Az orosz sertéshúsexport 35-40%-kal nőtt az idei év első 6 hónapjában a 2022. január-júniusi mennyiségekhez képest. A sertéshústermékek teljes exportja az első félévben a becslések szerint 35-40%-kal nőtt, ami részben a tavalyi első félév lecsökkentett bázisával magyarázható. Jurij Kovalev szerint a sertéshúsexport növekedésének fő oka a világpiaci feltételek javulása és a nemzeti valuta gyengülése. A megfigyelt tendenciák között szerepel a Fehéroroszországba irányuló sertéshússzállítások folyamatos növekedése, valamint a Vietnamba irányuló export újraindítása – írja piaci információkra hivatkozva Facebook posztjában a Topigs Norsvin Közép-Európa.

Hozzáteszik, hogy Oroszország és Kína az orosz sertéshúsexportot vizsgálja és ennek keretében 2023. július 10-én az orosz Szövetségi Állategészségügyi és Növény-egészségügyi Felügyelet (Rosselkhoznadzor) képviselői videokonferencián keresztül megvitatták az afrikai sertéspestis (ASP) elleni orosz-kínai küzdelemmel kapcsolatos kérdéseket a Kínai Népköztársaság Általános Vámigazgatásával (GAC).

A Rosselkhoznadzor és a GAC által végzett közös munka lehetővé teszi az Oroszországból Kínába irányuló esetleges sertéshússzállítmányokkal kapcsolatos kockázatok értékelését, valamint egy hatékony mechanizmus kidolgozását az ilyen típusú termékek kereskedelme során a járványügyi biztonság biztosítására – emelik ki.

Az EU-s adatokról azt közölték, hogy alacsonyabb sertéselőállítás és sertéshúsexport várható. Az uniós piacon a vágósertések alacsony száma továbbra is elősegíti a magas sertésárak fennmaradását, miközben az uniós kereslet továbbra is magas marad.

2023 első negyedévében az EU sertéshústermelése 7,7%-kal csökkent, ami támogatja a magas sertésárak fennmaradását. Júniusban az uniós termelői árak történelmi csúcson voltak (+30% 2022 júniusához képest, +21% 2023 januárja óta) – hangsúlyozzák.

Az EU-ban az egy főre jutó sertéshúsfogyasztás 4,5 %-kal csökkenhet, és 2023-ban 30,4 kg körül alakulhat. Az EU Kínába irányuló exportja várhatóan tovább csökken, és az EU a magas árak miatt továbbra is piaci részesedést veszít az USA-val és (többek között) Brazíliával szemben. Összességében az uniós exportot 12%-ra lefelé módosították (a korábbi becslések szerint -3%). A felülvizsgált termelés (-5,5%) ellenére és az alacsonyabb export miatt az EU belföldi felhasználásának csökkenése a vártnál valamivel magasabb lehet – magyarázza a Topigs Norsvin Közép-Európa a bejegyzésben.

Indexkép: Pixabay