Miközben a magyar agrárágazat a hazai hús- és tejtermékek promóciójára alapoz, addig világszerte utat tör magának egy új trend, amely az állati eredetű termékek fogyasztásának a csökkenését eredményezheti.
Az élelmiszeriparban – a fogyasztó igények figyelembevételével – gyorsan nő a növényi alapú italok, édességek, valamint a növényi fehérjéből készült, húshoz hasonló, de nem hústermékek aránya. A németek ebben is meglátták az üzleti lehetőséget: amit eddig főként takarmányozási célra termesztettek, most emberi fogyasztásra fogják előállítani. Ilyen például a csicseriborsó is, ami kiváló húshelyettesítő alapanyag lehet.
Amit eddig főként takarmányozási célra termesztettek, most emberi fogyasztásra fogják előállítani, ilyen a csicseriborsó is — fotó: pixabay.com
A vegánok száma egy felmérés szerint négy év alatt megduplázódott Németországban
A Német Gazdaszövetség (Deutscher Bauernverband) elnöke, Joachim Rukwied szerint nem kell attól megijedni attól, hogy az országban egyre többen követnek növényi alapú étrendet. Egy 2020-ban készült felmérés szerint a német lakosság 3,2 százaléka (2,6 millió ember) mondta magát vegánnak – ők azok, akik minden állati eredetű termék fogyasztásáról lemondtak –, 4,4 százalékuk (mintegy 3,6 millió ember) vegetáriánus, 29,1 százalékuk flexitáriánus, azaz csak alkalmanként eszik húst.
Ez nem jelenti a húsipar végnapjait, de arra fel lehet készülni, hogy a növényi eredetű fehérjeipar gondokat okozhat a fogyasztókért folytatott versenyben és egyre szűkíti a hazai piacot. Ezért meg kell találni azokat a változtatásokat és lehetőségeket, amelyek a mezőgazdasággal foglalkozók helyzetét stabilan tartja.
Rukwied véleménye szerint lépést lehet tartani az új szokásokkal, ha eddig kevésbé kedvelt és termesztett zöldségeket kezdenek el termelni, olyanokat, amelyek húshelyettesítő alapanyagként is megállják a helyüket.
Németországban már sok gazda készül a változásra
A gazdaszövetség főtitkára Bernhard Krüsken szintén optimista: a magas fehérjetartalmú növények termesztésének növelését tartja helyesnek, hiszen az utóbbi években ezen termékek népszerűsége robbanásszerűen megnőtt. A német agrárpolitika egyre nagyobb hangsúlyt fektet a nagyobb terményhozam elérésére, a biodiverzitás megőrzésére ahogy az állatjóléti szempontokat is a figyelem középpontjába helyezik.
A tofu könnyen beszerezhető, viszonylag olcsó alternatíva, ami helyesen és változatosan elkészítve finom ételek alapja lehet — fotó: pixabay.com
A legismertebb növényi húshelyettesítő alapanyagok
A vegán húshelyettesítőket növényi fehérjeforrásokból állítják elő, valamilyen innovatív fizikai eljárással rostos szerkezetűvé teszik, majd a húshoz hasonlóvá teszik ízesítéssel, színezéssel, zsiradékok hozzáadásával teszik.
A legismertebbek:
- Szója - tofu, szójakocka, tempeh. A tofu könnyen beszerezhető, viszonylag olcsó alternatíva, ami helyesen elkészítve finom ételek alapja lehet. A tempeh - a fermentált szójabab már lényegesen drágább. A szójakocka, a szójagranulátum, szójaszelet idehaza már régóta kapható. Szójagranulátummal a darált húst lehet helyettesíteni.
- Szejtán – más néven búzahús – búzafehérjéből készül. A búzafehérjét víz és fűszerek hozzáadásával összegyúrják, majd vízben kifőzik. Az így kapott szejtánt fel lehet szeletelni,le lehet darálni, mint a húst.
- Hüvelyesek - olcsó és kiadós alapanyagok, amelyek kiegyensúlyozottan tartalmaznak fehérjét és összetett szénhidrátokat.
- Gomba - szintén kiváló húshelyettesítő. Rengeteg előnye van, sokféle fajtája létezik, könnyen be lehet szerezni, változatosan el lehet készíteni.
A veganizmus elterjedésével egyre több húst helyettesítő alapanyagra lesz szükség — fotó: pixabay.com
Kedvező helyzetbe hozhatóak a magyar termelők is
Sokan tartanak speciális húsmentes diétát, vagy tudatosan törekszenek arra, hogy csökkenteni tudják ökológiai lábnyomukat. Van, aki az állattartás környezeti terhelése miatt dönt a növényi étrend mellett, de az egészségügyi megfontolások is jelentős szerepet kapnak a döntésben.
Elterjedőben van a veganizmus irányzata is, ahol minden olyan terméket vagy tevékenységet elutasítanak, melyhez az állatok árucikként való felhasználása kapcsolódhat.
A növényi húshelyettesítő élelmiszerek népszerűsége idehaza is egyre nő, így a magyar gazdák előtt is nyitva áll a lehetőség, hogy megnöveljék termelési kapacitásaikat.
Németország óriási üzletet lát a marihuána-termesztésben is
A 2021-ben megalakult új német kormány célkitűzései között szerepel a marihuána rekreációs célú értékesítésének legalizálása. Bár a konkrét törvény még nem született meg, de a német gazdák ebben is fantáziát látnak.
A marihuána gyógyászati célú alkalmazása Németországban eddig is legális volt, de az új törvény lehetőséget teremthet arra, hogy ne a tengerentúlról szerezzék be az alapanyagot, hanem megnövelhessék az ebből a célból használt mezőgazdasági területek nagyságát. Ha az előzetes számítások realizálódnak, akkor a német gazdák a marihuána termesztésével eurómilliárdokat termelő piacra léphetnek be.
Az új német kormány célkitűzései között szerepel a marihuána rekreációs célú értékesítésének legalizálása — fotó: pixabay.com
Mi a helyzet marihuána ügyben idehaza?
Idehaza a kábítószer előállítására alkalmas növények termesztésének, forgalmazásának és felhasználásának rendjéről szóló a 162/2003. (X. 16.) Korm. rendelet van érvényben, amelynek a kendertermesztésre vonatkozó része így szól:
"Szabadföldön, valamint fedett termesztő berendezésben - a 13. § (1) bekezdésében meghatározott tevékenységek kivételével - kizárólag a Nemzeti vagy a Közösségi Fajtajegyzékben közzétett, alacsony THC tartalmú kender termeszthető."
"...alacsony THC tartalmú kender: olyan, a Cannabis sativa L. fajhoz tartozó rost- és magkenderfajta, amelynek tetrahidrocannabinol (THC) tartalma ténylegesen vagy a kenderfajta állami elismerési eljárása vagy a Közösségi Fajtajegyzékbe való felvételre irányuló eljárás során végzett vizsgálatok eredménye alapján a növény légszáraz állapotú, gyökérzettől és száraktól mentes homogenizált részében nem éri el a 0,2%-ot;"
"A kender vetéséhez kizárólag fémzárolt vetőmag használható fel. A termesztőnek a vetőmaggal kapcsolatos bizonylatokat és számlákat vagy másolatait legalább a vetési évet követő év végéig meg kell őriznie."
A magyar törvények szerint a marihuána termesztése, értékesítése illegálisnak számít.