A precíziós gazdálkodás alapját a minél pontosabb helymeghatározás adja. A köznyelvben használt GPS-eszközök, rendszerek elnevezés sem véletlen, hiszen kezdetben az amerikai rendszer jeleit tudtuk helymeghatározásra használni. Azóta már egy 4 műholdas helymeghatározó rendszer (4GNSS) támogatja az agrárfelhasználókat.

Mára a monitorok, kormányautomatikák terén számtalan gyártó terméke érhető el, különböző tudásban, árkategóriában, nincs ez másképpen az ún. RTK korrekciós jellel sem. A centiméteres pontosság ma már elengedhetetlen az olyan igazán nagy precizitást igénylő munkákhoz, mint a sorközművelés, vagy a terv szerinti kijuttatás. A ma elérhető „GPS” eszközök a helymeghatározás pontosabbá tételéhez minden esetben valamilyen korrekciós jelet is használnak. Elmondhatjuk, hogy közös jellemzőjük, hogy a legpontosabb jelet biztosító szolgáltatások általában fizetősek, még az ingyenes korrekciók jóval pontatlanabbak.

Ezért is érdemes kicsit a „szolgáltatás mögé nézni”, hogy az előfizetés milyen típusú jelet biztosít, illetve milyen egyéb szolgáltatásokat kapunk a pénzünkért.

A centiméteres pontosság ma már elengedhetetlen az olyan igazán nagy precizitást igénylő munkákhoz – forrás: AXIÁL Kft.

Mi kell nekem?

A legfontosabb lépés, hogy gondoljuk át, milyen pontossági igényünk van, ehhez megvan-e a szükséges gép- és eszközállomány. A hétköznapi életben használt műholdvevők, mint például az okos telefonoké, nagyságrendileg 7-15 méteres pontosságot tudnak, ezzel szemben a precíziós mezőgazdasági művelés akár a centiméter pontosságú igényt is megköveteli. Ez a tudás már a műholdvevők és a bennük lévő chipek árában is jelentkezik.

A pár ezer forintos kategóriától elmehetünk a földmérők által használt centiméter pontosságú vevőkig, amelyek akár a milliós nagyságrendet is elérhetik. Ez a különbség nem véletlen, hiszen ez tudásban és az alkalmazott mérési technológiában is megnyilvánul, ami a gyakorlatban a pontosságban, a jelvétel gyorsaságában és megbízhatóságában jelentkezik.

mAXI-NET 2.0

Forrás: AXIÁL Kft.

Miért a mAXI-NET 2.0?

A pontosság kérdésében egy nagyon fontos dolgot ki kell emelnünk. Míg a monitorok döntő többsége tudja kezelni a 4GNSS helymeghatározó rendszert, addig a korrekciós jelek esetében kevés képes erre. Így hiába „okos” a monitor, ha a korrekciós jel „nem elég okos” hozzá. A mAXI-NET 2.0 ebből a szempontból hazánkban mindenképpen egyedülállónak mondható, sőt régiós szinten is, mert a 4 rendszer jeléből „állítja elő” a korrekciós jelet.

trimble

Trimble – forrás: AXIÁL Kft.

A mAXI-NET 2.0 virtuális referenciaállomás-hálózatként működik, ami a Trimble fejlett műszaki megoldásainak és szoftvereinek köszönhetően egyedülálló módon, minden eddiginél nagyobb flexibilitást (pl. támogatott jelformátumok) és stabilabb működést (pl. nincs jelkimaradás bázisállomás kiesésekor) biztosít. A rendszer részletes működési elve ITT érhető el.

Előnyei:

  • gép- és eszközfüggetlen – többféle szabványos jelformátumban tud korrekciós jelet biztosítani egyidejűleg
  • az egyes állomások és a teljes rendszer központilag konfigurálható – gyorsan lehet reagálni bármilyen történésre (pl. napkitörés hatása)
  • megismételhető pontosság évről-évre – virtuális bázisállomás rendszerként működik, így a korrekciós jel mindig a felhasználó tényleges pozíciójára optimalizált
  • mind a 4 műholdrendszer jeleit tartalmazza
  • ügyféltámogatás, hétvégi ügyelet szezonban: áprilistól-októberig péntek 17 órától hétfő reggel 8 óráig kollégánk elérhető a + 36 79 523 166 számon!

Bővebb információért keresse fel weboldalunkat, vagy keresse területileg illetékes képviselőinket!

A tájékoztatás nem teljes körű!