A részletekről a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) részéről dr. Dérer István, a MOHOSZ OHSZK főigazgatója adott tájékoztatást a MOHOSZ oldalán.

Mint az az anyagban olvasható: a gazdasági kilátások a jövő évre nézve még nem ígérkeznek könnyűnek. Ennek okán a MOHOSZ választmánya egyhangú határozata alapján a 2025-ben – a tavalyi változatlan díj után az inflációt is csak részben lekövetve – az állami horgászjegy és az állami halászjegy 6000, a kapcsolódó papíralapú horgász fogási napló pedig 600 forintba kerül majd. Új elem, hogy hamarosan elindul az e-napló rendszere. Ha a horgász ezen változat mellett dönt majd, akkor számára a fogási napló is díjmentessé válik. A fogási napló vezetése és határidős leadása kapcsán fontos tudnivaló, hogy aki nem összesíti, vagy későn adja le a naplót, az a következő évi állami horgászjegyhez automatikusan dupla áron juthat csak hozzá – ezért bizony, érdemes figyelni a határidőt.

Az e-napló esetében a jövőben ez a feladat is automatikussá válhat, tehermentesítve a horgászokat. De visszatérve a jövő évi díjakhoz: az egységes szövetségi hozzájárulás (ESZH) az állami horgászjegy árát követve szintén 6000 Ft lesz a 2024-ben fizetett 5500 Ft helyett. Az ESZH megfizetésére továbbra is minden olyan, az adott naptári évben állami horgászjegyet vagy állami halászjegyet váltott, a MOHOSZ szervezeti rendszerébe tartozó horgász, valamint rekreációs halász kötelezett, aki az állami horgászjegy, illetve állami halászjegy díjának megfizetése alól a 2013. évi CII. törvény (Hhvtv.) 40. §-a alapján nem mentesül.

S ha már itt tartunk: a 70 éven felüliek, a gyermekek és a fogyatékkal élők, összesen több mint 120.000 fő esetében a díjfizetési mentesítés mindkét ágon fennmaradt, s ez a horgász-szolidaritás összességében több százmillió forintot jelent, mely az érintett horgászoknál marad.

horgászat

Dr. Dérer István főigazgató reményei szerint a horgászok értékelik, hogy a nehéz gazdasági körülmények között is csak a legszükségesebb emeléseket érvényesítik a horgászszervezetek – forrás: Pixabay

Ugyanakkor 2025. január elsejétől változik az egyesületi tagdíjminimum. Ennek mértéke alapesetben 3000 forint (felnőtt, felnőtt kedvezményezett, felnőtt időszaki jogosultságú, felnőtt jogfenntartó időszaki jogosultságú horgászok), az fjúsági horgászok esetében pedig 1500 forint lesz. 2025. január 1-jétől kezdődően a HORINFO szakrendszerben kötelezően rögzítendő elem az egyesületi tagdíj, ennek elmulasztása esetén az állami horgászjegy nem lesz kiadható. A tagdíj mértékének emelése viszont csak akkor szükséges, ha az eddig nem érte el a fentiekben meghatározott tagdíjminimumot, de a tagdíj általános megállapításának esetében is csak egy maximum 10%-os emelést javasok és támogat a horgászszakmai szervezet.


Ismét ajánlásokat fogalmaztak meg a területi jegyárak és a hozzájuk tartozó kiegészítő jegyek árának meghatározására, hangsúlyozva, hogy ez önálló halgazdálkodási hasznosítói hatáskör. A MOHOSZ haszonbérletébe tartozó állami tulajdonú vizek esetében a halgazdálkodást, horgásztatást érintő inflációs hatások részbeni kompenzálására a választmány a területi jegyárak emeléséhez legfeljebb szintén csak 10%-os mértékben járult hozzá. Az országos jegyrendszernél a 2025. évi összevont területi jegyek vonatkozásában az OHSZK javaslatára egy igen mérsékelt, átlagosan 5%-os áremelésre kerül sor. A jegyrendszer az idei évben újabb 3 vízterülettel – Döröskei víztározó, Sinkár pataki (Püspökhatvani) víztározó és a Tunyogmatolcsi Holt-Szamos –, illetve közel 400 hektárral bővült, így az az országos jegyeknél jelenleg már 107 vízre és 116,4 ezer ha területre érvényes.

Hamarosan közzéteszik a MOHOSZ közvetlen hasznosításában lévő vízterületek területi jegyárait is – a MOHOSZ – a Balatonhoz hasonlóan – ezen jegyek esetében nem tervez áremelést.

A közleményben az is olvasható: az aktív horgászok száma 2024-ben tovább növekedett. Megvalósult a 2024-re tervezett egyik legnagyobb vállalás, a HORGÁSZ applikáció bevezetése is. Az applikáció „Horgász okmánytárca" moduljában megjelenő, hitelesen igazolt és érvényességi záradékkal ellátott horgászokmányokat a jövőben a horgász már nem lesz köteles magánál tartani, a halőr vagy más ellenőrzésre jogosult személy pedig köteles azok esetében az applikációban történő bemutatást is elfogadni.

horgászat

Forrás: MOHOSZ

A MOHOSZ továbbra is elkötelezett a digitalizáció irányában, melynek eredménye és következménye, hogy 2025-ben várhatóan utoljára jelenik meg az állami horgászjegy és fogási napló egységes papíralapú formában, mivel a jövőben az állami horgászjegyet kizárólag elektronikusan, míg a fogási naplót évente egyszer választható módon – szigorúan egyéni döntés szerint – papíralapú vagy a HORGÁSZ applikációban elérhető elektronikus napló formájában adják majd ki. A fogási napló évközben nem lesz átcserélhető másik típusra. Az e-napló választása esetén annak díjmentessége mellett további előny, hogy azt gyakorlatilag nem lehet elhagyni, az online szinkronizálás esetén a napló összesítése és leadása automatikusan megtörténik, így a határidő vagy az összesítés elmulasztásának lehetősége megszűnik. Ezzel együtt természetesen, az emelt díjas horgászjegy szankciójának intézménye is okafogyottá válik.

Örömteli fejlemény, hogy a MOHOSZ őszi halasítási pályázatait idén kiemelkedő mértékben, 50%-kal nagyobb forrással hirdethették meg, így a halgazdálkodó horgászszervezetek a sikeres telepítésekkel még jobban megalapozhatják a 2025-ös horgászévet.

Dr. Dérer István főigazgató hangsúlyozta: reményei szerint a horgászok értékelik, hogy a még mindig nehéz gazdasági körülmények között is csak a legszükségesebb emeléseket érvényesítik a horgászszervezetek.

Forrás: MOHOSZ

Indexkép: Pixabay