Ez nem áprilisi tréfa. 2024. április elsején hatályba lépett a kannabisz rekreációs célú, személyes használatra történő termesztésének és fogyasztásának úgynevezett ellenőrzött legalizálását célzó törvény Németországban. Ez pedig érinti az ott élő, körülbelül 210.000 magyart is.
Nem csak fogyasztani, termeszteni is lehet
A német parlament felsőháza, a Bundesrat márciusban szavazta meg az Olaf Scholz kancellár vezette hárompárti kormánykoalíció által tavaly elfogadott - a jobboldali ellenzék köreiben erősen vitatott - törvényjavaslatot, amely a felnőttek és úgynevezett kannabisz klubok számára lehetővé teszi a kábítószer korlátozott mennyiségű termesztését és birtoklását.
Németországban a Német Statisztikai Hivatal (Statistisches Bundesamt) évente közöl aprólékos statisztikákat a lakosság összetételéről. Ezen adatok alapján Németországban körülbelül 210.000 magyar él, így őket is érinti az új törvény.
A törvényjavaslat értelmében a 18 éven felüliek április 1-től maximálisan 25 gramm kannabiszt birtokolhatnak, és csak saját fogyasztásra. Egy-egy lakásban legfeljebb három tő kendert termeszthetnek, ugyancsak kizárólag saját fogyasztásra, és legfeljebb 50 gramm mennyiségben - tudjuk meg a kleinezeitung.at cikkéből.
A termesztés másik legális formája, amely július 1-től lesz engedélyezett, a legfeljebb ötszáz fős szövetkezet lesz, amelyen belül a nem üzleti alapon működő, úgynevezett kannabisz klubok a tagjaikat láthatják el termékükkel, havonta fejenként összesen 50 gramm mennyiségben. A kannabisz használata továbbra is tilos közterületen, iskolákban, sportlétesítményekben és azok százméteres körzetében.
A legalizálás mellett érvelő kormánytagok szerint az új törvény történelmi mérföldkőnek számít, a társadalmi valóságot tükrözi, szemlélete pedig orvosolhatja a kannabisz termesztésével, értékesítésével és fogyasztásával összefüggő bajokat. Habár idáig tiltva volt, az utóbbi években ennek ellenére folyamatosan növekedett a fogyasztás, és nem csupán a kiskorúak és a fiatal felnőttek körében. Éppen ezért a feketepiacon ismeretlen, illetve veszélyes termékek terjedtek el. A konzervatív uniópártok, a CDU/CSU pedig kijelentették, hogy hatalomra kerülésük esetén érvénytelenítik a jogszabályt.
A Németországban elfogadott törvényben bizonyos keretek között legalizálták a kannabisz termesztését. Fotó: Shutterstock
Az új törvény körülbelül 210.000 magyart is érint
A törvény, ahogyan azt már korábban jeleztük, Németországban került bevezetésre, így a hazánkban élőket nem, csak a Németországban élő, körülbelül 210.000 magyart érinti.
A kannabisz, vagy más néven marihuána a kendernövény, főként az indiai kender (Cannabis indica) és a hasznos kender (Cannabis sativa) szárított, megtermékenyítetlen, termős kendervirágzata, melyet tévesen neveznek vadkendernek.
A marihuána fő pszichoaktív összetevője a tetrahidrokannabinol (THC), ami az egyik az összesen 483 ismert vegyület közül, amelyek a marihuánában találhatók. A kannabinoidok főleg a kender gyantájában vannak jelen.
A marihuána használatával kapcsolatos legkorábbi feljegyzések az időszámítás előtti 3. évezredre tehetők, és már a 19. század közepétől gyógynövényként és gyógyszerként tartották számon Amerikában és Európában egyaránt. Azonban a 20. század elején a világ számos országában jogilag korlátozták a marihuána birtoklását, kikapcsolódási célú vagy orvosi kísérletek során történő használatát.
A törvényi szigorítások miatt egy ideig a marihuána gyógyhatása iránti kísérletek is abbamaradtak, és csak a 2000-es éveket követően folytatódtak. Főként a sclerosis multiplex betegség tüneti kezelésére, rákos betegek esetében fájdalomcsillapító, állapotjavító és támogató kezelésekben, valamint a kemoterápia mellékhatásainak enyhítésére használták.
Mára a kannabiszt a világ számos országában használják illegális szabadidős drogként, néhány országában legális élvezeti szerként, máshol gyógynövényként, gyógyszerként vagy gyógyszeralapanyagként. A marihuána használói gyakran a pszichoaktív és élettani hatásai miatt használják azt, amelyek közül a legfőbbek a hangulatjavító, nyugtató, szorongásoldó és a kellemetlen emlékek hatását csökkentő, valamint az étvágyfokozó hatás. A világszerte használt pszichoaktív szerek között a kannabisz népszerűségét tekintve az ötödik helyen áll a dohány, a koffein, az alkohol és a bételpálma után. A marihuána függőséget okoz, rendszeres napi használatot követően elvonási tünetek jelentkezhetnek.
