Ingadozik a búza ára

Az agrártermelők, molnárok és gabonakereskedők az utóbbi hetekben igyekeznek távol tartani magukat a nemzetközi gabonapiactól az árak rapszodikus ingadozása miatt – írja az agrarheute.com.

A tonnánkénti búzaárak az európai terminüzletekben – márciusi értékesítésre – rövid időn belül 30 euróval csökkentek, majd újra erőteljes növekedésnek indultak. A közeli jövőt tekintve, az árak alakulását továbbra is egymásnak ellentmondó és bizonytalan tényezők befolyásolják.

A búza ára rapszodikusan ingadozik

A búza ára rapszodikusan ingadozik – Fotó: Pixabay

Mi hajtja felfelé a búza árát?

Az egyik legmeghatározóbb az orosz-ukrán feszültség alakulása. A politikai elemzők többsége nem tartja valószínűnek az orosz offenzívát, de azt teljesen kizárni sem lehet. Ha pedig bekövetkezik, akkor az a két ország gabonaexportját (fizikailag is) erősen akadályozza, és ezzel az árakat erősen megemeli, sőt maga a piac kiszámíthatatlansága az Oroszországgal szemben esetlegesen alkalmazandó szankciókkal és a műtrágya árak emelkedésével együtt, szintén ebben az irányban hat.

A legutóbbi napokban megkezdődött a francia (malmi minőségű) búza kínai megrendelésre történő berakodása, ami drágulást eredményezhet.

Ugyanakkor Egyiptom 420.000 tonnás vásárlására kialkudott búzaár tonnánként C and F 349 dollárra csökkent, ami szeptember óta a legalacsonyabb árat jelenti. Árcsökkentő hatása lehet az orosz búzaexport keret 200.000 tonnával történő megemelésének, ennek viszont ellentmond Kína bejelentése, miszerint a korábban bejelentetthez képest nagyobb mennyiségű orosz búzát és árpát szándékozik vásárolni, és a vásárlást bármely orosz körzetből engedélyezi.

Német elemzők a rendkívül kiszámíthatatlan helyzet miatt sem a globális gabonapiac összeomlását, sem a búzaárak nagyarányú emelkedését nem tartják kizártnak.

Ki vásárolja az európai gabonát?

Az EU tagországok ebben az évben – január 31-ig – együttesen 17,5 millió tonna közönséges búzát exportáltak, amelyből Franciaország 4,9 millió, Románia 4,5 millió, Németország pedig 1,96 millió tonnával részesedett. Az európai búza felvevő piacait  Algéria, Egyiptom, Kína, Nigéria és Dél-Korea képezte.