A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) megvizsgálta a tejpiacot és megállapította, hogy a tej ára csökkenésnek indult havi alapon, éves szinten pedig jelentősen lassult a drágulás üteme – derül ki a hatóság pénteken közzétett jelentéséből.
Közleményükben felhívták a figyelmet arra, hogy a GVH elsőként a tejtermékek piacán végzett gyorsított ágazati vizsgálatot.
Rámutattak arra, hogy júniusban a tej az előző hónaphoz képest 2,7 százalékkal, a sajt 2,3 százalékkal, a vaj és vajkrém 2,8 százalékkal lett olcsóbb.
A KSH adatai szerint tavaly decemberben a tejtermékek árai még közel 80 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi árakat – Fotó: Shutterstock
Az elmúlt hónapokban jelentősen lassult a tejtermékek drágulása: miközben a KSH adatai szerint tavaly decemberben a tejtermékek árai még közel 80 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi árakat, ez idén júniusra a tej esetében 26,7 százalékra, a sajt esetében pedig 23,3 százalékra mérséklődött éves összehasonlításban – szögezték le.
Felidézték, hogy a hivatal áprilisban bocsátotta társadalmi konzultációra a jelentéstervezetet, amelyben a versenyhatóság szakértői hat javaslatot fogalmaztak meg az infláció csökkentése, illetve a hazai termelők versenyképességének erősítése érdekében.
A javaslatok közül azóta már több is hasznosult; augusztus 1-jétől kivezetik az árstopokat, a Tej Terméktanács felülvizsgálja a nyers tej alapárprognózis módszertanát, július elsején pedig elindult az online árfigyelő rendszer, amelyben számos tejtermék napi szintű árai is nyomon követhető hat kiskereskedelmi lánc mintegy 1200 boltjában – fejtették ki.
Aláhúzták: a GVH által működtetett online árfigyelő rendszer hat kiskereskedelmi lánc, mintegy 1200 boltjában, több mint 60 termékcsoport árait tartalmazza. A rendszer segítségével a tejtermékek árait külön termékkategóriák szerint hasonlíthatják össze a vásárlók, akik így megtalálhatják a legjobb ajánlatokat.