A 2008-as gazdasági válság miatt sok hazánkfia távozott külföldre a jobb élet reményében, aki pedig maradt, annak lényegesen nehezebbé vált az élete. Ennek hatására 2012-ben Nyíregyházán élő értelmiségiek, termelők és fogyasztók összedugták a fejüket, s elkezdtek arról beszélgetni, hogyan lehetne lokális módon megelőzni, hogy újra kialakuljon a 4 évvel korábbihoz hasonló nehéz helyzet, vagy legalábbis tompítsák a helyi hatásait. Először helyi fizetőeszköz bevezetésén gondolkodtak, de számos más lehetőség is felvetődött. Egyebek közt a bevásárló közösség szervezése is, mely nyomán megalakult a Nyíregyházi Kosár közösség, amely direkt módon kapcsolta össze a termelőket és a fogyasztókat, a globális kiskereskedelmi hálózatok kiiktatásával megteremtve az úgynevezett rövid ellátási láncot.
A termékekhez (egyebek közt zöldséget, húsárut, tejterméket) átadó pontokon juthattak hozzá a vásárlók – s a rendszer oly mértékben beváltotta a reményeket, hogy azóta is zökkenőmentesen működik, sőt, mintájára az ország számos pontján újabb kosár közösségek alakultak.
Zalatnay László ötletgazda, a szervező csapat tagja, aki a mai napig segíti az újonnan alakuló közösségeket – forrás: kosarkozosseg.hu
– Három hónap kellett a Nyíregyházi Kosár elindításához és megszervezéséhez, tehát gyorsan és ambiciózusan haladtunk előre a kitűzött cél felé – bocsátotta előre Zalatnay László ötletgazda, a csapat egyik tagja, aki azóta is részt vesz a szakmai munkában és segíti azokat a közösségeket, melyek azóta szerveződtek – hiszen ezek közül sok a Nyíregyházi Kosár közösség példáján inspirálódott. Mára pedig egy komplex rendszer jött létre az országban. – A kosár közösség lényege, hogy közvetít a termelő és a fogyasztó között, mégpedig kétféle módon: egyrészt egy weboldalon keresztül, ahol utóbbiak leadhatják a rendeléseiket. Ez egyfajta közösségi oldalként is működik, mert a termelők ezen keresztül mutatkoznak be, feltöltik a termékeiket, a fogyasztók pedig regisztráció után rendelhetnek ezekből. A Nyíregyházi Kosár heti ciklusokban működik, csütörtökönként nyílik meg az aktuális rendelési felület, mely következő hét szerdáig marad nyitva, ez idő alatt lehet a kosarakat rendelésekkel megtölteni. A rendszer minden termelőnek automatikusan kiküldi a rendelési listákat, akik ezek alapján összekészítik a kosarakat, másrészt segítenek a termékek átadásában is. Nyíregyházán péntek reggel nyit a kosárház, azaz a konkrét átadási hely, ahol a fogyasztók átvehetik rendeléseiket.
A nyíregyházi kosár közösség átvételi pontján mindig sok az áru, nagy a sürgés-forgás – forrás: kosarkozossegek.hu
Zalatnay László hozzátette: ebben a munkában sok önkéntes segédkezik. Segítségükkel a konkrét gyakorlati munka mellett sikerült kidolgozni azt a társadalmi célt, ami az élelmiszer-termelési és elosztási rendszer átalakítását célozza. Ennek kapcsán jelezte: a mai magyar társadalom 90 százalékban a globális élelmiszerpiacról táplálkozik, ami felettébb furcsa, pláne Magyarországon, ahol egyébként szinte minden megterem és megtermelhető. A szakember szerint arra kellene törekednünk, hogy legalább az alapvető élelmiszereket termeljük meg idehaza, mert nyilvánvaló, hogy ha az áru messziről jön, akkor a pénzünk messzire megy. Ez például az egyik oka lehet a gazdaság gyengélkedésének. A bevásárló közösségek éppen arra törekednek, hogy az élelmiszer ellenértéke helyben maradjon, lokálisan hasznosuljon, hiszen az az érdeke minden félnek. Ez azonban nagy tudatosságot követel.
– Becslésünk szerint egy ember naponta átlag 2000 forintot költ a saját élelmezésére – magyarázta Zalatnay László. – Ha Nyíregyháza 117 ezres lélekszámát vesszük alapul, akkor gyorsan kiszámolható ebből, hogy csak az élelmiszerfogyasztás 80-85 milliárdos piacot jelent éves szinten. Ebből körülbelül 70-75 milliárd a máshonnét származó élelmiszerek értéke, ami azt jelenti, hogy ennyi pénz minden évben elhagyja a helyi gazdaságot és másutt hasznosul. Azt gondoljuk, ez nem járható út, ezen változtatni kell és e célt is szolgálják a kosár közösségek.
Mára komoly hálózattá nőtte ki magát a kosár közösség-rendszer – forrás: kosarkozosseg.hu
A jól és tudatosan működő közösségek szerte az országban segíthetnek a fiatalok itthon tartásában, támogathatják a gazdákat a megélhetésükben, az élelmiszerre szánt pénz pedig helyben marad, lokális fejlesztésekre, beruházásokra költhető. S nem utolsósorban, a termelőket a fogyasztói igények változása révén arra készteti, hogy fenntartható módon, regeneratívan, környezettudatos növényvédelemmel, azaz egészségesebben termeljenek. Ez pedig a bolygó egésze és az emberiség jövője szempontjából is üdvös.
A bevásárló közösségek létrehozását segítendő, képzési programot is kidolgoztak, szívesen adnak tanácsot, segítenek megteremteni a jogi hátteret az újabb és újabb szerveződések megalakításához. Ma már körülbelül 30 közösség működik országszerte, melyek kapcsolatban állnak egymással. Azt is hozzátette: a Nyíregyházi Kosár közösségben 50-60 termelő vesz részt, s hetente 150-160 vásárló szerzi be a közösség révén tőlük mindazt, ami a családja asztalára kerülhet.