A Washingtoni Állami Egyetem kutatói – Haluk Beyenal professzor irányításával felfedezték, hogy a talajok felszínének szilárdítása (többek között útépítés, illetve házak vagy hidak építése esetén) jelentős költség- és energiaigénnyel járó cementezés helyett burgonyahulladékon nevelt, biofóliát alkotó baktériumok segítségével is megoldható – írja a wsu.edu.

földút

Talajok felszínének szilárdítása burgonyahulladékon nevelt, biofóliát alkotó baktériumok segítségével is lehetséges – Fotó: pixabay.com

A tulajdonképpen baktérium-iszapból álló biofólia minimális cement hozzáadásával is megfelelő szilárdságot kölcsönöz a talaj felületének, és az építkezésnél alkalmazott, jóval drágább cement akárcsak néhány százalékának kiváltása is komoly költségmegtakarítást és környezetkímélést eredményezhet. Sőt a szilárdítás laza talajok esetén építkezés nélkül, azaz a művelés feltételeinek javítása céljából is alkalmazható, mivel jelentősen csökkenti az erózió veszélyét. Az eljárás külön előnye, hogy gyakorlatilag egy haszontalan hulladékanyag felhasználását teszi lehetővé.

A kutatások eddigi eredményeit a Biofilm folyóiratban tették közzé.