Termőföldek esetén előfordul a gyakorlatban, hogy csereszerződéssel próbálják kikerülni az elővásárlásra jogosultakat (a cserét ugyanis nem kell kifüggeszteni). Az ilyen visszaélések elkerülése érdekében készítette a MAGOSZ alábbi összefoglalót.
A csereügylet lehet egy bújtatott adásvétel
Aranykorona-csere: az eddigi 1/1 tulajdonból elcserélnek egy minimális tulajdoni hányadot, majd tulajdonostársként (immáron kifüggesztés és hatósági jóváhagyás nélkül) adásvételi szerződést kötnek egymással a maradék területre.
Mire hivatkozhat ilyenkor a helyi földbizottság?
- A birtokpolitikai cél nem a földek darabolása, hanem éppen ellenkezőleg, az osztatlan közös tulajdon megszüntetése.
- A cserével olyan jogi helyzetet nyer el a fél, mellyel később visszaélésszerűen gyakorolhatja az elővásárlási-előhaszonbérleti jogát.
- Semmisnek minősül a csereszerződés, ha a csereingatlanok között feltűnő értékaránytalanság áll fenn (ez a bírósági gyakorlat alapján általában 40-50%-os értékaránytalanság esetén állapítható meg, ami könnyen megállhatja a helyét, ha az ellenszolgáltatás csak egy minimális aranykorona-értékben merül ki)
- A szerződés színleltségét bizonyíthatja az a tény is, hogy a csereügylet mellékszolgáltatásaként nagyobb összegű, egyoldalú pénzfizetésre is sor kerülne.
További hasznos, jogi kérdésekkel kapcsolatos információk:
Mit lehet kezdeni az elhunyt tulajdonostársak parlagon heverő földjeivel?
Részletek derültek ki az új gazdaságátadási törvényről
Egyszerűsödik az elővásárlási jog igazolása
Indexkép: Envato