2022.11.06. Update: Visszakapcsolták a hálózatra az erőművet, leállt a visszaszámlálás

Szombaton visszaállították a külső áramellátást az ukrajnai Zaporizzzsja atomerőműben két nappal azután, hogy lekapcsolták az elektromos hálózatról, miután az orosz ágyúzás megrongálta a nagyfeszültségű vezetékeket – közölte szombaton szombaton az ENSZ nukleáris felügyelő szervezetének vezetője. Európa legnagyobb atomerőművének magának is áramra van szüksége a létfontosságú hűtési rendszereinek fenntartásához, de 2 napja már vészhelyzeti dízelgenerátorokkal működött, mióta az orosz lövedékek megszakították a külső energetikai hálózati csatlakozásokat.

Az erőműnek a visszakapcsolás időpontjában még 13 napja maradt a dízelgenerátorok számára tartalékolt üzemanyagmennyiségből kiszámolva a katasztrófa bekövetkezte előtt.

Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) főigazgatója közleményében arról számolt be, hogy "mindkét külső elektromos vezetéket megjavítottak, és péntek délután megkezdték a visszakapcsolást". "A Zaporizzzsja Atomerőmű mind a hat blokkjának áramellátása helyreállt, és a nyolc működő vészhelyzeti dízelgenerátort kikapcsolták és készenléti üzemmódba kapcsolták" - mondta Grossi a NAÜ-ben jelen lévő szakértői csoporttól kapott információkra hivatkozva.

A Zaporizzsja Atomerőmű az ukrajnai konfliktus februári kitörése óta többször is elvesztette a külső áramellátást , így kénytelen volt dízelgenerátorokra támaszkodni, amíg újra elérhetővé nem válik a külső áram. Az ENSZ nukleáris felügyelőbizottságának vezetője szombaton azt mondta, hogy

„Az ismétlődő áramkimaradások túlságosan is egyértelműen mutatják azt a rendkívül súlyos nukleáris biztonsági és biztonsági helyzetet, amellyel ez a nagy atomerőmű szembesül".

Elismerte, hogy: „A Zaporizzsja Atomerőmű bátor személyzetének eddig mindig sikerült fenntartania a hat blokk biztonságos működését. De ez nem mehet így tovább" – hangsúlyozta. „Többször is szorgalmaztam egy nukleáris biztonsági és védelmi védelmi övezet sürgős kialakítását a Zaporizzsja Atomerőmű körül, hogy megelőzzük a nukleáris balesetet. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy több időt veszítsünk. Cselekednünk kell, mielőtt túl késő lenne."

Eredeti cikkünk tartalma:

Orosz fennhatóság

Orosz tisztviselők a Guardian brit lap értesülései szerint bejelentették, hogy a Moszkva által kinevezett hatóságok megkezdték a Zaporizzsja atomerőmű integrálását a Rosenergoatom orosz atomerőmű-üzemeltető joghatósága alá. Renat Karcsaa, a Rosszenergoatom vezérigazgatójának tanácsadója elmondta, hogy:

Az átállásra azután kerül sor, hogy az erőmű az összes rendelkezésre álló üzemanyag-tartalékot elhasználja.

Megkezdődött az erőműnek és személyzetének integrálása a Rosszenergoatom fennhatósága alá – mondta az Ukraina.ru -nak a szomszédos Energodar város oroszok által kinevezett vezetője, Alekszandr Volga. "Miután az üzemeltető szervezet megérkezett az Orosz Föderációból, megkezdődött az üzem és a személyzet integrálása a Rosenergoatom konszern joghatósága alá. A még helyszínen tartózkodó eddigi személyzet dönthetett arról, hogy melyik országban él majd. Az említettek Oroszországot választották lakóhelyüknek, munkahelyüknek. A ZNPP már Oroszország szerves része" - mondta el Karcsaa.

Az orosz külügyminiszter-helyettes, Andrej Rudenko azt állította, hogy a „ZNPP munkája szempontjából kritikus fontosságú" személyzet szerződéseket írt alá a Rosszenergoatommal, és hogy az orosz hatóságok vizsgálják egy biztonsági zóna létrehozását a ZNPP körül - az ISW szervezet jelentése szerint.

Egymásnak ellentmondó hírek

Az ukrán Energoatom október 28-án azt közölte, hogy a ZNPP erőműben maradt 6700 ukrán alkalmazottból mindössze 100 fő kötött új szerződést a Rosszatom orosz energiaügynökséggel, a február 24-e előtt munkában álló 11 000 fő alkalmazottból. Az Ukrán Állami Nukleáris Szabályozási Hatóság kijelentette, hogy

Az orosz erők a nukleáris biztonsági előírásokat megsértve ismeretlen rendeltetésű építményt építettek a ZNPP hét kiégett nukleáris fűtőelem-tárolóhelyének egyikén.

Az ukrán Energoatom október 28-án azt közölte, hogy a ZNPP erőműben maradt 6700 ukrán alkalmazottból mindössze 100 fő kötött új szerződést a Rosszatom orosz energiaügynökséggel, a február 24-e előtt munkában álló 11 000 fő alkalmazottból. Kép: Unsplash

Az ukrán Energoatom október 28-án azt közölte, hogy a ZNPP erőműben maradt 6700 ukrán alkalmazottból mindössze 100 fő kötött új szerződést a Rosszatom orosz energiaügynökséggel, a február 24-e előtt munkában álló 11 000 fő alkalmazottból. Kép: Unsplash

Szigetüzem

Ukrajna nagy területein számoltak be csütörtökön orosz támadásokról, és számos régióban zajlott heves lövöldözés, ami az infrastruktúrát is pusztítóan érte, ideértve Európa legnagyobb atomerőművének áramellátását – közölték ukrán tisztviselők. Az ukrán Energoatom nukleáris cég szerint az ukrán Zaporizzsja atomerőművet leválasztották az elektromos hálózatról, miután az orosz belövések megrongálták a megmaradt nagyfeszültségű vezetékeket, és az erőmű már csupán a területén található dízelgenerátorokra hagyatkozhat. Energodar polgármestere, Dmitro Orlov ezt írta a Telegram csatornájának frissítésében ma kora reggel:

"Tegnap, 2022. november 2-án rasszista ágyúzás következtében megsérült a Zaporizzsja Atomerőmű utolsó két nagyfeszültségű kommunikációs vezetéke, melyek összeköttetésben állnak az ukrán villamosenergia-rendszerrel. 23:04-kor az állomás teljes áramszünet üzemmódba kapcsolt. Ekkor mind a 20 dízelgenerátort bekapcsolták. Most a ZNPP saját igényeire optimalizálták az áramellátást, 9 dízelgenerátor maradt üzemben. Az 5-ös és 6-os erőművi blokkok lehűtött állapotba kerültek.

Az erőműnek 15 napnyi üzemanyaga van a generátorok működtetésére. Kép: Wikipédia

Az erőműnek 15 napnyi üzemanyaga van a generátorok működtetésére. Kép: Wikipédia

"A dízelgenerátorok működéséhez szükséges üzemanyag a ZNPP teljes áramszünet üzemmódjában 15 napig elegendő. A visszaszámlálás elkezdődött"

- írta Orlov, vagyis az erőműnek 15 napnyi üzemanyaga van a generátorok működtetésére – közölte az Energoatom is. Orlov elmondta, hogy az erőmű elfoglalása miatt a ZNPP biztonságos üzemmódban tartásának lehetősége „jelentősen korlátozott".

(Forrás: Reuters, Guardian)