A Reng Zoltán, a HUNGRANA Zrt. vezérigazgatója szerint a legnagyobb terhek a feldolgozóipart sújtják és számukra a 2023-as év lesz kritikus.
A szakértő elemzése szerint a termelőknek még jelen körülmények között is érdemes – hosszú távon mindenképpen – a kukoricában gondolkodniuk, hiszen sokéves átlag eredményeként a legnagyobb profitot ezzel a kultúrával érhetik el a gazdálkodók.
– Nehéz ilyen kritikus gazdasági környezetben jóslatokba bocsátkozni, mégis, milyen jövőt lát a gazdálkodók előtt a 2023-as évre vonatkozóan, illetve kicsit távolabbra tekintve? – Kérdeztük interjúnkban Reng Zoltánt.
– A 2023-as esztendő nehéz lesz. Aki gázt venne a következő szezonra szárítás céljából, az nem tud – vagy nem is akar. Ez valóban nagy probléma.
Fontos kérdés most, hogy mit tudunk vetni?
Akár a vetésszerkezet tükrében-, akár a támogatások szempontjából-, és persze a termény eladhatósága miatt is lényeges ezen elgondolkodnunk.
Én nem tartok attól, hogy sok százezer tonnával csökkenne a kukorica vetésterülete, ugyanis még jelen körülmények között sem látok helyette jobb alternatívát. Ugyanakkor mindannyian – a feldolgozóipar szereplőiként is – látjuk a a problémát és mi sem tudunk rá gyors megoldást nyújtani.
Egy biztos: a feldolgozó üzemek működnek tovább, a takarmányipar működni fog és reményeink szerint jövőre nem lesz az időjárás szempontjából rossz esztendőnk. – fűzte hozzá bizakodva Reng Zoltán.
– Milyen hasznos tapasztalatot, tanácsot tud adni a gazdálkodóknak a nehéz időszak átvészelésére?
– Mindennapi munkánk során olyan eseteket látunk, hogy a két egymás mellett fekvő parcellán termelő gazdák – ugyanolyan csapadék- és hasonló talajviszonyok mellett – nagyon eltérő hozamokat takarítanak be az aratás során. Gyakorlatilag az egyetlen eltérő dolog, az maga a technológia, amit a termelők alkalmaznak. Ez a különbség azonban máris elegendő ahhoz, hogy egyikük nyereséges, míg a másik veszteségesen termel.
Az összefogás most mindennél fontosabb, jelen helyzetben pedig felértékelődik a képzés, oktatás- és a gazdálkodók egymás között történő tudásátadása, tapasztalatcseréje. Mindezek mellett óriási szükség lenne komoly kormányzati vízgazdálkodási intézkedésekre az aszályhelyzet tekintetében. Mindezen törekvések támogatására és a gazdálkodók jövedelmezőségének segítése érdekében aktív munkát végez a Kukorica Kör Egyesület, amely tagjaként mi is rendszeresen elemzéseket készítünk és aktuális információkkal látjuk el a termelőket.
Reng Zoltánnak köszönjük az interjút, gazdálkodó olvasóinkat pedig biztatni szeretnénk arra, hogy bizalommal keressék fel a Kukorica Kör Egyesület weboldalát hasznos információkért.