Megvédjük a gazdák érdekeit, ezért miután Brüsszel úgy döntött, nem tartja fenn tovább az ukrán mezőgazdasági termékekre vonatkozó behozatali tilalmat, hazánk nemzeti hatáskörben megteszi azt és ki is terjeszti egy szélesebb termékköre – közölte Nagy István agrárminiszter.
Szeptember 15-ig volt érvényben
A tárcavezető kiemelte, hogy szeptember 15-én lejárt az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékekre vonatkozó uniós behozatali korlátozó intézkedés. A piaci zavarok kezelése érdekében viszont a továbbiakban is fenn kell tartani a moratóriumot. Amennyiben az olcsó ukrán gabona elárasztaná hazánkat, valamint a szomszédos tagállamok piacait, akkor nem lenne elegendő a tárolókapacitás betárolni az őszi betakarítás terményeit. A hazai piacra történő értékesítés ellehetetlenülne, így a gazdáknak még nagyobb nehézséggel kellene szembenézniük, ezt viszont a kormány nem nézheti tétlenül - mondta el.
Kiemelte továbbá azt is, hogy ők az utolsó pillanatig várták az Európai Bizottság döntését a tilalmi rendelkezés fenntartásával kapcsolatban. Brüsszel nem hallgatta meg a kelet-európai gazdálkodók segítségkérését, sőt tulajdonképpen Ukrajnára bízná a döntést, hogy mit és mennyit akar exportálni Magyarországra és a többi tagállamba.
A kormánynak cselekednie kell, ezáltal hazánk nemzeti hatáskörben hosszabbítja és terjeszti ki az ukrán mezőgazdasági termékekre vonatkozó behozatali tilalmat. A miniszter leszögezte, hogy minden körülmények között és minden eszközzel megvédjük a magyar gazdák érdekeit.
Az átszállítást nem tiltják meg
Nagy István hangsúlyozta, hogy hazánk továbbra sem tiltja az ukrán termékek Magyarország területén történő átszállítását. A tranzitszállítmányok továbbra is engedélyezettek maradnak azonban azokat az illetékes hatóságok az eddigi gyakorlatnak megfelelően zárral látják el a határon. Nyomon kell azokat követni, valamint az ország egész területén ellenőrizni az érintett termékek és szállítmányok útját.
A cél az EU piacainak uralása
A tárcavezető szerint a nemzetközi nagytőke tulajdonban álló, nagy ukrán mezőgazdasági cégek céljára már nem a harmadik világba történő értékesítés, hanem az EU piacainak uralása, ami nemcsak a határ menti, hanem a többi tagállam mezőgazdasági termelőjének is komoly gondokat tud és fog okozni.
Az ukrán gabonára nem vonatkoznak olyan erős szabályozások, így a minősége nem felel meg az elvártaknak - fotó: pexels.com
Nem felejthetjük el azt sem, hogy az Ukrajnában előállított termékeknek közel sem olyan szigorú követelményeknek kell megfelelniük, mint az Európai Unióban termelteknek, ami az előállítást is olcsóbbá teszi. Kiemelte, hogy most azt látjuk, ahogy a multinacionális tőke a még nagyobb extraprofit miatt elő akarja foglalni az EU-s piacot, ezzel teljes mértékben tönkre téve az európai gazdákat.
Az Európai Bizottság ehhez hozzá is segíti őket, a magyar és az európai gazdálkodók érdekei helyett az Ukrajnában működő nemzetközi cégek érdekeit képviseli. Ezt semmiképpen nem lehet ennyiben hagyni, hiszen a polgárok érdeke, hogy szabályok mentén, a termelőtől az asztalig, ellenőrzött körülmények között előállított termékek kerüljenek a tányérra. A gazdálkodók jobbal várják el, hogy biztonságot és megfelelő körülményeket biztosítsunk a számukra - zárta le gondolatait.