A szomszédban zajló háború miatt a kormány javaslatot tesz arra, hogy az alaptörvényben kiszélesítsék a veszélyhelyzet jogállását – mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján, Budapesten.
Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfó sajtótájékoztatón 2022. április 21-én – Fotó: MTI/Bruzák Noémi
A tárcavezető hangsúlyozta: a járványhelyzet miatt bevezetett veszélyhelyzet május 31-én megszűnik, ám a szomszédban zajló háború miatt is fontos, hogy az országnak cselekvőképes kormánya legyen, kezdeményezik a veszélyhelyzet tényállásának kiegészítését a humanitárius katasztrófa, illetve a szomszédos országban zajló háborús konfliktus esetével.
|
Remélhetőleg nem kell majd élni ezzel az eszközzel, de meg kell teremteni a lehetőségét – tette hozzá Gulyás Gergely.
Azt is közölte, hogy jelenleg reális forgatókönyvnek tűnik, hogy hónapokig, akár évekig tarthat a háború, és a csapatmozgásokból az látszik, hogy lehetnek a jelenleginél intenzívebb harcokat hozó szakaszok is.
Márciusban rekordszinten az euróövezeti infláció, márciusban a fogyasztói árak 2,4 százalékkal emelkedtek februárhoz képest – Fotó: MTI
Gulyás Gergely arról is beszélt, hogy a kormány szerint a négy árstop nagyban hozzájárult az infláció leszorításához.
Most 8,6 százalékos a magyar infláció, ami Gulyás szerint az árstopok nélkül 13 százalék fölött lenne.
Jelenleg Magyarországon a 12. legnagyobb az infláció az EU tagállamai között, az EU-s átlag 7,8 százalék, ahogy a fenti ábrán is látható.
Gulyás Gergely a sajtótájékoztatón elmondta, arról, hogy meghosszabítják-e az árstopokat, egyenként dönt majd a kormány. Az élelmiszerártopról legkésőbb jövő héten dönteniük kell.
A rezsicsökkentés fenntartásához szükséges források pedig jelenleg nem pontosan meghatározhatók, mert az energiaárak alakulásától függ.
A miniszter megjegyezte, hogy az MNB előrejelzése alapján 2022 augusztusa-szeptembere környékén kezdhet csökkenni az infláció. A gazdaság stabil lábakon áll: a munkanélküliségi ráta 3,6 százalékos, az uniós fejlettségi rangsorban Magyarország 27 tagállamból 7 országot előzött meg, többek között Portugáliát és Görögországot.
Újságírói kérdésre Gulyás elmondta azt is, hogy egyelőre nem tárgyaltak szektorális különadók bevezetéséről, de nem zárta ki, hogy erre sor kerülhet.