A norvégiai székhelyű és a világ több mint 60 országában működő Yara International vállalat több szálon kapcsolódik az orosz piachoz, és alapvető fontosságú nyersanyagokat vásárol onnan. A cég kijevi irodáját már rakétabecsapódás érte, szerencsére a munkavállalóknak nem esett baja. A bbc.com hírportál ismertette a Yara vezetőjének, Svein Tore Holsethernek a háború várható, katasztrofális következményeivel kapcsolatos aggodalmait, amelyek az alábbiak szerint foglalhatók össze.
A műtrágyáktól az élelmiszerellátás függ – Fotó: Evanto
Oroszország és Fehéroroszország óriási mennyiségű műtrágyát termel, amelytől a világ közel felének élelmiszer-ellátása függ.
A műtrágyák világpiaci árai – a gáz drágulása miatt – már a háború kitörése előtt rekordszintre emelkedtek, miközben a gázárak alakulása szintén Oroszországtól függ.
Holsether már az elmúlt évben 40 százalékkal kénytelen volt csökkenteni az európai termelő kapacitásait a gáz drágulása, illetve hiánya miatt. Putyin pedig a közelmúltban kifejezetten felszólította az orosz műtrágya gyártókat a termelés fékezésére. Elemzők szerint ez a lépés az agrártermelés költségeinek emelkedését és a növényi termések csökkenését eredményezi.
A háború az általános műtrágya hiánynál is súlyosabb megrázkódtatást okozhat azáltal, hogy az ukrán növényi termés egy részének megsemmisülése, valamint az orosz és ukrán gabonaexport kiesése pótolhatatlan hiányt idéz elő a világ gabonamérlegében, és a lakosság ellátását orosz vagy ukrán gabonaimportra alapozó, szegény országokban éhínséget válthat ki. Nehezíti a helyzetet a nemzetközi szállítási útvonalak, illetve kikötők részbeni elzáródása.
Fentiek alapján az egész világ érdeke a háború mielőbbi befejezése és kiszélesedésének megakadályozása.