Az euró jegyzése a kora reggeli 382,57 forintról este hat órára 388,26 forintra ugrott, ami 1,5 százalékos forintgyengülés. A dollárt kora reggel 357,35 forinton, este hatkor pedig 364,20 forinton jegyezték. A svájci frank jegyzése 371,49 forintól emelkedett 378,08 forintra. A forint a dollárral szemben 1,9 százalékkal, a svájci frankkal szemben 1,8 százalékkal gyengült.

Devizapiaci szakértők a forint szerdai gyengülését a monetáris politika várható alakulásáról kedden tett jegybanki jelzésre vezetik vissza. Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke kedden úgy nyilatkozott, hogy az elmúlt két hónap rendkívüli körülményei közepette meghozott intézkedéseket követően már "megfelelő opció lehet az ütem nagyjából felével folytatni az alapkamat-emelési ciklust".

Nyilatkozatában az alelnök megerősítette, hogy a jegybank elsődleges célja továbbra is az infláció emelkedésének a megállítása, majd a 3 százalékos cél elérése. Ennek érdekében a jegybank továbbra is "határozott lépéseket" tart szükségesnek és az alapkamat további fokozatos emelésére rendezkedik be.

Szerda esti jegyzésén a forint a hó eleji árfolyamához képest 2,6 százalékkal áll gyengébben az euróval, 1,6 százalékkal gyengébben a dollárral és 2,7 százalékkal gyengébben a svájci frankkal szemben. (MTI)

Ez történt Orbán Viktor bejelentése után

A miniszterelnök kora este jelentette be, hogy kötelezik a bankokat, a biztosítókat, a nagy kereskedelmi láncokat, az energiaipari és kereskedőcégeket, a telekommunikációs vállalatokat és a légitársaságokat, hogy extraprofitjuk nagy részét ebbe a két alapba fizessék be.

A bejelentés előtti állapothoz képest alig egy óra alatt 6 forinttal drágult az euró, a 395-ös euróárfolyam sem volt már messze. Mindeközben a dollár/forint árfolyam is meghaladta a 390-es határt (Index.hu)

forint

Egy óra alatt 6 forinttal drágult az euró szerdán este – Fotó: Envato

Nagy Márton tájékoztatta a Bankszövetséget az extraprofit elvonásáról

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter tájékoztatta a Bankszövetség elnökségét, hogy a kormány több ágazati szektor mellett a bankok extraprofitjának elvonása mellett döntött.

A közlemény szerint a Bankszövetség elnöksége előtt kijelentette: "rendkívüli időket élünk, rendkívüli időkben pedig rendkívüli intézkedésekre van szükség".

A kormány a cselekvőképesség azonnali megteremtése érdekében háborús veszélyhelyzetet hirdetett ki, a megfelelő gazdasági mozgásteret pedig a közteherviselés kiszélesítésével biztosítja – mondta.
Megállapításra került, hogy a hazai bankszektor eredményesen működik: a bankok a jegybanki kamatok emelkedése és a lakossági betéti kamatok alacsonyan tartása miatt kimagasló nyereségre, extraprofitra tesznek szert. A bankokat érintő extraprofitadó átmeneti jelleggel, két évig marad érvényben – áll a közleményben. (MTI)

Az ellenzéki pártok véleménye a kormány extraprofitról szóló döntéséről

A Demokratikus Koalíció (DK) bírálja, míg az LMP, a Mi Hazánk és az MSZP kiterjesztené a kormánynak azt a szerdai döntését, amely szerint bizonyos nagy cégeknek a rezsivédelmi és a honvédelmi alapba kell befizetniük extraprofitjuk egy részét. A Jobbik attól tart, hogy az érintett cégek az őket sújtó terheket áthárítják a családokra. (MTI)

Indexkép: Envato