A hatályos magyar törvények tiltják a marihuána terjesztését, kikapcsolódási célú használatát, továbbá az engedély nélküli gyógyászati célú használatát is. Ugyanakkor a jelenlegi törvények lehetőséget biztosítanak a kannabisz hatóanyagait tartalmazó gyógyszerek betegek számára, gyógyászati célra, egyéni elbírálás alapján történő engedélyezésére, illetve beszerzésére. E gyógyszerek beszerzését, és engedélyezését a beteg kezelőorvosának kell kérvényeznie.
A Magyar Rendőrség az 1% feletti THC-tartalommal rendelkező készítmények kikapcsolódási, valamint az engedély nélküli gyógyászati célra történő használatát, birtoklását egyaránt üldözi. A büntető törvénykönyv különbséget tesz a kereskedői és a fogyasztói magatartás között. 2013 júliusa óta a csekély mennyiség tartása miatt akár 8 év, jelentős mennyiség esetén életfogytiglani szabadságvesztéssel is büntethető a marihuánát birtokló, használó, vagy terjesztő személy.
A kannabisz termesztése
Németországban legfeljebb három tő kendert termeszthetnek a törvény alapján, kizárólag saját fogyasztásra. A kannabisz növények termesztése viszonylag egyszerű, és nem kíván sok törődést. Azonban fontos, hogy kellő napfény jusson neki, különben nem fog megfelelő módon fejlődni.
A kannabisz gyökérzete meglehetősen mélyre hatol, ezért gyakori öntözést nem igényel, azonban nem szabad hagyni azt sem, hogy kiszáradjon. Azonban óvakodni kell a túlöntözéstől is. A kender nagyon meghálálja a szerves trágyát. Amennyiben mulccsal takarják körülötte a talajt, ügyelni kell rá, hogy a mulcs esetleges magas foszfor és kálium tartalma miatt a növények nitrogén hiányban szenvedhetnek. Ilyenkor érdemes a mulcs alá nitrogéndús trágyát fektetni.
Magyarországon nem engedélyezett a kannabisz termesztése. Fotó: Shutterstock
A kannabisz kétlaki növény, így megkülönböztetjük a hímivarú, vagyis a porzós, illetve a nőivarú, vagyis a termős fajtát - tudjuk meg a kenderter.eu oldalról. A porzós egyeden úgynevezett bimbók fejlődnek, míg a nőivarú kenderen fehér bibeszálak. A beporozatlan, nőivarú egyedek azok, amelyekben a legmagasabb a kannabinoid koncentráció.
A kannabiszt lehet egyenesen a termőtalajba, vagy cserépbe vetni, előpalántázás nélkül. Ügyelni kell rá, hogy napos helyre kerüljön. A vetést március közepétől el lehet kezdeni, de legkésőbb április közepéig be kell fejezni. A vetést követően hasonló a teendő, mint a fűszernövények esetében. Gyomlálni és öntözni kell, nagyobb odafigyelést nem igényel.
A termés mennyisége és minősége növelhető trágya hozzáadásával. Havi egyszeri trágyázása ajánlott, akármilyen szerves tápoldattal, amelyik megfelel a paradicsomnak is. A növekedés során magas nitrogén tartalmú trágya, például szarvasmarha trágya a megfelelő.
A virágzás utolsó stádiumában érdemes a nitrogén felvételt blokkolni úgy, hogy magas foszfor és kálium tartalmú szerves trágyát kell a növény számára biztosítani. A kender akár több éven keresztül is termeszthető ugyanazon a területen, de ez a kártevők és betegségek felhalmozódásának kockázatával jár, mely elsősorban a gyökérférgek és rothadások megjelenését jelenti.
A kender képes elnyomni a gyomokat, csökkenteni a rovarok elszaporodását, és szerves anyaggal gazdagítani, valamint átszellőztetni a talajt a kiterjedt gyökérzetén keresztül. Javasolt társnövényei például a levendula, a bazsalikom vagy a borsmenta.
Az aratás időpontja fajta függő, de általában 5 hónap múlva következik be, szeptember környékén. A növény érettségét legjobban a bibeszálak barnulása és újak képződésének hiánya jelzi. 1-2 hétre van a szüret, amikor az új bibeszálak képződése teljesen felhagyott, és nagyobb arányban vannak elszáradva, mint fehéren. A növényeket érdemes egyesével szüretelni, különválasztva a virágzatot a levéltől és ágaktól. A szárítás során a virágzat, megtisztítva a levelektől, rajtamarad az ágakon és így kell fejjel lefelé lógatni a növényt.
A kannabiszt a legjobb lassan szárítani, sötét helyiségben, 20 Celsius-fokos hőmérsékleten és 60 százalékos páratartalom mellett, akár 10 napon át. Mindenképp gondoskodni kell a megfelelő szellőztetésről és ventillációról, nehogy penész képződjön a növényzeten. A virágokat erősen javasolt naponta megmozgatni átszellőztetni.
A növény szárazsága akkor tökéletes, ha már nem nedves, de nem is teljesen száraz, nagyjából 20% nedvességtartalom körül van. Miután megszáradt, érdemes a virágzatból eltávolítani az esetleges magokat, szennyeződéseket.